
Olaszországban elsőként a középső térségben található Emilia-Romagna tartomány nyilvánított válsághelyzetet a rendkívüli aszály miatt, miközben szerdától újabb hőhullám éri el az országot negyven Celsius-fok feletti hőmérséklettel. Milánó érseke az esőért tart imádságot.
Olaszország több részén szerdától meteorológiai riasztást léptettek életbe, egyelőre a legalacsonyabb, sárga fokozatút. A mostani a harmadik hőhullám a nyár kezdete óta: a mitológiai Kharónról nevezték el, a túlvilági ladikosról. Az előrejelzések szerint az olasz csizma sarkában, Puglia tartományban és Szardínián 43 Celsius-fok feletti hőmérsékletet várnak, valamint Firenze és Bologna városában is. Rómában a legmagasabb hőmérséklet “csak” 37 fok lesz a következő napokban. Az országos meteorológiai szolgálat közleménye szerint ritkaságnak számít, hogy az utóbbi több mint két hétben a hőmérő higanyszála nem ereszkedett egyszer sem 35 fok alá, és a hőség a következő tizenöt napban sem enyhül. A Mont Blanc-hegység olasz oldalán kedden több mint tíz fokot mértek, miközben három évvel ezelőtt ugyanezen a napon hat fokot.
A nagyvárosokban az energiafogyasztás maximális szintet ért el, Milánóban és Torinóban többször volt áramszünet. A helyzetet súlyosbítja, hogy év eleje óta alig esik csapadék. A Pó folyó vízszintje hetven éve nem volt ennyire alacsony. November óta nem esett az évszakhoz megfelelő csapadékmennyiség a Pó vízgyűjtő medencéjében. A legnagyobb olasz folyótól érintett Lombardia tartományban elfogyott a mezőgazdasági vízkészlet – közölte az energiaszolgáltató Enel, amelynek közlése szerint hárommilliárd köbméter vízmennyiség hiányzik. Felmerült a Maggiore-tó vizének a felhasználása, de a tó vízszintje az utóbbi három nap alatt egy métert süllyedt. A Coldiretti termelői szövetség szerint a mezőgazdasági termőterület negyven százaléka “szenved” az aszálytól. A melegben a tejtermelés harminc százalékkal visszaesett.
A milánói érsek, Mario Delpini szombaton az egyházmegye három templomában vezet imát az esőért. Piemont régió százhetven önkormányzata rendelt el vízkorlátozást, arra szólítva fel a lakosságot, hogy “tudatosan” takarékoskodjon.
Az agrárrégiónak számító Emilia-Romagna elsőként hirdetett vészhelyzetet, amelyhez szerdától a főváros Róma körüli Lazio tartomány is csatlakozik. Első lépésben ez a magánkertek öntözésének, a medencék feltöltésének, a kocsimosásnak a tiltását jelenti. A régió elnöke, Nicola Zingaretti kizárta az ivóvíz korlátozását. Utoljára 2017 nyarán történt meg, hogy Rómában az utcai kutakat is elzárták a vízhiány miatt. A fővárosban év eleje óta 137 milliméter csapadék esett az utóbbi tizenhat év ugyanazon időszakába átlagban mért 357-hez képest.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Riccardo Dalle Luche
gyozo2018
2022-06-23 at 09:59
Logikus
2022-06-22 at 15:48
Mert nem érdekük.
Orientál
2022-06-22 at 16:42
Plusz a rengeteg tanulatlan képzetlen muszlim és egyéb migránsaikat a balliberális zöld olasz kormány a banki elvtársuk vezetésével engedik be országukba.
Logikus
2022-06-22 at 15:48
Minden tavasszal meg ősszel szoktak lenni zivatarok, amikor rövid idő alatt rendkívül sok víz esik le. Annyi, hogy nem lehet mit kezdeni vele, és elvezetni sem tudják, sem az utcák, sem a csatornák. Miért nem lehet építeni víztározókat szerte az országokban és beleterelni a vizet, később pedig ezt használni aszály idején? Egy kis gondolkodással és minimális befektetéssel sok nagy bajt lehetne megelőzni, amik nagyon sokba kerülnek….miért nem ezzel foglalkoznak sehol az illetékesek?…..