A rossz kommunikáció miatt szorult ki több mint 1300 pedagógus az automatikus átminősítésből – jelentette ki a PestiSrácok.hu-nak Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke. Van különbség sikertelen és sikertelen eljárás között, és rossz az a jogszabály, amely egy kalap alá vesz minden eshetőséget. Petróczi Gábor közoktatási szakértő szerint voltak tanárok, akik “brahiból” a portfólió helyett vicces képeket, szöveget és rajzfilm figurákat töltöttek föl. Egy másik szakértő portálunknak úgy fogalmazott, a tanárok ott hibáztak, amikor nem fejezték be a minősítési eljárást, miután följelentkeztek a rendszerbe, de úgy véli erre a problémára megoldást kellene találni.
Egy tavalyi jogszabály módosítás értelmében az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt hét évvel álló pedagógusok minősítési eljárás nélkül a pedagógus I. fokozatból a pedagógus II-be kerülhetnek, és ezzel automatikusan emelkedik a fizetésük. A tanároknak ehhez be kellett nyújtaniuk a szakmai munkájukról készült pedagógusi portfóliójukat. Több, mint ezerháromszáz tanár elkezdte ugyan feltölteni a szakmai munkájáról szóló portfólióját, de azt nem fejezte be. Sikertelen minősítésre hivatkozva ezért kizárták őket a kedvezményezettek köréből.
Elestek a béremeléstől
Van különbség sikertelen és sikertelen minősítési eljárás között – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Galló Istvánné a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke. Számtalan olyan esetről tud, amelynél a tanár önhibáján kívül nem tudta befejezni a megkezdett minősítési eljárást, így nem tudott átsorolni a pedagógus I-ből pedagógus II-be és emiatt elesett a béremeléstől. Az érdekvédő közölte, PSZ tag is van átminősítésből kimaradtak között. Többen rendszerhiba miatt nem tudták feltölteni a portfóliójukat az erre létrehozott felületen. Gallóné tud olyanról, aki jelezte az Oktatási Hivatal felé, hogy betegség miatt nem tudja befejezni az eljárást, de nem fogadták el az igazolást, egy másik esetben pedig munkahelyváltozás miatt állt el a pedagógus az eljárás befejezésétől. A rendszer mindegyiket sikertelennek vette – tette hozzá. Ez hiba, hangsúlyozta az érdekvédő, aki szerint a 2013-ben elindult minősítési rendszert magába foglaló kormányrendeletet számtalan alkalommal egyik pillanatról a másikra módosították, majd lépett hatályba, ráadásul visszamenőlegesen.
Ma ott tartunk, hogy ki sem lehet igazodni, hogy mit kell csinálnia egy tanárnak
– jelentette ki a PSZ elnök.
A lehető leghamarabb le kell ülni, tárgyalni a pedagógusok sztrájkbizottságának és az Oktatásért Felelős Államtitkárságnak, mert erre a helyzetre megfelelő és jó megoldást találjon – közölte Gallóné, de időpontot még tudott mondani. Kiemelte, hogy az egyeztetéseken, nem csak erről, hanem például az órakedvezményről szóló jogszabály értelmezéséről is szó lesz majd. Abban az esetben viszont, ha nem lesz eredményes a tárgyalás a Pedagógusok Szakszervezete az alapvető jogok biztosához, illetve az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordul.
Voltak akik elviccelték
Az elején egy igen komoly és nagy terjedelmű anyagot, portfóliót kellett feltölteni a pedagógusoknak, aztán egy tavalyi jogszabály módosítás után egy egyszerűsített eljárás keretében kisebb terjedelmű portfólió elkészítésével és feltöltésével szerezhettek ideiglenesen pedagógus II minősítést. Ennek azonban az volt a feltétele, hogy 2018-ig a rendszerbe feltöltött egyszerűsített portfóliót véglegesíteni kell, vagyis kiegészíteni. Az idén nyáron történt újabb módosítás lehetővé tette az ideiglenes eljárást választók számára, hogy véglegesítés nélkül automatikusan pedagógus II-be kerüljenek, kivéve azok, akik korábban sikertelen minősítési eljárásban vettek részt. Sikertelen minősítésnek számít, ha az illető bejelentkezett a rendszerbe, de a portfólióját végül nem töltötte föl és az is, ha valaki hibásan töltötte fel a portfólióját a felületre.
Petróczi Gábor közoktatási szakértő tud olyan esetekről, amikor a tanárok „brahiból” vicces képeket és rajzfilmfigurákat töltöttek fel a felületre. Ez is sikertelennek számít – teszi hozzá. Úgy látja, probléma, hogy a kormányzati ígéret nem egészen így szólt, de azt is hozzáteszi, összesen 1300-1400 tanárt érint a 160 ezerből, vagyis minden 3., 4. iskolában van egy olyan tanár, aki érintett. A PestiSrácok.hu által megkérdezett további szakértők úgy látják, a szóban forgó valamivel több mint 1300 pedagógus többségében azért nem kapta meg az átminősítést, mert tavaly elkezdte a minősítési eljárást – vagyis jelentkezett a pedagógus II-be való átsorolásba – viszont végül nem töltötte föl az ehhez szükséges portfólióját, amelynek hiánya a jogszabály értelmében egyet jelent a sikertelen minősítéssel. Potsay Csaba a Nemzeti Közoktatási Szakértői Intézet elnöke érti a kollégák csalódottságát, mert az érintettek nagy részét kevesebb, mint 7 év választja el a nyugdíjtól. Mint mondja valószínűleg a „minősítés nélküli automatikus átsorolósáról” szóló szóbeszéd zavarhatta meg őket, és vélhetően emiatt nem fejezték be a minősítési eljárást. A törvény azonban kimondja, hogy a megkezdett eljárás be nem fejezése sikertelen minősítési eljárást von maga után. A szeptember 1-i “felmentés” tehát csak azokra vonatkozik, akik nem kezdték el önszántukból a minősítési eljárást – magyarázza az elnök, azonban hozzáteszi, a kollégák hibáztak, de véleménye szerint a jogszabályalkotónak megoldást kellene találnia erre.
Címlapképünk csupán illusztráció. Fotó: landorhegyi.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS