Pesti Srácok

A Birodalom visszavág, avagy az álvalóság börtönében (3. epizód)

null

A libernyák-újbeszél megjelenésével az emberi történelem során először fordul elő, hogy a világhatalmi pozíciók megszerzésére és megtartására direkten és közvetlenül a nyelvi struktúrák önkényes átalakítását, a szavak értelmezése feletti uralmat is használják. Természetesen volt már rá példa, hogy egyes szavakat, szóösszetételeket, ideológiai irányzatok alapszókészleteit kisajátították vagy eltérően értelmezték politikai és társadalmi csoportok a történelem folyamán. Ahogy az is, hogy propagandacélokra és hazugságokra használták azokat („az ötéves terv sikeres teljesítése következtében hazánkban megszűnt az áruhiány”, „szabadság, egyenlőség, testvériség”). De arra még nem volt példa, hogy tudatosan, egy új nyelvet és szókészletet létrehozva próbáljanak meg manipulálni úgyszólván mindenkit, és megpróbálják elfoglalni és uralni a teljes nyelvet.

Kocsis B. Mihály írása

A libernyák-újbeszél nyelv tehát egy irányított, manipulált nyelvi jelenség, amely a nyelvi struktúra átalakítására és a szavak jelentésének megváltoztatására tesz kísérletet. Noam Chomsky felszíni és mélystruktúra-értelmezésében ezek a változások egyenlőre még csak a felszíni struktúrát érintik, a mélystruktúra még érintetlen, mert ennek megváltozásához időre van szükség. (Érdekes, hogy mára a korábban liberális Chomsky is a „sötét oldalra” került a libernyák-újbeszélben, különösen a Titkok, hazugságok, demokrácia, vagy a Rekviem az amerikai álomért című könyve megírása után.)

A libernyák-újbeszél – annak okán, hogy még nem kebelezte be és változtatta meg az összes létező szót – kénytelen használni olyan szavakat is, amelyeket még nem sikerült egyjelentésűvé tenni. Azonban ezeket az ódivatú, konzervatív, fasiszta szavakat – különösen a stratégiailag fontosakat, amelyek sehogyan sem illeszkednek a libsi-bolsevik-femináci-haladó-transzvesztita ideológiába (pl. haza, becsület, család, közösség, szeretet, kereszténység) – a korábban bemutatott funkciók használatával negatív kontextusba igyekszik helyezni, kigúnyolja, vagy éppen betegesnek, ódivatúnak, nevetségesnek, haladásellenesnek próbálja beállítani (ezeket bűngondol, nemjóbeszél, duplaplusznemjó, nemjógondol megjegyzésekkel lehetne ellátni ennek a liberális nyelvnek a szószedetben). Sőt, tulajdonképpen magát az újbeszél szót is használja a libernyák-újbeszél, jelentése libernyák-újbeszélül: nem baloldali vagy liberális elveket mutató, álhírt, fake newst jelző kifejezés, olyat gyártó személy, vagy antidemokrata, szélsőjobboldali, fasiszta sajtóorgánum. Negatív címkével látnak el mindent, amik nem ők.

Most nézzük meg, hogyan működik a libernyák-újbeszél egy terjedelmesebb szövegkörnyezetben egy valóságos történés kapcsán. Egy közelmúltbeli hír a normalitás és valóság nyelvén a következőképp hangzik, hangzana, ha a Facebook és Twitter nevű nyilvánosságszolgáltató, gondolatrendőrségi feladatokat ellátva nem távolítaná el azonnal az ún. közösségi médiából. Illetve ha terjesztőit nem tiltaná be, vagy nem fenyegetné börtönnel némely helyeken már maga az állam is gyűlöletbeszéd címén. Az első szövegben az eredeti értelmében használtuk a fogalmakat egy történet elmondására, kifejezetten visszafogottan, míg a másodikban valódi, tudósításként létező szövegeket raktunk össze.

PestiSracok facebook image

Újabb perverz provokáció – ezúttal Lengyelországban

Ugyanez az esemény így hangzik libernyák-újbeszélül (forrás: 444.hu, HVG, Mérce, 24.hu):

Homofób ellentüntetők zavartak meg egy Pride felvonulást, összecsaptak a rendőrökkel a Pride ellenzői Lengyelországban

A lengyel kormánypárt, a konzervatív PiS, azaz a Jog és Igazságosság meglehetősen nagy támogatottságnak örvend a régióban – a párt elnöke, Jarosław Kaczyński már többször is „családellenes támadásnak” és „fenyegetésnek” nevezte a lengyel melegjogi mozgalmat.

A libernyák újbeszél nyelv dinamikájában az utóbbi években bekövetkezett változások azt mutatják, hogy a rákos sejt immár hatalmas daganattá duzzadt, és nyíltan készül átvenni az irányítást a megbetegített és védekezésre egyre képtelenebb szervezet fölött. A libernyák-újbeszél nyelv mérnökei türelmetlenek, már nem elégszenek meg a sokszor évekig, évtizedekig tartó lassú jelentéstartalom-alakítgatásokkal, hanem azonnali, erőszakos beavatkozásokkal, a dolgok nevének durva megváltoztatásával operálnak. Az antifák, a BLM megjelenésével pedig a nyílt erőszakot hirdetik. Így lesz apából és anyából szülő1 és szülő2, súlyos elmebetegből fluid, vagy multigender, terroristából szabadságjogokért küzdő aktivista.

Ami pedig a legaggasztóbb ebben az őrületben, hogy a valóság nyelvi átértelmezése már közvetlenül megjelenik a mindennapokban: sok ország már az anyakönyvekben, a közigazgatásban, a bürokráciában beépíti, sőt kizárólagossá teszi eme elmebeteg nyelvi agyszüleményeket. Hogy az azonos neműek „házasságának” engedélyezéséről már ne is beszéljünk, ami nemes egyszerűséggel a házasság fogalmának elrablása. Orwellnek ebben is igaza lett: bizonyos újbeszél szavak – ezek közé tartozik az ógondol is – „sajátos funkciója azonban elsősorban nem az, hogy jelentéseket kifejezzenek, hanem az, hogy megsemmisítsenek”.

Mint látjuk, nem könnyű eligazodni az libernyák-újbeszél nyelvben: ezt az eligazodást segíti majd szószedetünk, amely pusztán az újbeszél szavak egy részének felsorolását (közel 900 szó) tartalmazza majd, persze a teljesség igénye nélkül. Nemcsak az értelmező szótárak alapszófajok szerinti szavait szemlézzük, hanem szerepelnek majd benne mindazon szervezetek és személyek is, amelyek és akik ikonikusan kapcsolódnak az újbeszélek által képviselt pusztító ideológiákhoz, valamint szerepel néhány, az újbeszél nyelvbe állandósult szókapcsolatként szervesült közkeletű „mondás” is (pl. az állam rossz gazda), amelyeknek funkciója hasonlatos a normál nyelvben megtalálható szállóigékhez vagy szóláshasonlatokhoz.

Egyébiránt a szószedet remek lelőhely felcseperedő ELTE társadalomtudomány-szakos, CEU-s, SZFE-re vagy Iványi-képzőbe járó hallgatóknak, hiszen pusztán a szószedet szavainak felhasználásával kiváló szakdolgozatok készíthetők. Addig is mi magunk is kísérletet teszünk a folytatásban egyes újbeszél kifejezések genezisének bemutatására. Vagyis arra, hogy megmutassuk, hogyan raboltak el és ragadtak ki egyes szavakat a valóságból, hogy lehetetlenné tegyék a rendeletetésszerű használatukat a normális emberek számára.

Fotó: Horváth Péter Gyula

Ajánljuk még