Elkelt a Népszabadságot, számos megyei napilapot és hírportált is kiadó Mediaworks Zrt. – derül ki a Budapesti Értéktőzsde tájékoztatásából. A Mediaworks részvényeinek 100 százalékát az Opimus Press Zrt., az Opimus Group Nyrt. leányvállalata vásárolta meg. A céget sajtóhírekben Mészáros Lőrinc érdekköréhez sorolják, bár személyi átfedéseken túl eddig senki nem igazolta, hogy a nagyvállalkozó is az Nyrt. részvényesei között lenne.
A Mediaworks Magyarország egyik legnagyobb lapkiadója. 2014 végén megvásárolta a Ringier és az Axel Springer magyarországi érdekeltségeinek jelentős részét. A Mediaworks adja ki többek közt a Nemzeti Sportot és a Világgazdaságot, valamint 12 megyei napilapot (ezek egy része korábban a Pannon Lapok társaságához tartozott). Az Opimus a saját honlapján közzétett közleményében azt írja, a cég a Népszabadság felfüggesztését követően tett ajánlatot a Mediaworksre, “mivel úgy ítélte meg, hogy a befektetés már most is meglévő jelentős értéke tovább növelhető”. A közlemény szerint elsőként és kiemelten foglalkoznak a Népszabadság újraindításának lehetőségével, és erről minél előbb döntenek. Azt is írják, hogy az Opimus pénzügyi befektetőként kizárólag a Mediaworks Hungary Zrt. által kiadott sajtótermékek gazdaságos fenntartására törekszik, azok tartalmát – folytatva a korábbi tulajdonosok hozzáállását – semmilyen módon nem kívánja befolyásolni, különösen a véleménynyilvánítási, a szólás- és a sajtószabadságra tekintettel.
Pecina is megszólalt
Őszintén reméljük, hogy az új tulajdonos sikerrel tovább tudja építeni a Mediaworks Hungary Zrt.-t, és meg tudja oldani a Népszabadságnál pillanatnyilag fennálló nehézségeket is – írja közleményében az eddigi tulajdonos. Heinrich Pecina, a VCP vezető partnere ezt írta:
Köszönetet szeretnék mondani a Mediaworks valamennyi munkatárásának, akik magas szintű szakmai felkészültségüknek köszönhetően kiváló munkát végeztek és a cég iránti lojalitásuknak is tanúbizonyságát adták” – fogalmazott a bejelentés kapcsán Pecina. Így fogalmaz: a már korábban is számos érdeklődő részéről kinyilvánított vételi szándékra és különösen arra való tekintettel, hogy a Népszabadság kiadásának ideiglenes szüneteltetése kapcsán (amelynek megszüntetése egyszer sem merült fel reális opcióként), félrevezető és rosszhiszemű híresztelések láttak napvilágot, a VCP a Mediaworks Hungary Zrt. mielőbbi eladása mellett döntött. A számos lehetőség közül azért az – ajánlatát a Népszabadság kiadásának felfüggesztését követően megtevő – Opimus Pressre esett a döntés, mert kinyilvánították azon szándékukat, hogy hajlandóak a felfüggesztett Népszabadság általunk tervezett újraindításának lehetőségét komolyan megvizsgálni.
Alakul a Simicska-mentes médiabirodalom
A szintén a Mediaworks-portfólióhoz tartozó VG.hu-n már az is megjelent, hogy megválasztották az átalakuló Mediaworks új igazgatóságát, amelynek Liszkay Gábor, a Magyar Idők felelős kiadója és Lóczi János, a napilap kiadóigazgatója is tagja lett. Ismert, Liszkay az MDF-kormány óta meghatározó alakja a konzervatív hazai sajtónak, 2000-től irányította Simicska Lajos egyre erősödő, a Magyar Nemzet, majd a Hír TV köré épülő jobboldali médiaportfólióját. Egészen az emlékezetes 2015. február 6-i G-napig, amikor is nem vállalták a médiacsoportnál a tulajdonos által követelt 180 fokos politikai fordulat végrehajtását, lényegében azt, hogy Simicska Lajos az utóbbi időben elszenvedett üzleti sérelmeit a miniszterelnök etikátlan támadásával torolják meg. A Simicska-médiától távozó szakemberek többsége végül az általuk megvásárolt Napi Gazdasághoz került, amely aztán Magyar Idők néven közéleti napilapként működött tovább. A Mediaworks mostani átalakulásából arra lehet következtetni, hogy a megyei lapok és hírportálok országos és nemzetközi oldalai a Magyar Idők szerkesztőségének közreműködésével készülnek majd, míg a Népszabadság, ha valóban újraindul, szakmai és szervezeti függetlenséget élvezhet.
A Mediaworks-kiadó október 8-án jelentette be, hogy felfüggesztette a Népszabadság nyomtatott és internetes formában történő kiadását a lap új koncepciójának kialakításáig, illetve megvalósításáig. A kiadó a döntését közleményében azzal indokolta, hogy a Népszabadság példányszáma az elmúlt tíz évben 74 százalékkal, azaz 100 ezer példányt meghaladó mértékben csökkent, aminek következtében a lap 2007 óta több mint 5 milliárd forint veszteséget termelt, és idén is jelentős veszteséget halmozott fel.
A diktatúra volt pártlapja kiadásának felfüggesztését többen kormányzati ármányként állították be, éppen ezért is szembesítettük egy hete a Népszabadságért Brüsszelben tüntető Tóth Bertalant, az MSZP frakcióvezetőjét a ténnyel, hogy a kiadónak egyetlen kimutatható pártkapcsolata volt, az pedig az MSZP. Hiszen egy évvel ezelőttig a Henrich Pecina felügyelte médiacéggel közösen adták ki a Népszabadságot, s abban jelentős, közel egyharmados tulajdonrésze volt a szocialisták pártalapítványának.
Forrás: Origo.hu, VG.hu, Mno.hu, PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS