Az északi sarkkör felmelegedése új kereskedelmi útvonalakat és bányászati lehetőségeket nyit meg, átrajzolva ezzel a világpolitikát – hangsúlyozták elemzők az M1 aktuális csatorna vasárnap esti műsorában.
Frank Tibor Amerika-szakértő úgy véli, hogy a térség erőforrásaiért folytatott versenyben az Egyesült Államok lemaradt. Bevált eszköze, a szankciós politika nem fog eredményt hozni, ugyanis nem tudja megállítani Oroszország terjeszkedését a sarkkör felé – tette hozzá. Az amerikai politika tévedésének nevezte azt is, hogy nem működnek együtt más nagyhatalmakkal, illetve, hogy Kínát ezen a téren is háttérbe akarják szorítani. Véleménye szerint a sarkkörért vívott verseny fegyverkezésre ösztönözheti az érintett országokat, és enyhébb formában a hidegháború kiújulását sem tartja elképzelhetetlennek.
Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő úgy látja, hogy az északi sarkkör iránt Kína is egyre jobban érdeklődik. A távol-keleti országnak ráadásul – mint mondta – pénze is van a szükséges fejlesztésekhez, a Jeges-tengeren pedig az eddigieknél jóval rövidebb kereskedelmi útvonalakat tervezhet. Oroszországnak a jégtakaró alól kikerülő ásványkincsek ellenőrzése mellett az északi hajóforgalom ellenőrzése jelenthet új lehetőséget, Moszkva ezért is terjeszkedik a kontinentális talapzaton – tette hozzá.
A szakértő a legértékesebb lehetőségnek a Föld teljes készletének harmadára becsülhető gáz- és olajkészletet nevezte, de hozzátette, hogy a NATO elkésett a sarkköri stratégia kidolgozásával, miközben Oroszország katonai fejlesztésekkel is terjeszkedik északon.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Alfred Wegener Intézet/Stefan Hendriks
Facebook
Twitter
YouTube
RSS