Újabb és újabb csontvázak esnek ki a Városháza szekrényeiből. Újabb és újabb feljelentések születnek vélt, vagy nem is annyira vélt, a Városházához köthető bűncselekmények elkövetése miatt. Milliárdokról van szó. Milliárdok jártak ide-oda a látszólag útvesztőben, csakhogy előbb-utóbb minden kiderül. A Lánchíd-botrány még nem is ért a csúcsára, az adóhatóság gőzerővel nyomoz, újabb költségvetési csalásgyanús ügy miatt született feljelentés. A politikai felelősség egyértelműen Karácsony Gergelyé, a konkrét jogi felelősséget majd a hatóságok állapítják meg a büntetőeljárásokban – fogalmazott az ügyekkel kapcsolatban Budai Gyula, fideszes országgyűlési képviselő.
Immár két nagy botrány kavarja fel a Városháza körül az állóvizet. A Lánchíd-botrány után itt az újabb bűncselekménygyanús pénzügyi machináció.
Egyértelműen Karácsony Gergely főpolgármester a politikai felelőse a városházával, a Lánchíd felújításával és a kampányfinanszírozással kapcsolatos korrupciós ügyeknek
– erről beszélt e héten Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő a köztelevízióban, majd a Kossuth Rádióban. A kormánypárti politikus szerint az elmúlt 5 évet „korrupciós ügyek tömkelege” jellemzi a főpolgármester és az ellenzéki polgármesterek vonatkozásában is.
Mi a Lánchíd-botrány lényege?
Bírósági ítélet után az ügyvédi kamarából kizárt jogászt, Vig Mórt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adónyomozói különösen nagy értékre elkövetett költségvetési csalás megalapozott gyanújával fogták el tavaly december elején. A jogász bűnügyi előéletét élénken színesíti, hogy az egyik cége kapcsolatba került a legnagyobb olasz maffia, a ’Ndrangheta egyik Budapesten bejegyzett cégével.
Vig Mór a megalapozott gyanú szerint egy hatalmas méreteket öltő számlagyárat működtetett, amely az adócsökkentés érdekében több százmillió forint összegben fogadott be valótlan tartalmú számlákat. Ezzel a botránnyal összefüggésben egy ügyvédnél és a Lánchíd túlárazott felújítását is végző A-Híd Zrt.-nél is házkutatást tartott a NAV.
Karácsonyék a 2019-es hatalomváltás után érthetetlen módon új közbeszerzést írtak ki a hídfelújításra. Ezek után a győztes A-Híd ötmilliárddal drágább ajánlattal nyert, mint amennyiért az előző városvezetés alatt végezte volna el a munkát. Bajnai egyik bizalmasa – a Magyar Nemzet szerint – egy hangfelvétel-leirat szerint arról beszélt, hogy a drágulás oka korrupció volt, hiszen jelentős összegek kerültek a projektből baloldali politikusok zsebébe.
Az eddigi információk szerint az A-Híd közel másfél milliárd forintot utalt 2020 novembere és 2022 júliusa között Vig Mór cégének, a Sunstrike Hungary Kft.-nek. Ebből a médiában megjelent információk szerint tovább utaltak 900 millió forintot Vig magánszámlájára, illetve ügyvédi letéti számlájára. A gyanú szerint a továbbutalások a Vig Mórhoz köthető számlákra jellemzően ugyanazokon a napokon történtek, mint amely napokon az A-Híd Zrt.-től a pénzek a Sunstrike Kft.-hez érkeztek, az összegeket pedig rövid időn belül készpénzben felvették a számlákról.
Mivel Viget korábban eltiltották az ügyvédi praxis gyakorlásától, bevontak egy tényleges ügyvédet, aki a saját ügyvédi letéti számlájára utalta a Sunstrike Hungary Kft.-hez érkező maradék összeget, majd onnan mintegy ötszázmillió forintot felvett készpénzben. Mindezeket az információkat a Kehi nemrég nyilvánosságra hozott részjelentése is megerősítette.
Az ügyben néhány hete Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő tett feljelentést a Nemzeti Nyomozó Irodában, innen viszont célszerűségi okból áttették a NAV Vig Mór ügyeit vizsgáló nyomozóihoz.
Újabb bűncselekmények szálait bogozták ki?
Budai Gyula a Magyar Nemzet múlt heti tényfeltáró cikke alapján a napokban újabb feljelentést tett. Ezúttal azért, mert Karácsony Gergely feltehetően már 2019-ben is külföldről finanszírozta főpolgármesteri kampányát. Szerinte az újabb ügyben költségvetési csalás és más bűncselekmények gyanúja merülhet fel.
Budai Gyula kifejtette a köztévében: a Magyar Nemzet cikke „konkrét bizonyítékokat” tartalmazott arról, hogy a Mravik Zsolt tulajdonában lévő Bakony Rental Kft. tanácsadói szerződés nyomán 112 millió forintot kapott külföldről, s ebből 75 millió forintot egy városházi dolgozón keresztül eljuttatott Perjés Gábornak, aki a Mindenki Budapestért Egyesület vezetője, és a 2022-es kampány finanszírozásában is részt vett.
A fideszes politikus szerint ebből a pénzből finanszírozták Karácsony Gergely 2019-es főpolgármesteri kampányát. Ezek a személyek – részben Tordai Csabán, a főpolgármester jogi tanácsadóján keresztül – Karácsony Gergelyhez köthetők, tehát ugyanaz a személyi kör, ugyanazokkal módszerekkel vett részt a 2019-es és a 2021-22-es kampány finanszírozásában.
A külföldről érkező pénzt először legalizálják, majd a „betolják” a kampányba – összegzett Budai Gyula.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS