Két újabb késes merénylet történt csütörtökön délelőtt, nem sokkal a nizzai támadás után. Avignon belvárosában járőröző rendőrökre támadt rá egy késsel hadonászó férfi, Allahu Akbart kiálltva. Az egyenruhások agyonlőtték. Szaúd-Arábiában, a dzsiddai francia konzulátus előtt pedig az egyik őrre támadtak rá, szintén késsel. A három terrorcselekmény egymás után, hullámban történt. Franciaországban a történtek után a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget.
Ahogy arról beszámoltunk, csütörtökön 9 óra után Nizza szívében, a Notre-Dame-templomban támadt rá egy férfi az imádkozókra és a sekrestyésre. Egy 70 éves asszonyt lefejezett, egy másik nőt és a sekrestyést többször megszúrta. A nő ki tudott menekülni a templomból, a szomszédos kávézóban keresett menedéket, de mire kiértek a mentők, meghalt. A sekrestyést kórházba szállították, de az életét az orvosok nem tudták megmenteni. A huszonéves támadó, mielőtt szúrt, Allahu Akbart kiáltott. A kommandósok lövésekkel állították meg. Lőtt sebbel szállították kórházba, kihallgatása jelenleg is tart.
Lelőttek egy támadót Avignonban
Két órával később, 11.15 körül a szintén francia Avignonban is késes támadás történt, egy férfi a belvárosban járőröző rendőrökre támadt. Allahu Akbart kiáltott, majd a késsel a rendőrök felé szúrt, hadonászott. Végül agyonlőtték. A rendőrök a hírek szerint nem sérültek meg. A dulakodást és a férfi ártalmatlanítását több járókelő is videóra vette és feltöltötte a Twitterre.
Avignon, France!
Attacker arrested by the police.#Islam #Nice #IslamSucks pic.twitter.com/KEUIeu772S— IranBehtar (@BehtarIran) October 29, 2020
Szintén csütörtökön délelőtt Szaúd-Arábiában, a dzsiddai francia konzulátus egyik őrére támadtak rá, ugyancsak késsel. Az őr súlyosan megsérült. A támadót elfogták.
Franciaországban a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget
A csütörtöki nizzai támadást követően a legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget – jelentette be a francia miniszterelnök. Jean Castex hozzátette: a kormány határozott és könyörtelen választ ad a “gyáva és barbár” tettre.
Csütörtökön a nizzai Notre-Dame-bazilikában egy férfi késsel megölt három embert, egyiküket le is fejezte. Az ügyben a terrorellenes ügyészség nyomozást indított, a támadót elfogták. Nem sokkal később a rendőrök Avignon közelében agyonlőttek egy férfit, aki lőfegyverrel fenyegetett járókelőket az utcán. Mindkét esetben iszlamista indíttatást sejtenek a háttérben. A muszlimok csütörtökön ünneplik Mohamed próféta születésének évfordulóját.
“Gyűlöletesnek” nevezte a csütörtöki nizzai késes merényletet a francia püspöki konferencia (CEF) és kifejezte kívánságát, hogy “a keresztények ne váljanak meggyilkolandó célponttá”.
Meg vagyunk döbbenve e gyűlöletes cselekedet láttán
– jelentette ki az AFP francia hírügynökségnek Hugues de Woillemont, a CEF szóvivője a dél-franciaországi város Notre-Dame-bazilikájában elkövetett, három ember életét követelő merénylet kapcsán, amelynek ügyében a terrorellenes ügyészség folytat vizsgálatot.
Sürgősen harcba kell szállni a terrorizmus jelentette rákfene ellen, ugyanilyen sürgős kézzelfogható módon helyreállítani a testvériséget országunkban
– tette hozzá.
Elítélte a késelést a francia katolikus egyház és több külföldi vezető
A CEF bejelentette, hogy csütörtökön, a jelképes 15 órakor – Krisztus halálának órájában – minden francia templomban megkongatják a lélekharangot az áldozatok előtt tisztelegve. Elítélte a merényletet a Vatikán is, hangsúlyozva, hogy a terrorizmus mindig is elfogadhatatlan lesz. A Szentszék közleménye szerint a pápa imádkozik az áldozatokért. Az Európai Unió vezetői szolidaritásukat fejezték ki Franciaországgal, és a “gyűlöletet szítók és terjesztők” elleni szembeszállásra szólítottak fel.
Elítélem a Nizzában történt gyűlöletes és kegyetlen támadást, teljes szívemmel Franciaország mellett állok
– írta Twitter-oldalán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Együttérzek e gyűlöletes cselekedet áldozataival. Egész Európa szolidáris Franciaországgal. Egységesek és eltökéltek maradunk a barbársággal és a fanatizmussal szemben
– írta. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke gyalázatosnak nevezte a merényletet és a franciáknak üzenve kijelentette:
Egész Európa Önökkel van.
Országa szolidaritását fejezte ki a francia nemzettel a Twitteren Angela Merkel német kancellár és Giuseppe Conte olasz, valamint Mark Rutte holland miniszterelnök is. Részvétét fejezte ki a nizzai “barbár támadás” miatt Luigi di Maio olasz külügyminiszter is.
Sokkban vagyok, amióta értesültem a nizzai Notre-Dame-bazilikában elkövetett barbár támadásról. Együttérzésem az áldozatokkal és hozzátartozóikkal. Az Egyesült Királyság Franciaország oldalán áll a terror elleni harcban
– írta francia nyelvű Twitter-üzenetében Boris Johnson brit kormányfő. Az orosz elnöki hivatal a nizzai támadásra reagálva hangsúlyozta, hogy elfogadhatatlan embereket ölni, de azt is hozzátette, hogy helytelen a hívők érzelmeit megsérteni. A török külügyminisztérium közleményben határozottan elítélte a nizzai merényletet.
Világos, hogy akik egy szent helyen elkövettek ilyen durva merényletet, semmilyen vallási, emberi vagy erkölcsi értékből nem meríthetnek ihletet
– írta a tárca. Nizza izraeli testvérvárosának, Netanjának a polgármestere, Miriam Feierberg-Icher telefonon fejezte ki részvétét Nizza polgármesterének, Christian Estrosinak a városa nevében. Estrosi azt válaszolta: “egy család vagyunk” – jelentette az izraeli közszolgálati rádió.
Ne hagyjuk magunkat!
Megszólalt Szijjártó Péter a nizzai késes támadással kapcsolatban.
Kezdenek elszabadulni a szélsőséges, keresztényellenes, a hagyományos európai értékeket és a hagyományos európai életformát megsemmisíteni akaró ideológiák, csoportok és személyek
– írta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön a Facebookon.
Európa, ébresztő! Egy tanár lefejezése, gyilkosság a templomban, a szent pápa szobrának meggyalázása. Mi jön még? Vagy minek kell még jönnie, hogy egyes döntéshozók végre észhez térjenek? Ne hagyjuk magunkat!
– szólított fel végül Szijjártó Péter.
Putyin terrorellenes együttműködést ajánlott fel Macronnak
Moszkva együttműködését ajánlotta fel Párizsnak a terrorizmus elleni küzdelemben Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki táviratban fejezte ki együttérzését francia hivatali partnerének, Emmanuel Macronnak a Franciaországban történt merényletek miatt.
Különösen nagy felháborodást vált ki a templom falai között elkövetett cinikus és kegyetlen támadás. Ismételten meggyőződhettünk arról, hogy a terroristák számára abszolút idegenek az emberi erkölcs fogalmai. Nyilvánvaló, hogy a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem megköveteli az egész világközösség erőfeszítéseinek valós egyesítését
– szól Putyin üzenete. Az orosz államfő megerősítette Moszkva készségét a legszorosabb együttműködésre Párizzsal és más partnerekkel a terrorelhárítás minden területén. A Charlie Hebdo szatirikus hetilap Mohamed prófétáról készült karikatúrái elleni tiltakozással indokolt újabb erőszakhullámra reagálva Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az emberek vallásos érzelmeinek megsértését és a gyilkosságot is abszolút megengedhetetlennek nevezte. Kifejezte meggyőződését, hogy Oroszországban már csak a hatályos törvények miatt sem jelenhetne meg egy, a Charlie Hebdóhoz hasonlatos kiadvány. Rámutatott, hogy noha a keresztény vallás van túlsúlyban, az országban húszmillió mohamedán él. Peszkov szerint Oroszországban a vallási hovatartozás nem játszik szerepet az állami tisztségekre történő kinevezésben, és az ilyen alapon való korlátozást a törvény is tiltja. A szóvivő kitért annak a kérdésnek a megválaszolása elől, hogy szabad-e Istenről karikatúrát rajzolni.
Ez egy olyan nehéz téma, hogy a megvitatásában hivatalos állásponttal részt venni lehetetlen
– fogalmazott Peszkov.
A hadsereg is felvonul a templomok védelmére
Elítélte a három ember életét követelő nizzai késes támadást csütörtökön a dél-franciaországi városban Emmanuel Macron francia államfő.
Országunkra iszlamista terrorista támadt rá
– fogalmazott az elnök a csütörtökön a nizzai Notre-Dame-bazilikában elkövetett merényletre utalva, és Franciaország támogatásáról biztosította a katolikus közösséget. Az államfő ígéretet tett arra, hogy francia területen további katonákat vonultatnak fel az imahelyek – közöttük a templomok – védelmére.
Újabb nemzetközi visszhangok: a volt maláj kormányfő jogosnak nevezte a merényletet
Elítélte a merényletet a szaúdi és egyiptomi külügyminisztérium is, valamint Szaad Haríri libanoni miniszterelnök-jelölt és a szomáliai elnöki hivatal. A Twitter törölte csütörtökön Mahathir Mohamad volt malajziai kormányfő üzenetét, aki a merénylet után azt írta:
Történelmük során a franciák emberek millióit ölték meg. Sokan közülük muszlimok voltak. A muzulmánoknak joguk van dühösnek lenni és franciák millióit megölni a múltbeli vérengzések miatt.
A mikroblog portál egy ideig “közérdekre hivatkozva” megtartotta az üzenetet, végül visszavonta. A francia kormány Mahathir Mohamad oldalának törlését kérte.
Csütörtökön, három nappal a mindenszentek katolikus ünnep előtt és a maulíd muszlim ünnep napján (Mohamed próféta születésének ünnepén) egy késes férfi lefejezett egy nőt és két másik embert megölt a nizzai Notre-Dame-bazilikában. Nem sokkal később a rendőrök Avignon közelében agyonlőttek egy férfit, aki lőfegyverrel fenyegetett járókelőket az utcán. Mindkét esetben iszlamista indíttatást sejtenek a háttérben. Az incidensekre csaknem két héttel Samuel Paty meggyilkolását követően került sor. A tanárt egy moszkvai születésű csecsen fiatal lefejezte, mert Mohamed-karikatúrákat mutatott diákjainak a szólásszabadságról szóló óráján. A gyilkosság világszerte felzúdulást keltett, és kiélezte a feszültséget a Nyugat és a muszlim világ között.
Vezető kép: Twitter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS