Tárgyal a Dél-Koreai Védelmi Beszerzési Program Hivatal (DAPA) Magyarországgal egy lehetséges hadiipari kutatás-fejlesztési megállapodás nyélbe ütéséről – számol be a Defense World.
A haditechnikai szaklap egy lehetséges, kiképző-repülőgépekkel kapcsolatos üzlet kapcsán hozta szóba Magyarországot; a Korea Aerospace Industries (KAI) a szlovák Letecké opravovne Trenčínnel (LOTN) együttműködve összesen 10 FA-50-es kiképző-repülőgépet akar eladni a szlovák légierőnek régi, L-39-es kiképzőgépeik felváltására. A hírt a HTKA haditechnikai fórumon szúrták ki. A Defense World szerint a DAPA és a magyar kormány egy hadiipari kutatás-fejlesztési együttműködési szándéknyilatkozat aláírására készül. Azt nem tudni, hogy Magyarország pontosan milyen fegyvernemben tervez együttműködni Koreával; hazánkban épp jelentős katonai repülési és szárazföldi harcjármű-fejlesztési ökoszisztéma kiépítése zajlik. A Portfolio felidézi: Eunho Kang, a DAPA igazgatója azt mondta, hogy „a Szlovákiával és Magyarországgal való együttműködés lehetősége hatalmas potenciállal bír a dél-koreai hadiexport kapcsán.”
Az elmúlt hónapokban különösen a repülőgép-ipari ökoszisztéma fejlesztésével kapcsolatosan érkeztek hírek: a magyar kormány megállapodott különféle projektekkel kapcsolatosan a SAAB-bal, a Pipistellel, az Aero Vodochodyval, az Embraerrel és korábban az Airbusszal is.
Mint arról korábban részletesen beszámoltunk, a nulláról építi újra a magyar kormány a hazai hadiipart, olyan tempóval, hogy csak az előző évben hat új üzem építéséről született megállapodás. A döntéshozók azzal számolnak, hogy 2030-ra már többszáz milliárd forint fölötti kibocsátást ér el a hazai hadiipar, a honvédelmi igények kiszolgálása mellett jelentős exporttevékenységre is sor kerül majd. A Védelmi Beszerzési Ügynökség tulajdonosi joggyakorlója Maróth Gáspár, a nemzeti védelmi ipari és védelmi célú fejlesztésekért, valamint a haderő-modernizációért 2018 nyara óta felelős kormánybiztos. Maróthnak a Honvédelmi Minisztérium nemzeti fegyverzeti igazgatójaként nagy szerepe volt a 2016-ban útnak indított Zrínyi 2026 honvédelmi- és haderőfejlesztési program első, nagy volumenű beszerzéseinek elindításában.
A haderőfejlesztési programunk végrehajtása olyan elismerést hozott az elmúlt évek során, ami sok más ország számára is bevallottan követendő példát jelent. Maróth Gáspár korábban a PestiSrácoknak adott exkluzív interjúban úgy fogalmazott: amit a Gyurcsány-kormány az ország védelmi képességeinek tekintetében maga mögött hagyott, az sokkoló volt.
Forrás: Portfolio, fotó: Defense World
Facebook
Twitter
YouTube
RSS