Minden, a szocialista pártban viselt tisztségéről lemond, kilép az MSZP-ből, visszalép a képviselőjelöltségtől és február 12-i hatállyal lemond parlamenti képviselői mandátumáról Simon Gábor. – közölte a politikus az MTI-vel. Mesterházy Attila szerint nem az MSZP pénze van politikustársánál, azonban annak eredetéről nem tud semmit. A Fidesz szerint a legfontosabb kérdésekre azaz, hogy “Honnan vannak a százmilliók, mit tudott minderről Mesterházy Attila és az MSZP vezetése és mióta tudják mindezt?” csütörtökön sem kaptak választ.
PestiSrácok.hu összeállítás
Simon Gábor közleményében azt írta: a személyéhez kötődő összeggel el tud számolni, a pénz eredetének semmilyen közéleti, politikai aspektusa nincs. Így, a XVIII. kerülettel kapcsolatos találgatásoknak sincs alapjuk. “Jóhiszeműen hibáztam, amikor a vagyonnyilatkozatomat nem kellő alapossággal töltöttem ki” – fogalmazott, hozzátéve: minden, a helyzet tisztázását segítő eljárást és vizsgálatot vállal és segít.
Kunhalmi Ágnes a befutó Simon helyén
Kunhalmi Ágnes lehet a képviselőjelölt a főváros 15. egyéni választási kerületében Simon Gábor visszalépése után. A szocialista párt közleménye szerint az MSZP országos választási bizottsága egyhangúlag támogatta, hogy Kunhalmi Ágnes, az MSZP országos elnökségének tagja egyéni képviselőjelöltként induljon az országgyűlési képviselőválasztáson a budapesti 15. számú országgyűlési egyéni választási kerületben. Simon Gábor a XVIII. kerületet érintő 15. számú választókerületben az Összefogás jelöltje volt visszalépéséig.
Az MSZP lezártnak tekinti az ügyet
Steiner Pál semmit sem kíván hozzátenni Simon ügyéhez – jelentette a helyszínről az MNO tudósítója. A szocialisták elnökségi tagja azt mondta, hogy lezártnak tekintik az ügyet, és semmit sem akarnak hozzáfűzni Simon Gábor közleményéhez. Ugyanezt ismételte meg a tudósítóknak Horváth Csaba és Szanyi Tibor is. Utóbbi megjegyezte, hisz az ártatlanság vélelmében és abban is, amit Simon Gábor közleményében elmond. Döntésével az MSZP felé Simonnak már nincs elszámolnivalója, az ügy ezzel lezárult – tette hozzá Szanyi. A politikus szerint a kilépésre azért volt szükség, hogy az ügy ne terhelje az MSZP kampányát, és a pártvezetés is ezt szorgalmazta.
Simon Gábor nem számolt be az MSZP vezetőinek arról, mi a forrása annak a 240 millió forintnak, amelyet egy osztrák bankban tartott és nem vallott be – közölte Szanyi. Szavai szerint azonban megnyugtató, hogy Simon Gábor közleménye alapján a pénz forrása “nem vet fel problémát”. Hogy honnan származik az ausztriai bankszámláin található nagyjából 240 millió forint, Simon Gábor fogja majd elmondani. Kilépett a pártból, “innentől kezdve magánember”, nem tartozik magyarázattal az MSZP-nek, csak a törvényeknek felelős – mondta. Simon Gábor húsz éve dolgozik az MSZP-ben, megilleti az ártatlanság vélelme, és “egy botlás nem ír felül húsz évet”. “El tudjuk fogadni, hogy valaki tévedett, jóhiszeműen elfelejtett valamit, még akkor is, ha ennek kemény következményei vannak” – jelentette ki. Jóindulatúan elfogadja, hogy “valamilyen belső megfontolás” vezette Simon Gábort, amikor “az egyébként tisztességesen szerzett pénzét valakik elől elrejtette”. – tette hozzá Szanyi.
Arra a kérdésre, hogy más szocialista politikusnak is lehetnek-e eltitkolt százmilliói, Szanyi Tibor úgy válaszolt: feltételezi, hogy egyszeri esetről van szó. Szerinte mindazonáltal ennek a pénznek a “százszorosát, ezerszeresét lopja a Fidesz nap mint nap”. “Simon Gábor sehol nincsen Simicska Lajoshoz, Garancsi Istvánhoz, a Nyerges fivérekhez képest” – fogalmazott az MSZP EP-listavezetője, aki bírálta az ügyészséget is, megkérdőjelezve, hogy a nyomozóhatóság miként vizsgálódhat hónapok óta egy mentelmi joggal rendelkező képviselő ellen.
Mesterházy: nem az MSZP pénze van a bécsi számlán
Mesterházy Attila szerint biztos, hogy nem az MSZP pénze van Simon Gábor eltitkolt bécsi számláján. A szocialista párt elnök erről csütörtökön beszélt Budapesten újságíróknak, közölve azt is, ha igazak a külföldi bankszámláról szóló hírek, akkor a szocialista elnökhelyettesnek nincs helye az MSZP-ben. Arra a kérdésre, hogy más MSZP-s képviselőnek is lehet-e hasonló eltitkolt vagyona, a washingtoni útjáról hazaérkező Mesterházy Attila azt mondta, kizártnak tartja. Mint hozzátette: a fideszesekről inkább el tudja képzelni. Mesterházy csütörtökön személyesen beszélt Simon Gáborral, és szerinte ennek eredménye, hogy a politikus lemondott minden funkciójáról és kilépett a szocialista pártból. Hangsúlyozta, ha Simon Gábor nem lépett volna ki, a szocialista párt vezető testületei hozták volna meg azokat a döntéseket, amelyek ugyanezt eredményezik.
Mesterházy Attila közölte: elfogadta Simon Gábornak az ügyében adott magyarázatát. Simon azt mondta neki, hogy áll a tisztázó vizsgálat elé, segíteni fogja ezeket az eljárásokat, és tudja bizonyítani kijelentéseit. Nem pártpénzről van szó, és az ausztriai bankban tartott nagyjából 240 millió forint “nem kötődik Simon Gábor közéleti tevékenységéhez”. “Az azt megelőző életével kapcsolatos forrásfelhalmozásról van szó, amennyire én tudom” – fűzte hozzá.
Arra a kérdésre, miért mond le Simon Gábor, ha tisztázni tudja a pénz eredetét, Mesterházy Attila úgy felelt: “végül is csak az derült ki, hogy van egy bankszámlája, amit eddig a vagyonnyilatkozatában nem vallott be”. Az MSZP-ben minden képviselőjelölt köteles leadni egy vagyonnyilatkozatot, de a volt elnökhelyettes ezt a belső előírást is megsértette, ugyanis abban sem jelezte külföldi vagyonát. – tette hozzá az MSZP elnöke.
Bajnai: ha a hírek töredéke igaz, Simon Gábornak távoznia kell a közéletből
Bajnai Gordon szerint ha a Simon Gáborról napvilágot látott híreknek csak a töredéke igaz, akkor a szocialista képviselőnek minden közéleti funkcióját, köztük a parlamenti képviselői megbízatását is fel kell adnia és távoznia kell a közéletből. Az Együtt-PM vezetője erről csütörtöki, más témában tartott sajtótájékoztatóján beszélt újságírói kérdésekre válaszolva. A politikus elmondta, hogy az MSZP-től kapott információik szerint a szocialista párt is az általa elmondottakat szorgalmazza, „ők is ezt követelik Simon Gábortól”. Az Együtt-PM a korszakváltás elvei mentén jött létre, ami mindenekelőtt a politikai megtisztításáról szól. Ez viszont elemi módon igényli, hogy aki méltatlanná válik a bizalomra, annak haladéktalanul távoznia kell a politikai életből – hangsúlyozta. Arra is kitért nyilatkozatában, hogy minden egyes képviselőjelöltjükkel aláíratnak egy részletes etikai, erkölcsi nyilatkozatot, amelyben „messze túlmutatva azon, amit a parlament elvár a képviselőitől” nyilatkozniuk kell mindenfajta összeférhetetlenségről. A baloldali összefogáson belül minden szövetséges elvárhatja a másiktól, hogy tartsa be a politika megújításának elveit, de „az is világos”, hogy az összefogás minden pártja a saját jelöltjeiért felelős. – mondta Bajnai.
„Semmilyen spekulációt nem szeretnék bármilyen válasszal alátámasztani” – válaszolta arra a felvetésre, hogy felbontják-e a szövetségesi megállapodást, ha kiderül, hogy Simon Gábor számláján az MSZP pénzei voltak. Kiemelte: elvnek tekintik, hogy mindenkinek be kell tartania a kampányfinanszírozásra vonatkozó szabályokat.
Fidesz: a legfontosabb kérdésekre nem kaptak választ
A Fidesz szerint a legfontosabb kérdésekre azaz, hogy “Honnan vannak a százmilliók, mit tudott minderről Mesterházy Attila és az MSZP vezetése és mióta tudják mindezt?” csütörtökön sem kaptak választ.
A szocialista politikus százmilliói kapcsán a Fidesz február 5-én több kérdést is felvetett. Kósa Lajos, a kormánypárt ügyvezető alelnöke arra kíváncsi, ez az összeg azonos-e azokkal a „gyanús százmilliókkal”, amelyekről Gyurcsány Ferenc a közelmúltban beszélt. Emlékezetes, Gyurcsány akkor úgy fogalmazott: „Én voltam ennek a pártnak az elnöke. Sok helyről vándorolt oda a pénz, Európából nem nagyon. Ahonnan meg vándorolt, azt meg jobb, ha nem tudjuk.” Lehet, hogy most e gyanús pénzek egy része megkerült Simon számláján, vagy ezek nem azok a százmilliók? – kérdezte Kósa. A kormánypárti politikus Mesterházytól arra is választ vár, hogy az MSZP vezetése tudott-e a párt második emberének az osztrák bankban tartott százmillióiról. – írja az MNO.
Azt is szeretné megtudni, hogy Simon gyűjtött-e adományt, támogatási pénzt az MSZP-nek, és ha igen, akkor abból használtak-e fel bármilyen, esetleg politikai célra. Kérdésesnek nevezte még azt is, hogy a szocialista vezetésnek van-e tudomása arról, hogy mások is parkoltatnak-e további százmilliókat különféle számlákon. Kósa szerint ezeket még a választási kampány előtt tisztázni kell. „Ha nem adnak választ ezekre a kérdésekre, az összes korrupciós vád, amit a Fideszre megfogalmaztak, a szocialistákra hull vissza” – fogalmazott Kósa. Hozzátette, ha nem tisztázzák magukat, egyértelművé válik, hogy „az MSZP szügyig gázol a korrupcióban”.
Előzmény
Mint arról korábban a Magyar Nemzet információja alapján beszámoltunk, tavaly ősz óta nyomoz a Központi Nyomozó Főügyészség Simon Gábor, az MSZP második emberének osztrák számlákon parkoltatott csaknem negyedmilliárd forintja kapcsán. A hivatali titokra vonatkozó előírások alapján egyedi ügyekben nem adható tájékoztatás a sajtónak – közölték csütörtökön az MTI érdeklődésére csütörtökön osztrák illetékesek, akik így általános jelleggel tudtak csak felvilágosítást adni az osztrák eljárási szabályokról, és semmilyen módon nem kommentálták Simon Gábor szocialista képviselő feltételezett ausztriai bankszámlájának ügyét.
A Magyar Nemzet február 4-én számolt be a szocialisták országgyűlési képviselője által rejtegetett összegről, amelyet nem tüntetett fel vagyonnyilatkozatában, és eredete is ismeretlen. Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője szerdán jelentette be, hogy a nyomozás az osztrák pénzpiaci felügyelet értesítése után, hivatalból kezdődött, és most gyűlt össze elegendő információ.
Forrás: MTI / MNO
Fotó: index.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS