Az epidurális, azaz helyi érzéstelenítéssel levezetett szülés az 1980-as évektől létező eljárás Magyarországon, mégis ritka, mint a fehér holló. Ennek több oka is van: mind műszerezettség, mind személyi feltételek szempontjából olyan követelményeknek kell megfelelni, ami csak kevés helyen adott. A PestiSrácok.hu megtudta, hogy az Ajkai Magyar Imre Kórházban a közelmúltban minden feltétel adottá vált és a szülészet osztályvezető főorvosa egy hét alatt több kicsit is a világra segített fájdalommentes szülés keretében. Az epidurális szülés bevezetése egy vidéki kórházban kuriózumnak számít. Dr. Vass Csaba portálunknak azt mondta, a módszernek több előnye is van, nemcsak az, hogy megkönnyíti a kismamák vajúdását; lerövidül a tágulási folyamat, mivel a szülő nő nem érez drasztikus fájdalmat, a magzat sem él át traumát ennek következtében, így ezek a kisbabák sokkal jobb Apgar-értékekkel jönnek a világra.
Az Ajkai Magyar Imre Kórházban az utóbbi években egymás követik a fejlesztések. Több milliárd forintból újult meg az egészségügyi intézmény, új, korszerű technikai eljárásokat vezettek be, bővítették az eszközparkot. Kiemelkedik a szülészet folyamatos korszerűsítése – méltán kapták meg a Családbarát szülészet címet. Tavaly újult meg az egész szülészti osztály, amelynek eredménye képpen 1–2 ágyas kórtermekben helyezik el a kismamákat, ahol mindvégig a gyermekükkel lehetnek, biztosítva a megfelelő intimitást. Ezért minden kórteremhez saját fürdőszoba is tartozik. A Családbarát szülészeti és koraszülött intenzív ellátás támogatása pályázaton jutottak hozzá egyebek mellett a vajúdás közbeni fájdalom csillapítására alkalmas TENS készülékekhez. A szülési fájdalom csillapítása tehát tehát már adott volt – innen még egyet léptek előre és megteremtették a helyi érzéstelenítéssel lefolytatott, vagyis epidurális szülés feltételeit.
Bár egy régi módszerről van szó, mégis kevés helyen és ritkán alkalmazzák, leginkább a szakemberhiány miatt. Ebbe az eljárásba két szakmát kell bevonni, a szülészet mellett az aneszteziológiát is. A kismama epidurális szülés esetén ráadásul 24 órás szakfelügyeletet is igényel
– mondta a PestiSrácok.hu-nak dr. Nagy Zoltán, az Ajkai Magyar Imre Kórház főigazgatója, aki egyébként szintén szülész-nőgyógyász főorvos. Hozzátette: ők olyan szerencsés helyzetben vannak, hogy a kórház szülészeti osztályát vezető dr. Vass Csaba aneszteziológus szakvizsgával is rendelkezik, ami azt jelenti, hogy az általa levezetett szülések esetében nem szükséges külön aneszteziológus az epidurális érzéstelenítéshez.
A módszer lényege az, hogy egy speciális eszközt a szülés megkezdése előtt bevezetnek a gerincbe – gyakorlatilag egy tűszúrással. Ezen keresztül adagolják az érzéstelenítő gyógyszert. Ha a szülés közben úgy alakul, hogy császármetszés válik szükségessé, nem kell külön gerincérzéstelenítést alkalmazni, az eszközön keresztül ez is megoldható.
Dr. Vass Csaba 1987-ben vezetett le először epidurális szülést – vagyis szinte azonnal, ahogy Magyarországon annak feltételei elérhetővé váltak. Hosszú időn keresztül mégsem tudta alkalmazni a módszert. Most, hogy Ajkán elérhetővé vált, egy hét alatt már a harmadik ilyen szülésre készülnek. Az osztályvezető főorvos portálunknak elárulta, hogy azért nem száz százalékban fájdalommentes szülésről beszélünk, de a módszer minimálisra csökkenti az egyébként sok esetben nagyon is drasztikus szüléssel járó fájdalmat.
Lerövidül a tágulási szakasz. Az így született gyermekek jobb Apgar-értékkel jönnek a világra, mivel a vajúdás alatt a fájdalominger kikapcsolásával, jelentős csökkenésével kedvezőtlen élettani hatások az anyában nem indulnak el. Ezek gyakran a lepény beszűküléséhez vezetnek. Összegezve, az epidurális érzéstelenítéssel a tágulási szakban a baba több oxigénhez jut
– részletezte a módszer előnyeit dr. Vass Csaba. Hangsúlyozta, hogy koraszülés esetében, amikor a magzat növekedése elmarad a várttól, ez rendkívül fontos, de óriási előny az is, hogy magas vérnyomással küzdő édesanyák esetében ilyenkor, szülés közben a vérnyomás is csökkenthető, vagy cukorbeteg édesanyák esetében, hiszen a vajúdás alatt könnyen felborul a cukorháztartás, míg epidurális szülésnél nem. Vagyis az érzéstelenítési módszer jelentősen csökkenti a szülés közbeni komplikációk lehetőségét. Az eljárás során alkalmazott gyógyszernek más, szülés közben általánosabban alkalmazott fájdalomcsillapítókkal ellentétben nincsenek mellékhatásai, sem az anyára, sem a babára.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS