Pesti Srácok

Operatív törzs: stagnál a vírus terjedése

Operatív törzs: stagnál a vírus terjedése

Lassabban fertőzik egymást itthon a koronavírusos betegek – minderről Müller Cecília beszélt az operatív törzs keddi tájékoztatóján. Az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint míg eddig egy beteg kettőt fertőzött meg, a mostani statisztika szerint csak egyet. Kitért arra is, hogy a karantén alatt fontos betartani az előírásokat, valamint javaslatot tett arra vonatkozóan, hogy a kontaktszemélyek miként tudják leginkább megóvni magukat a vírustól és ennek érdekében milyen protokoll betartását tartja a leghatékonyabbnak.

Az elmúlt 24 órában 851 új fertőzött van Magyarországon, a járvány kezdete óta összesen 25 567 ember kapta el a vírust, jelenleg 51 beteg van lélegeztetőgépen – közölte Müller Cecília, aki arról is beszélt, hogy az elmúlt 24 órában 8 ember halt meg koronavírus miatt. A járvány dinamikájával kapcsolatban elmondta, hogy nyár óta folyamatos növekedésben van a fertőzöttség, a 36-37. hétre másfélszeresére nőtt a pozitív esetek száma. A 39. héten viszont mérséklődtek a számok, két százalékos emelkedést mutatott. Az országos tisztifőorvos úgy fogalmazott: míg az elmúlt két hétben megduplázódott a betegek száma, egy további személy másik kettőnek-háromnak tudta átadni a fertőzést, mára jellemzően, ezen a héten egy főnek tudja továbbadni a pozitivitást. Lassulni látszik az emelkedés – mondta Müller Cecília. Kiemelte: továbbra is jellemző, hogy a fiatalok közül többen betegednek meg, mint tavasszal. Kiemelte:

Ismertetése szerint százezer lakos közül 253 százezreléket érint a koronavírus, Budapesten ennél magasabb, míg Tolna, Békés megyében alacsonyabb. Ez a területi eloszlás nem olyan információt hordoz, mint az első hullám idején.

PestiSracok facebook image

– húzta alá az országos tisztifőorvos, aki arról is beszélt, hogy mit kell tennie azoknak, akik házi karanténban vannak.

– mondta Müller Cecília. Kitért arra is, hogy külön gyűjtsék a mosnivaló ruhákat, ajánlva az elkülönített mosást, amit érdemes 60 fokos vízzel tegyék meg. Kontaktoknak azt javasolta, hogy otthon is tartsák be a higiénés szabályokat, legyenek külön tárgyaik, fertőtlenítsenek rendszeresen. Úgy fogalmazott: a vírus rendkívül érzékeny a klórtartalmú fertőtlenítőszerekre, így érdemes előnyben részesíteni azokat. Kérdésre válaszolva azt mondta: nincs szükség további korlátozások bevezetésére. A munkahelyeken is be kell tartani a szabályozást – húzta alá Müller Cecília, aki a maszkhasználattal kapcsolatban kifejtette: általában nem kötelező a maszkviselés, de a munkáltató határozza meg, hogy a munkakör megkívánja-e. Az időtartamra vonatkozó kérdésre úgy felelt, hogy "négy-öt órán keresztül lehet használni, textilmaszkoknál érdemes többet magunknál tartani."

hangsúlyozta Müller Cecília, hozzátéve: azt szeretnék, hogy a Magyarországon élő embereknek ne kelljen változtatni eddig megszokott életmódjukon, ehhez viszont arra van szükség, hogy betartsák az egészségügyi előírásokat.

Fotó: MTI/Kormány.hu/Botár Gergely

Ajánljuk még

Kegyelemre várva: a Budaházy család és a terrorvád 14 éve

Exkluzív 2023 január 7.
A Hunnia-ügy tizenhét vádlottja közül hétnek adott kegyelmet a közelmúltban Novák Katalin köztársasági elnök. Tíznek nem, azaz esetükben a döntést elhalasztotta. Budaházy Györgynek, a 2006-os nemzeti ellenálás vezéralakjának az újév nem hozta el a szabadságot. A háromgyermekes gépészmérnök édesapa 2009 óta áll büntetőeljárás alatt, a legsúlyosabb terrorváddal olyan események miatt, amelyek a gyurcsányi rendőrterror idején történtek és amelyekben egyetlen ember haja szála sem görbült meg. Amikor Budaházyt először elvitték a rendőrök, a legkisebb lánya mindössze 3 éves volt. Három gyermek nőtt fel úgy, hogy az édesapa fontos helyzetekben, amikor szükség lett volna egy apára, nem lehetett mellettük. A PestiSrácok.hu exkluzív riportjában most ők, a családtagok mesélnek: Bernadett, a feleség, akinek össze kellett tartania a családot; Villő, akinek kisgyermek korában konkrétan nélkülöznie kellett az apát; Boglárka, az NB I-es röplabdázó, aki éveken át hiába nézett a lelátó felé, édesapja büszke tekintetét keresve; és Botond, aki a közös filmnézésekre, íjászatokra emlékezve merített erőt, amikor tizenévesen neki kellett lennie a férfinak a családban, az erőt tartani édesanyjában és húgaiban. A közgazdász feleség ma egy ügyvédi irodában dolgozik, a két nagyobb gyermek egyetemre jár, élsportoló, a legkisebb még gimnáziumba – minden nehézség ellenére olyan emberekké váltak, akikre édesapjuk büszke lehet.