Lassan nincs olyan hónap, amikor ne lenne hír arról, hogy az MSZP valamelyik ingatlanát értékesíti. Nemrég meghirdették a gödöllői pártházat, majd több fővárosit is, most pedig a keszthelyi irodát verik dobra – tudta meg a Magyar Hírlap. Arra is utalnak, hogy az ingatlan a valós érték töredékéért cserélhet gazdát, ami arra utal, hogy komoly pénzügyi gondban lehet az MSZP. Ennek egyik okaként idézik fel, hogy a Villányi úti székházra, ami mellesleg azóta szintén eladtak, a tulajdonló alapítvány ötszázmillió forint hitelt vett, amit 2024-ig kellene visszafizetni. A párt eladósodásához az is hozzájárult, hogy még pártelnökként Gyurcsány Ferenc szentesítette, hogy devizahitelből vásároljanak a Köztársaság téri helyett a Jókai utcában székháznak való ingatlant. A Magyar Hírlap belső forrásokra hivatkozva azt írja, az MSZP-nek nem lesz fedezete a kölcsönök visszafizetésére, ezért a párt minden vagyona elúszhat. A lap által vont mérleg szerint a rendszerváltás után az MSZMP-ből átmentett 365 pártingatlanból mára száz sem maradt.
Az MSZP-nek nem lesz fedezete a kölcsön visszafizetésére – írja a Magyar Hírlap. Úgy tudják, a vételár 32 millió forint, miközben 110–130 millió forint vételáron hirdetik az ingatlanokat a városban olyan paraméterekkel, mint amivel a szocialisták irodájaként szolgáló ingatlané. A kétszintes épület, amely szintenként 150 négyzetméter alapterületű, a Rákóczi tér 21. szám alatt található, Keszthely belvárosában. Egy ingatlan értékesítéséről nem a helyi szervezet, hanem a pártvezetés dönt; ennek lebonyolítása a pártigazgató feladata, aláírási joga pedig Tóth Bertalan pártelnöknek van – jegyzik meg.
A lap felidézi, hogy a keszthelyi ingatlan már a sokadik, amelyik eladólistára kerül. Lassan nincs olyan hónap, amikor ne lenne hír arról, hogy az MSZP valamelyik ingatlanát értékesíti. A gödöllői székházát 73 millió forintos áron árulják. Ugyancsak áruba bocsátott az MSZP egy Budapest II. kerületi ingatlant, valamint eladták a XVI. kerületi pártszékházat is. A párt Köztársaság téri és a Jókai utcai székháza után részben a Villányi úti székházat is dobra verték; ennek eladásában Puch László egykori pártpénztárnok bábáskodott.
Felidézik, hogy a Köztársaság téri székházat még Gyurcsány Ferenc pártelnök adta el a Jókai utcai székház devizahitelből történő megvásárlása érdekében, amelynek révén döbbenetes mértékben adósította el a pártot. A lap arról is ír, hogy több tucat MSZP-s ingatlan landolt már Puch László cégében, a Horizont Zrt.-ben. Az MSZP vagyonát hosszú időn keresztül kezelő Horizont Kereskedelmi, Ipari és Szolgáltató Zrt. még 2015 végén cégjogi átalakulás folytán jogilag Magyarországon megszűnt, de ténylegesen nem tűnt el. A cégből ugyanis a cégbírósági adatok szerint osztrák–magyar vegyesvállalat lett, bécsi székhellyel és budapesti irodával, többségi tulajdonosa pedig továbbra is Puch László.
Az MSZP jelentős ingatlanvagyont örökölt az MSZMP-től a rendszerváltáskor: 1990 nyarán országszerte 365 ingatlana volt a pártnak az MSZMP vagyonának átmentéséből. A 2010-es választási vereség után, főként 2015–16-ban nagyobb eladási hullám ment végbe amiatt, hogy a párt nem tudta fizetni a megelőző években felvett hiteleit. Akkorra már csak körülbelül 150 ingatlanjuk maradt; ezek közül eladták a Jókai utcai székházukat és országszerte további 38 ingatlant.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS