Magyarországnak felül kell vizsgálnia a menedékkérők elszállásolását biztosító tranzitzónákra vonatkozó szabályozását, különösen a kísérő nélküli kiskorúak fogva tartásának kell véget vetnie – jelentette ki az Európa Tanács (ET) kínzás elleni bizottsága (CPT) kedden közzétett jelentésében. Azt tanácsolták, hogy a magyar hatóságok vessenek véget a bevándorlók visszaküldésének.
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács tájékoztatása szerint a jelentés a szakbizottságnak a Röszke és Tompa mellett található – a migránsok számára a menedékkérelmük elbírálásának idejére biztosított szállásain – az úgynevezett tranzitzónákban tett legutóbbi, 2017. október végi látogatásának tapasztalatait összegzi. A beszámolóban kiemelték, hogy a magyar tranzitzónák felszereltsége jó, elfogadható feltételeket biztosít a menedékkérőknek. A magyar hatóságok megfelelően gondoskodnak a helyiségek állapotáról és a higiéniáról. A szakbizottság aggodalmát fejezte ki ugyanakkor amiatt, hogy valamennyi nemzetközi védelmet kérelmező – beleértve a gyermekes családokat és a kísérő nélküli kiskorúakat is – kénytelen a tranzitzónában maradni mindaddig, amíg menedékkérelmüket elbírálják. Megjegyezték továbbá, hogy a helyiségek túlságosan is zárkákra emlékeztetnek, és így a környezet nem tekinthető megfelelőnek a menedékkérők – különösen a gyermekes családok és a kísérő nélküli kiskorúak – elszállásolásához.
A jelentés szerint a tranzitzónákban a menedékkérők nem panaszkodtak bántalmazásra, a Magyarország területén elfogott és nem sokkal a jelentéstevők érkezése előtt a határ szerbiai oldalára toloncolt illegális bevándorlók közül ugyanakkor sokan azt állították, hogy magyar rendőrök fizikailag bántalmazták őket, amit a delegáció orvosszakértőjének véleménye is alátámasztott. A bizottság szerint korábban nem folyt olyan eljárás, amely felmérte volna az erőszakos kitoloncolást követő bántalmazás kockázatát, és azt tanácsolta, hogy a magyar hatóságok vessenek véget a bevándorlók visszaküldésének. Az Európa Tanács közleménye szerint az illetékes magyar hatóságok a jelentésre adott hivatalos válaszukban azt írták, hogy a jelentés egyebek mellett “számos, a tényekkel ellentétes állítást tartalmaz, amelyek természete inkább politikai, mintsem szakmai”.
A magyar hatóságok válaszából egyértelműen kitűnik, hogy a jelentésben felvetett aggodalmak továbbra is érvényesek
– idézi a közlemény az ET kínzás elleni bizottságának elnökét. Mikola Gnatovszkij reményét fejezte ki, hogy a szakbizottság delegációjának év végén tervezett következő látogatása lehetőséget biztosít a felvetett kulcsfontosságú kérdések megvitatására a helyzet javítása érdekében.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS