Az MSZP budapesti küldöttgyűlése pénteken elfogadta azt a hétfőn bejelentett ellenzéki megállapodáscsomagot, amelynek értelmében az őszi fővárosi önkormányzati választáson koordináltan indítják jelöltjeiket a Demokratikus Koalícióval (DK) és az Együtt-PM-mel, Falus Ferenc volt tisztifőorvos személyében pedig közös főpolgármester-jelöltet állítanak.
Az MSZP legfelsőbb fővárosi döntéshozó szervének határozatát Kunhalmi Ágnes, a szocialisták budapesti elnöke ismertette újságírókkal. Azt mondta: a testület “nagyon nehéz, de bölcs és felelős döntést hozott” a küldöttek majdnem kilencven százalékának egyetértésével.
Kiemelte, a döntést azok a fővárosi politikusok is elfogadták, akik korábban nem értettek egyet az ellenzéki megállapodással. Kérdésre válaszolva példaként említette Horváth Csabát, az MSZP korábbi főpolgármester-jelöltjét és Steiner Pált, aki az V. kerület polgármesteri székéért akart indulni.
Ezzel minden akadály elhárult: az Együtt-PM színeiben induló Falus Ferenc volt tiszti főorvos lesz a baloldal főpolgármester-jelöltje (az MSZP küldöttértekezlete őt is 90 százalékos arányban támogatta), az MSZP hat, a DK és az Együtt-PM öt-öt kerületben állít polgármesterjelöltet úgy, hogy nem lesz baloldali kihívójuk, míg hét kerületben egymással szemben indulnak az ellenzéki pártok. Az is biztossá vált, hogy az MSZP fővárosi kompenzációs listáját Horváth Csaba vezeti – írja a NOL.
Gyurcsány és Szigetvári megették a súlytalan MSZP-s delegációt
„Ez lesz a mélypont, a padló, innen kell újrakezdeni, pont úgy, mint 1990-ben” – értékeli a helyzetet egy (Falus jelölését történetesen ellenző) MSZP-s veterán az ATV.hu-nak, hozzátéve: szerinte a DK és az Együtt agresszív és eredményes tárgyalási stratégiája az EP-választáshoz hasonlóan viszonylagos elégedettséggel fogja eltölteni Gyurcsány és Szigetvári pártjának képviselőit. Ám az ATV-s forrás úgy látja: „az urak tévednek, ha azt hiszik, hogy az MSZP összeomlása nem temeti maga alá a DK-t és az Együttet”.„Ha októberben olyan eredmény születik, amilyen most kinéz, a baloldali és liberális szavazók olyan apátiába süllyednek, ami az összes szereplőt elemészti” – zárja gondolatait.
A tárgyalások eredménye mindenképpen súlyos kudarc az MSZP számára – ehhez nyilván hozzájárult, hogy az Együtt, a DK és a PM esetében a pártok első vonalához tartozó politikusok koordinálták a tárgyalásokat, itt a tárgyalási stratégiáról közvetlenül Gyurcsány, Karácsony és Szigetvári döntöttek.
Az MSZP ezzel szemben ráhagyta a tárgyalásokat a formálisan Kunhalmi Ágnes, Horváth Csaba, Trippon Norbert és Szenteczky János alkotta tárgyalódelegációra, amelynek működésére végig befolyással volt a tavaszi választási vereség után távozott Molnár Zsolt volt fővárosi MSZP-elnök.
„Gyurcsány és Szigetvári felszeletelték, ledarálták és megették Kunhalmit, akit Gyurcsány következetesen csak „ágikázott” fővárosi MSZP-elnökké történt megválasztása óta” – értékelte az utóbbi hetek eseményeit a Heteknek egy fővárosi szocialista.
Ám az MSZP-s delegáció súlytalansága mellett az Együtt és a DK számára kétségtelenül komoly lendületet adott a tárgyalásokon a májusi EP-választás szocialista szempontból katasztrofális budapesti eredménye is. Az Összefogás felbomlása után megrendezett voksoláson Budapesten a DK és az Együtt is megverte az MSZP-t (13,1 és 13,07 százalékkal; az MSZP 11,5 százalékot ért el a fővárosban), így előbbi két párt minden korábbinál jobb pozícióból ülhetett le a szocialistákkal az együttműködésről tárgyalni.
MTI / Népszabadság /ATV / MTI Fotó: Mohai Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS