A szülők jogait meg kell védeni – erről beszélt az MCC Budapest Summit rendezvény egy kerekasztal-beszélgetésén Varga Judit. Az igazságügyi miniszter úgy véli, a gyerekeknek meg kell tanítani, hogy mi a jó és mi a rossz, azonban ezt nem lehet törvényileg szabályozni, a jogszabályok csak az alapokat tudják biztosítani.
Társadalmunk a családok erejére épül, emiatt garantálnunk kell a családok jogait
– jelentette ki a Mathias Corvinus Collegium (MCC) csúcstalálkozóján Varga Judit.
A szabadság erről szól: senkit nem kötelezhetünk semmire
– jelentette ki a politikus, aki egyébként egy kerekasztal-beszélgetésen vett részt a konferencián, amelynek témája a tanítás során felmerülő jogok és kötelezettségek voltak. Varga Judit felhívta a figyelmet arra, hogy a saját jogainkat nem lehet a közösségben betöltött szerepünktől függetlenül értelmezni, mert a társadalom felé is vannak kötelezettségeink és felelősségünk.
Amikor emberi jogokról beszélünk, nem lehet azokról kontextus nélkül beszélni
– fogalmazott. Varga Judit felidézte, hogy nyolcszáz évvel ezelőtt, 1222-ben született meg az első magyar alkotmány.
Más a társadalmi rend, de a jogállamiság alapja ott kezdődött, hogy meghatároztuk, hogyan védjük meg az egyén jogait bármilyen hatalmi önkényességgel szemben
– magyarázta a miniszter. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a tíz évvel ezelőtt elfogadott magyar alaptörvényt is részben amiatt támadták, mert abban világosan benne van, hogy a jogok mellett a társadalom tagjainak kötelezettségei is vannak.
Varga Judit a mai napot emblematikusnak nevezte; emlékeztetett, hogy az Európai Bíróság ma hozta meg azt a politikai döntését, amivel elítélte Magyarországot amiatt, mert a magyar Országgyűlés elfogadott egy gyermekvédelmi törvényt. Szerinte a citált jogszabály összhangban van az európai értékekkel, és egyébként is tagállami hatáskör. A miniszter elmondta, hogy az Európai Unióban manapság az értékek összekeveredtek a politikai aktivizmussal; az alkotmánynak ettől is védenie kell. Példaként a migráció kérdését hozta fel, amelyben az unió álláspontja az, hogy ez jó a kontinensnek, míg az önálló alkotmánnyal rendelkező tagállamok nem így gondolják.
Varga Judit kitért arra is, hogy a józan ész, józanság és a valóság érzékelése nagyon fontos manapság.
A gyermekek tanításánál meg kell mutatni, hogy a napi cselekedeteik milyen hatásokkal járnak, milyen hatással vannak a társadalomra
– mondta el a gyermeknevelés témájában a miniszter. Szerinte a gyerekeinknek meg kell tanítani, hogy mi a jó és a rossz, de ezt nem lehet törvénnyel szabályozni, hanem a valóság felől kell közelíteni. Mint mondta, a római jog is a szükséges minimumot biztosította; most sem kellene többet várni a törvényi környezettől. Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet a morális kérdéseket tanítani a gyerekeknek, Varga Judit azt válaszolta: leginkább úgy, ha megtanítjuk nekik, hogyan tudnak különbséget tenni a jó és a rossz között.
Alapelveket kell megtanítani nekik és útmutatót adni
– összegezte a politikus.
Varga Judit beszélgetőtársai közül hárman az Egyesült Államokból érkeztek, mellettük egy francia résztvevője volt a panelbeszélgetésnek. Elmondták, hogy a nyugati társadalmakban mindennapi a félelem a szülőkben azzal kapcsolatban, hogy mit tanítanak a gyermekeiknek. Bonnie Snyder, aki egy oktatási jogi alapítvány tájékoztatási igazgatójaként dolgozik a tengerentúlon, kifejtette, hogy az ottani iskolák helyi felügyelet alatt állnak, éppen azért, hogy ne tudjon egyetlen metaideológia sem kizárólagossá válni az intézményekben. Szerinte ennek ellenére a woke sikerrel járhat, és általánossá válhat az amerikai iskolákban.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Varga Judit Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS