A kormány elindította nagyvállalati beruházási programját, amelynek keretében 2015-ben 3 milliárd, ebben az évben 15 milliárd forint támogatást ad költségvetési forrásból azoknak a társaságoknak, amelyek az uniós forráshoz nem juthatnak hozzá – közölte Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter csütörtökön a Kiskunfélegyházi Malom Kft. kapacitásbővítő beruházásának bemutatásán.
A támogatást azok a cégek kaphatják, amelyek új munkahelyeket teremtenek, modern technológiát alkalmaznak és eredményesen vesznek részt a piaci versenyben – hangsúlyozta a miniszter. A kiskunfélegyházi cég 960 millió forintos beruházásához a központi költségvetés 480 millió forint, vissza ne térítendő támogatást adott. Varga Mihály nemzetgazdasági érdeknek nevezte, hogy ne kerüljenek hátrányba azok a hazai nagyvállalatok, amelyek nem részesülhetnek uniós pályázati forrásból.
A költségvetésből biztosított forrás 2015. évi keretének terhére a támogatási szerződés megkötésére december 31-ig volt lehetőség, a támogatást legkésőbb az év közepéig megkapják a cégek. A miniszter elmondta: az első időszakban 14 Magyarországon működő nagyvállalat a 3 milliárd forint összegű támogatással együttesen 8,6 milliárd forint összegben valósít meg új beruházást, ezzel 500 új munkahelyet teremt.
Varga Mihály Felidézte, hogy a magyar gazdaság növekedése 2014 évi 3,7 százalékos bővülése után 2015-re várhatóan 3 százalékkal bővült, amely meghaladja az EU átlagát. Hozzátette: a 2010-es kormányváltás óta 550 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. A munkanélküliségi ráta 12-ről 6 százalékra csökkent, egyre több ágazat van, ahol munkaerőhiánnyal kell szembenézni – mondta a miniszter hozzátéve, hogy olyan programokat kell elindítani, amellyel megpróbálják a foglalkoztatást bővíteni.
Varga Mihály egyik megoldásnak a duális szakképzés kiterjesztését nevezte, a hiányszakmákban külföldi munkavállalók alkalmazásának a lehetőségét is felvetette. Gulyás István, a Malom Kft. tulajdonosa elmondta: ez az első támogatás amiben részesültek. Ismertette, hogy 2001-ben vásárolta meg a gazdasági társaságot, akkor 20 munkavállalója volt a cégnek, árbevétele nem érte el a 100 millió forintot. Jelenleg 800 alkalmazottal dolgozó cég árbevétele 2015-ben elérte az 5,5 milliárd forintot.
Gulyás István kiemelte, hogy az állami támogatással együtt 2016 végéig 2 milliárd forintot költ fejlesztésekre a cég, a beruházás végére 100 új munkahellyel bővül az alkalmazottak létszáma. A gazdasági társaság 5 megyében, 86 sütőipari mintabolttal van jelen.
Forrás: MTI
fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS