Nagyon kevés magyar ember ismeri Kárpátalját, pedig kicsiben a teljes Magyarország – fogalmazott Prof. Dr. Hanusz Árpád, a „Kárpátalja magyar szemmel” című útikönyv ünnepélyes hétfői bemutatóján. A régi hiányt pótló kötet aktuális információk mellett vezeti végig Ungvidék, Munkács és környéke, Beregvidék, Ugocsa, Felső-Tisza-vidék, Verhovina vidékein a Kárpátalja természeti és kulturális kincsei iránt érdeklődőket, akik most elektronikus formában is letölthetik a könyvet.
A Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács 2019-ben határozta el egy Kárpátaljáról szóló útikönyv kidolgozását, egy olyan igényesen összeállított, aktualizált, részletes, magyar nyelvű útikalauz összeállítását tűzte ki célul, amely hiánypótló jelleggel is bír, hiszen Kárpátaljáról nagyon kevés hasonló kiadvány látott eddig napvilágot. A könyv betekintést ad a vidék történelmébe, számba veszi természeti értékeit, bemutatja épített örökségét, hagyományait. A magyar történelmi emlékeket, értékeket kihangsúlyozva hat régión keresztül kalauzol végig Kárpátalján: Ungvidék, Munkács és környéke, Beregvidék, Ugocsa, Felső-Tisza-vidék, Verhovina. Az egyes fejezeteken belül részletesen ismerteti az adott régió központjának számító nagyobb város vagy városok nevezetességeit, illetve jelölt útvonalakon keresztül vezet el a kisebb települések látványosságainak, érdekességeinek felfedezésére.
Egy kis Magyarország…
Sajnálatosan kevesen ismerik Kárpátalját, pedig a vidék kicsiben magában hordozza egész Magyarország történetét – többek között erről beszélt Hanusz Árpád, a „Kárpátalja magyar szemmel” című útikönyv egyik lektora a kötetet bemutató sajtótájékoztatón. Mint hozzátette, Kárpátalja nemcsak magyar műemlék, az épített és kulturális örökség tekintetében, de az Észak-Keleti Kárpátok földrajzi, geológiai sokszínűsége miatt is egyedülálló terület. Mint fogalmazott,
ha a Kárpát-medencében, a magyarság egészében gondolkodunk, akkor ez a vidék őrizte meg talán még Erdélynél is jobban a régi hagyományokat, amely annak is köszönhető, hogy ez a terület volt legtovább elzárva a világtól, így az ott élők csak saját hagyományaikból merítve, abból táplálkozva tudták megmaradásukat biztosítani.
Kárpátalja megújult a rendszerváltás óta
Kovács Sándor, az útikönyv másik lektora, honismereti író, szerkesztő a sajtótájékoztatón arról beszélt, bár az első, Kárpátaljáról szóló útikönyv már a rendszerváltást követően megjelent, ez azonban a 2000-es évek dinamikus kárpátaljai fejlődésének fényében mára elavultnak tekintendő. Mint kiemelte, az azóta eltelt időszakban megújultak emlékművek, a műemlékek, az infrastruktúra, a vendéglátó-hálózat, ezért az útikönyv legnagyobb újdonsága az aktualitásában rejlik. Kovács Sándor kiemelte, fontos szempont továbbá, hogy az egyes területek bemutatására helytörténészeket, helyi idegenvezetőket kértek fel, akik legjobban ismerik szűkebb pátriájukat. Mint fogalmazott,
az olvasó nagyon hiteles képet kap a mai Kárpátaljáról magyar szemmel, de mindemellett az is fontos, hogy nincsenek elhallgatva a ruszin vagy ukrán, vagy más nemzetiségű emlékhelyek sem Kárpátalján.
A „Kárpátalja magyar szemmel” című útikönyv elektronikus változatát itt, míg a Kárpátaljai gasztrokalauzt itt töltheti le!
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS