Kiemelten közérdekű beruházásnak minősítheti a kormány a Városliget megújítását, az erről szóló törvényjavaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter nyújtotta be az Országgyűlés elnökének. Ha a képviselők megszavazzák, érvényét veszti a fővárosi közgyűlés február végén meghozott változtatási tilalma.
Törvénymódosítással oldanák fel a Liget-projekt kivitelezését akadályozó fővárosi közgyűlési határozatot, a javaslat szerint kiemelten közérdekű beruházásnak minősítenék a Városliget megújítását. Az “Egyes közigazgatási tárgyú törvények módosításáról, valamint ingyenes vagyonjuttatásról” címmel benyújtott módosítást Semjén Zsolt és Gulyás Gergely jegyzi, amennyiben pedig javaslatuk a T. Ház elé kerül, a kétharmados többséggel bíró Fidesz-KDNP frakció vélhetően támogatni fogja azt. Ezzel elhárulhat az akadálya annak, hogy a Liget-projekt kivitelezése befejeződjön annak ellenére, hogy Karácsony Gergelyék február végén ezt közgyűlési határozatban, változtatási tilalommal akadályozták.
Nem épülhet új épület
Mint ismert, Karácsony Gergely választási programjának egyik kulcspontja volt, hogy teljesen leállítja a Liget Projektet. A Városliget ügyében már a novemberi közgyűlési döntés világos mandátumot adott arra, hogy “új, még el nem kezdett épület a Ligetben nem épülhet, ezek helyett a zöldfelületet kell megnövelni.” Idén januárban pedig hangsúlyozta: „Liget dolgában a budapestiek világosan elmondták a véleményüket a választáson, ezt a Fővárosi Közgyűlés határozatba is foglalta. És pont. Ami nem épült meg eddig, már nem is épülhet a zöldfelület terhére.” Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa a döntésre reagálva azt mondta az MTI-nek, a Fővárosi Közgyűlés zöldstopot rendelt el a Városligetben, a saját maga által kihirdetett klímavészhelyzetet is semmibevéve. A beruházó Városliget Zrt. sajnálattal vette tudomásul, hogy a Fővárosi Közgyűlés elfogadta a változatási tilalmat elrendelő előterjesztést, mert annak következtében – ha, valóban hatályba lép – le kell állítani a park zöldfelületét célzó összes folyamatban lévő fejlesztést. Kifejtette, a Városliget Zrt. értetlenül áll az előtt is, hogy egy ilyen súlyú döntést megelőzően a szabályozási hatáskörében eljáró főváros vezetése nem egyeztetett a park megújításáért törvényileg felelős és annak tulajdonosi jogait gyakorló állami vagyonkezelő szervezettel.
Az önkormányzat számára is kedvező lehet
A jogi huszárvágásnak köszönhetően viszont Karácsony Gergely hiába próbálná leállítani a beruházást, azt a törvényben foglaltak szerint nem tehetné meg. A törvénytervezet indokolásában a törvényalkotó úgy fogalmaz, a Városliget megújításáról és fejlesztéséről szóló 2013-as törvény módosítása azért indokolt, mivel a Városligetben megvalósuló kulturális és városfejlesztési beruházások kiemelten közérdekű célból történnek, viszont kiemelten közérdekű beruházássá nyilvánításukra ez idáig nem került sor. A kormány úgy látja, a kiemelten közérdekűség törvényi feltételei fennállnak, a megvalósuló beruházások közfeladat ellátását, kulturális és városfejlesztési célt szolgálnak. A törvényjavaslat egyúttal azt is kimondja, hogyha a helyi önkormányzat el is rendelte, a törvény erejénél fogva nem kell alkalmazni a változtatási tilalmat. A változtatási tilalom alkalmazásának kizárása azért szükséges, mert a közfeladat ellátása sürgős, és az új vagy átfogóan módosuló helyi építési szabályzat elfogadásáig nem lehet várni. A javasolt törvényi szabályozás hiányában, egyrészt egymással összekapcsolódó építési beruházások ellehetetlenülésével kellene számolni, másrészt a kapcsolódó zöldfelületek, mint értéknövelő beruházások megvalósítását is akadályozza a változtatási tilalom fenntartása. A szabályozás tehát, az érintett önkormányzat számára is kedvező lehet – írja a törvényalkotó.
Zavartalanul folytatódhat a Liget megújítása
A Városliget Zrt. szerdai közleményében arról ír, a Főváros még február végén döntött a Ligetet érintő változtatási tilalomról, amelynek következtében le kellett állítani a park zöldfelületi fejlesztéseit, többek között a Kis botanikus kert és az Ötvenhatosok terén kialakítandó Promenád területén, a futókör, a multifunkcionális sportpályák és az új kutyás élménypark teljes zöldfelületi kialakítását és a korábban leaszfaltozott felületek visszazöldítését. A Főváros által elrendelt változtatási tilalom ugyanakkor nem vonatkozott azon építési tevékenységekre, amelyek már építési engedéllyel rendelkeznek. Így zavartalanul folytatódhattak a munkálatok a már épülő – Néprajzi Múzeum, Magyar Zene Háza, Dózsa György úti mélygarázs – létesítmények esetében, és nem vonatkozott az építési engedéllyel rendelkező parki létesítmények, többek között a futókör, a sportpályák és a kutyás élménypark most zajló, a kertészeti fejlesztéseken kívüli építési munkálataira sem. Ezen kívül nem vonatkozott a változtatási az Új Nemzeti Galériára, a Magyar Innováció Házára és a Városliget Színházra eddig meg nem kezdett építkezéseire sem, hiszen azok is érvényes és végrehajtható építési engedéllyel bírnak.
Kiemelik,
amennyiben az Országgyűlés elfogadja a beterjesztett törvényjavaslatot, akkor zavartalanul folytatódhatnak a park zöldfelületének fejlesztését szolgáló és a Főváros által elrendelt zöldstop miatt leállított munkálatok és nyártól kezdve ütemezetten a ligetlátogatók több ezer négyzetméter olyan új zöldfelületet vehetnek birtokba, amelynek létrehozását a változtatási tilalom megakadályozta volna.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS