A Vadonleső Program egy európai szinten is egyedülálló kampányt indít 2019 nyarán a társadalom bevonásával a természetes vizeinkben élő védett fehér tündérrózsa elterjedésének feltérképezése érdekében – írják közleményükben.
A közlemény felidézi: Magyarországon 2009 óta működik a Vadonleső Program, amely önkéntesek segítségével számos közismert, valamint védett növény- és állatfajról gyűjt előfordulási adatokat. A gyűjtött adatokból következtetni lehet az adott védett állat- és növényfaj jelenlegi helyzetére, elterjedésének mértékére, vagy például a változó környezeti feltételekhez való alkalmazkodóképességére. Kiemelik: az Agrárminisztérium, a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. és a Magyar Természettudományi Múzeum égisze alatt működő program egyik kiemelt növényfaja a fehér tündérrózsa, amellyel a természetes vízi környezetben gyakran találkozhatunk.
Vizes élőhelyekhez kötődő, csodaszép, őshonos növényfajunk, amely a hazai jogszabályok alapján védett, konkrét előfordulási helyei azonban sajnos kevéssé ismertek. Ebben az évben egy széleskörű kampánnyal szeretnénk feltérképezni Magyarország fehér tündérrózsa állományát, amelyhez minden, vízparton nyaraló vagy vízitúrázó honfitársunk segítségét kérjük
– írják. Mint hangsúlyozzák:
amennyiben látja valamelyik természetes tavunkban, folyónkban a tündérrózsákat, úgy azokat könnyen fel tudja tüntetni a Vadonleső Program interaktív térképén, és ezzel jelentős mértékben hozzájárulhat a faj és élőhelye hosszútávú megőrzéséhez. A kezdeményezés részeként közel 150 vízitúra-szervező egyesületet, céget keresünk meg azzal a kéréssel, hogy a tündérrózsa-matricát helyezzék el a kenuk, kajakok oldalára, ezzel is ösztönözve a túrázókat, sportolókat arra, hogy óvják és kövessék figyelemmel vizes élőhelyeink természeti értékeit.
A kampány reklámfilmje a Dunaújvárosi Főiskola Vízilabda Egyesület sportolóinak, valamint a 30Y zenekar frontemberének, Beck Zoltánnak a közreműködésével készült.
Forrás: Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. közleménye; Vezetőkép: MTI; Videó: facebook.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS