Reálisak az esélyek az ukrajnai kettős állampolgárság intézményére – jelentette ki Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a szerdán, Ungváron, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán, Ungváron az ukrán diplomácia vezetőjével, Dmitro Kulebával tartott közös sajtótájékoztatót. A magyar és az ukrán külügyminiszter egyetértett abban, hogy mindkét fél a jószomszédi kapcsolatok helyreállításában érdekelt. Szijjártó Péter szerint ennek jelenlegi legfőbb akadálya a magyar kisebbséget sújtó nyelvhasználati és oktatási törvények, mire ukrán kollégája jelezte, hogy ez hazájában nemcsak a magyar kisebbséget érinti, ennek ellenére esélyt lát a kérdés rendezésére.
Szijjártó bejelentette, hogy a jóindulat jeleként, látogatása alkalmával ötven lélegeztetőgépet hozott Magyarországról kárpátaljai kórházaknak. Jelezte továbbá az ukrán külügyminiszternek, hogy magyar részről készen állnak a beregszászi kórház felújításának részbeni finanszírozására, a záhonyi Tisza-híd felújítására, a beregszászi elkerülő és azt a határral összekötő út megépítésére, a nagyhódosi határátkelő megnyitására, valamint 2021-ig az M3-as autópálya kiépítésére az ukrán határig.
Hat év alatt 90 milliárd forintot biztosítottunk ukrajnai fejlesztési programokhoz, kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, fenntartjuk az Ukrajnába irányuló gázszállításokat, biztosítjuk az ukrán állampolgárok tranzitját Magyarországon keresztül Nyugat-Európa irányába, és a kelet-európai EBESZ-misszióban a magyaroké az egyik legnagyobb kontingens, s ez így marad a jövőben is
– emelte ki a magyar külügyminiszter, majd kitért arra is, hogy örömmel fogadta ukrán kollégája azon megközelítését, hogy Kárpátalját ukrán-magyar közös sikertörténetté kell tenni. Meglátása szerint ez mindkét ország közös érdeke, és Magyarország “örömmel feloldaná” Ukrajna NATO-val való kapcsolattartásának blokkolását, de ezt csak az Ukrajnában élő magyar kisebbség európai szintű kisebbségi jogainak – különös hangsúlyt fektetve a nyelvhasználati és oktatási kérdésekre – biztosítása mellett látja kivitelezhetőnek.
A magyar külügyminiszter újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy hamarosan felállnak a kisebbségi, a határmenti együttműködési és az infrastrukturális vegyesbizottságok, amelyeknek feladata egy jövőbeni magasabb szintű, Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti találkozó előkészítése, amelynek fő célja a két ország közötti vitás kérdések rendezése és a jószomszédi kapcsolatok helyreállítása.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS