Kanadában ismét győztes csatát vívtak a Trudeau-féle színes zoknik forradalmát támogató haladók, és ismét vereséget szenvedtek a konzervatívok, miután a héten ismét döntés született arról, hogy valóban lesz új kanadai nemzeti ünnep, amely a kanadaiak szégyenletes tetteiről emlékszik meg az őslakos indiánokkal szemben. Az új „nemzeti önostorozás nap” apropóját az a bentlakásos iskolarendszer biztosítja, amely az 1870-es évektől egészen az 1970-es évekig mintegy 150 ezer indián gyermeknek volt kötelező azzal a céllal, hogy angol és francia nyelven tanuljanak, és megtanuljanak kanadaiként élni. Ahogy akkor a gyermekek otthonról való elszakítása és egy új élet rájuk kényszerítése sem volt éppen humánus, úgy a szabadon gondolkodó progresszívek által megkövetelt kötelező öngyűlölet sem az, annak ellenére, hogy ők maguk imádják az ilyesmit. De talán nem a történelem és az erről való tanulás, hanem az újabb szabadnap a lényeg.
Justin Trudeau színes zoknis forradalma ismét győztes csatát vívott, tényleg megvalósul a már évek óta sok vita tárgyát képező “nemzeti öngyűlölet napja”, amelyet hivatalosan még nem neveztek el, de a lényege nagyjából az lesz, hogy a kanadai fehéreknek rosszul kell aznap érezniük magukat, amiért annak idején, mintegy 100 éven keresztül működtek Kanadában olyan kötelező bentlakásos iskolák, amelyeket kötelezővé tettek az indián gyerekek számára. Az iskolarendszer minden bizonnyal valóban kegyetlen volt, a gyermekeket elszakították a szüleiktől, valószínűleg a körülmények sem voltak a legjobbak, és biztosan rengeteget bántották is őket. Az egyházi irányítás alatt álló intézményekben a fiatalok szintén nem beszélhettek a saját nyelvükön, hiszen a program célja az volt, hogy megtanítsák őket angol és francia nyelven beszélni, illetve kanadaiként élni. És ezentúl erre minden évben, egy nemzeti ünnep keretein belül kötelező megemlékezni.
De biztosan ez a legjobb módja annak, hogy az emberek tanuljanak a múlt hibáiból? Biztosan jó ötlet a kötelező szégyent választani, ahelyett, hogy iskolai programok keretein belül tanulnának a kanadaiak arról, hogy mi történt az indián gyerekekkel 100 éven keresztül? Persze, hogy nem. Teljesen egyértelmű, hogy az új ünnep célja valójában a faji és politikai megosztás, a fehér-bűntudat magjának újbóli elültetése, miközben egyébként több remek alkalom is lenne arra, hogy a bentlakásos iskolákkal kapcsolatban érzékenyítsenek. Ilyen például június 21-e, amit Kanadában “Nemzeti Őslakosok Napjának” neveznek, de ott van még a “Narancssárga pólós napként” ismert szeptember 30-a, amelyet egy Phyllis Webstad nevű nő indított el, aki ennek az iskolarendszernek az egyik leszármazottja. Ezeket a dátumokat egyébként az új nemzeti ünnep lehetséges dátumaiként tarják számon.
Érdemes tudni, hogy a Stephen Harper vezette kanadai konzervatív kormány 2008-ban már formálisan is bocsánatot kért a kanadai indiánoktól a kegyetlen iskolarendszer miatt, elismerve, hogy sokukat bántalmazták, illetve szexuális visszaéléseket követtek el ellenük. De ugyanezt megtette Trudeau is 2015-ben, miután megkapta a kanadai bizottságtól a Megbékélésért és Igazságért című végleges jelentést az őslakosokkal szembeni kegyetlenkedésekről. Igen, Kanadában van ilyen bizottság, amelynek egyébként jelen pillanatban 94 javaslata van arra vonatkozóan, hogy lelkiismeret-furdalást keltsen a fehérekben a történtek miatt, akiknek egyébként az elkövetőkhöz nagyjából semmi közük nincsen.
Vona Gábor egyébként egy hasonló dolgot javasolt annak idején a roma gyerekek integrálására. A vlogger/bukott pártelnök a következőt mondta 2010 szeptemberében:
A bentlakásos iskolákban történő oktatás jelenti az egyedüli működőképes eszközt a cigány gyermekek társadalmi integrálásához.
Ma már valószínűleg ő is bevezetné a nemzeti öngyűlölet napját…
Forrás: Globe and Mail; Vezető kép: National Post
Facebook
Twitter
YouTube
RSS