Nem tudni hol és miért veszik el az a környezettudatos gondolkodás, amelyet a gyerekek és a fiatalok az iskolában elsajátítanak – nyilatkozta portálunknak Tanka Eszter. A novemberben kezdődő Hulladékcsökkentési Hét kampányfelelőse mindenkit arra buzdít, ha az év 355 napján a gyártók szebbnél szebb csomagolásokkal, reklámokkal ösztönöznek is bennünket a vásárlásra és a fogyasztásra, szánjunk tíz napot a környezettudatos gondolkodásra is. Hozzátette, “nem az a cél, hogy személyenként tonnányi hulladékok keletkezését akadályozzuk meg, hanem hogy megtanuljunk kis lépésekkel haladni, és ezek majd összeadódnak egy valóban látványos eredménnyé”.
Hazánk immár ötödik alkalommal vesz részt az Európai Hulladékcsökkentési Hét kampányban. Az idén november 19. és 27. között Európa-szerte megrendezett akciósorozat a csomagolási hulladékok mennyiségének csökkentését helyezi középpontba. A 2016. éviben a csomagolási hulladékok keletkezésének megelőzése és a termelt mennyiség csökkentése áll a középpontba . A hazai kezdeményezés idei jelmondata:
„Többet ésszel, mint csomagolással!”
A kezdeményezéshez államigazgatási szervek, egyesületek, civil szervezetek, gazdálkodók, ipari szervezetek, oktatási intézmények, magánszemélyek és egyéb szervezetek, például egy kórház, vagy egy idősek otthona. Az egyedi akciók közül kerülnek ki az ország legjobbjai, akik indulhatnak az Európai Hulladékcsökkentési Díjért folyó nemzetközi versenyben. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét kezdeményezéséhez saját akcióval november 6-ig lehet csatlakozni a www.hulladekcsokkentesihet.hu oldalon. A www.vallalom.eu felületen egészen a program végéig, vagyis november 27-ig várják a szervezők a vállalásokat.
Nem elég kitenni a problémát a ház elé
Portálunk Tanka Esztertől, az Országos Hulladékkezelési Ügynökség kampányfelelősétől arról érdeklődött, ha az év 355 napján a gyártók szebbnél szebb csomagolásokkal, reklámokkal ösztönöznek a vásárlásra és a fogyasztásra, mire elég az a tíz nap, amit arra fordítunk, hogy mindez lehetne másként is. Tanka Eszter elmondta, valóban kevés ez a tíz nap, éppen csak arra elegendő, hogy felismerjük, nem elég kitenni a hulladékot a ház elé, és ezzel megszabadulni a problémától. Ugyanakkor a tapasztalatok azt mutatják, ha már valaki rászánta magát arra, hogy egy héten keresztül tudatosan odafigyeljen, nagyobb arányban őrzi meg a környezettudatos szemléletet a mindennapjaiban is. Már a TeSzedd!-mozgalom eredményein is látszik, aki részt vesz az évenkénti országos nagytakarításban, az jobban odafigyel a szemetelésre, rendet tart maga körül, és hajlandó lehajolni egy otthagyott csipszes zacskóért.
Tanka Eszter megjegyezte, sokan úgy gondolják, egyrészt kevés hulladékot termelnek, másrészt túl kicsi fogaskerekek a gépezetben ahhoz, hogy látványos legyen a részvételük, az igyekezetük. A tíz nap segít elmélyíteni, megérteni, hogy ez nem igaz, és az apró lépések is eredményre vezetnek, ezért nem szabad lebecsülni azokat a mindennapi praktikákat, triviálisnak tűnő ötleteket, amelyek ha személyenként összeadódnak mégis jelentősek.
Nem az a cél, hogy személyenként tonnányi hulladékok keletkezését akadályozzuk meg, hanem hogy megtanuljunk kis lépésekkel haladni, és ezek majd összeadódnak egy valóban látványos eredménnyé
– hangsúlyozta.
A kampányfelelős azért tartja jónak a kezdeményezést, mert száraz tények folyamatos ismételgetése helyett ez a hét gondolkodásra késztet, amikor az emberek fölismerhetik, hogy mindenki tud és tehet is a felesleges hulladék termelődése ellen.
Mit tehet egy iroda?
Tanka Esztert arról is kérdeztük egy szerkesztőségünkhöz hasonló iroda dolgozói számára mit javasolna, hogyan kezdjünk neki napi hulladékunk csökkentésének. Tanka Eszter elmondta, a weboldal a szelektíven gyűjthető hulladékokkal külön foglalkozik, ezek gyűjtéséről például a hét folyamán több körlevélben is foglalkozhatunk. Általánosságban érdemes átgondolni az ételrendelést, vagy a palackos víz fogyasztásának mérséklését. Sok esetben a hétvégéről sok étel megmarad, ezeket a hét elejére félretehetjük ebédnek, de akár előre is gondolkodhatunk, ha már úgyis főzünk. Sőt, akár munkatársainkkal is megoszthatjuk, amit hoztunk. Egy kávéautomata általában központi intézménye a közösségnek, ugyanakkor rengeteg műanyagpoharat termel. Ha mindenki a saját bögréjéből iszik, ez mind elkerülhető.
Tippadó honlapok
A Vállalom honlapját azért hozták létre, mert sokan először a részvételt választják, de nincs egyelőre saját ötletük. Ezt egy tippadó honlapnak szánták, a már bevált praktikák gyűjtőhelyének, amely egyszersmind ötletindító is, hiszen innen akár már az önálló ötletekkel lehet csatlakozni.
Az eredeti Hulladékcsökkentési Hét oldal célja, hogy az előremutató ötleteket összegyűjtse. Itt a háztartások, iskolák, intézmények, irodák egyedi ötleteit lehet regisztrálni. Mivel a vezetékes víz is jó minőségű, egy iskola például dönthet úgy, hogy kulacsokat osztogat a diákok között, akik előszeretettel isznak üdítőitalokat. Ezeket a kulacsokat ki is lehet festeni, és egy héten keresztül abból ihatnak a tanulók. Ezt még kiegészítheti egy tájékoztató a feleslegesen termelődő petpalackokról. Egy ilyen kezdeményezés tipikusan olyan, amelyik aztán megmérettetheti magát az európai hulladékcsökkentés éves versenyében.
Hol veszik el a környezettudatos gondolkodás?
Tanka Eszter elmondta, a pályázók majdnem fele valamilyen oktatási intézmény, ugyanakkor a vállalatok esetében még van hová fejlődni, hiszen azokat még az egyéni pályázók is megelőzik. Megjegyezte, érdekes kérdés, hogy hol és miért veszik el az a környezettudatos gondolkodás, amelyet a gyerekek és a fiatalok az iskolában elsajátítanak.
Forrás: PestiSrácok.hu, fotó: szekesfehervar.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS