Pesti Srácok

Hadat üzen Karácsony Gergely Oroszországnak, miközben Budapestnek nincs gazdája

null

Lakógyűlést tart a házmester, mert csőd szélére került a főváros. Gigahitelt vesz fel, mert elfogyott a pénz. Elindul a hármas metró – klíma nélkül. Már nemcsak a Fidesz, hanem Gyurcsány szerint sem végzi el a feladatát. Ezek tényleg nem Karácsony Gergely napjai, teljesen kicsúszott kezéből az irányítás. Csodálkozunk rajta, hogy ilyen „idegállapotban” akkora hülyeséget mond, mint ide Lacháza? Ám az ostobaság nem menti fel a felelősség alól, de még csak nem is enyhítő körülmény. A főváros választott vezetője – bármennyire is háborúpárti a stábja – nem mondhatja azt, hogy háborúban állunk Oroszországgal. Vagy erről is csupán Orbán, meg a kormány, meg a Fidesz, meg a sajtó és most már Gyurcsány tehet?

Fáradtság? Kilátástalanság? Feltűnési vágy? Freudi elszólás?

Szerintem ostobaság.

Bő egy évvel ezelőtt a városháza eladása kapcsán felállt vizsgálóbizottság meghallgatásán hangzott el Karácsony Gergely szájából az a mára klasszikussá vált „érvelés”, miszerint minden Fidesszel szembeni állítását arra alapozza, hogy

PestiSracok facebook image

Nos, e mondat a héten új megvilágításba került.

Karácsony Gergely ugyanis bement az ATV stúdiójába és miután Szöllősi Györgyi szembesítette azzal, hogy 2019-ben még a metrókocsik klimatizálásának megoldását ígérte, furcsa magyarázkodásba kezdett. Végül arra jutott, hogy

Oroszországra gondolt a főpolgármester.

És amikor a műsorvezető megjegyezte, hogy Magyarország nem áll háborúban senkivel, Karácsony Gergely szép magyarsággal nyomatékosította:

Van ötletem arra nézve, hogy mire gondolt Gyurcsány Ferenc akkor, mikor azt mondta, hogy a főpolgármester nem végzi el a feladatát, ám ennek hosszabb taglalás nélkül most csak annyit jegyeznék meg, hogy

Vajon felfogta szavai súlyát? Érzi ennek jelentőségét? Tisztában van azzal, hogy milyen veszélyekkel jár az, ha a főváros választott vezetője így nyilatkozik?

Budapest, 2022. október 26.
Karácsony Gergely főpolgármester beszél a Fővárosi Közgyűlés ülésén a Városházán 2022. október 26-án.
MTI/Mónus Márton

Ha igen, akkor nagy baj van, de ha nem, akkor is. Hisz az előbbi esetében borzalmasan kockázatos politikai játékba kezdett, utóbbiban viszont ismét rá kell térnünk a „nem vagyok teljesen idióta” kijelentés igazságtartalmának felülvizsgálatára.

Hogy mindez véletlenül, vagy szándékkal történt, annyiból mindegy, hogy visszacsinálni már nem lehet. Ám az utólagos kiigazításra, bocsánatkérésre vagy bármilyen más emberi reakcióra lenne azért lehetőség. De nincs, és vélhetően nem is lesz semmiféle reakció. Karácsony Gergelynél ugyanis nem sok gőgösebb választott politikusunk van. Sem szerénység, sem alázat, sem önkritika. Csak a hübrisz.

És majd megint olvasni fogjuk: erről is a Fidesz tehet.

Mindenesetre tényleg nem Karácsony nagy napjain vagyunk túl. És – ami inkább lényeges – emiatt nem is Budapest sikertörténete játszódik szemünk előtt. A főváros ugyanis csőd közeli állapotba került. Hiába volt több, mint kétszázmilliárd a kasszában, mikor Karácsony átvette a városháza kulcsát Tarlóstól, illetve hiába érkezett négy év alatt kétszázmilliárd forinttal több bevétel az iparűzési adóból, a pénz mégis lefogyott. Elillant. Eltűnt. Nincs.

Így Budapestnek hitelt kell felvennie. Nem is keveset! Szeptemberig 24 milliárdot azért, hogy ne álljon meg a város. Csak a kamatteher több, mint 600 millió forint, ami így kidobott pénz. Ami nem Karácsonynak, hanem a fővárosnak fog fájni.

Negyvenkét tanácsadó sem tudta elérni, hogy ne jusson ebbe a drámai helyzetbe a főváros? Senki nem volt Karácsony környezetében, aki rászólt volna, hogy ne legyen már ekkora szamár? (Vagy Gyurcsány „beépített emberei” direkt adtak rossz tanácsot?)

Szerintem a válasz kevésbé érdekes, mint maga az eredmény(telenség). Mert mégiscsak nagy bajban van a 150 éves főváros.

És mit tesz Karácsony Gergely mindeközben? Lakógyűlést tart, mint egy tanácstalan házmester. Hitelt vesz fel, majd fenyegetőzik. Hétvégén meg biciklizik. Mindezek után pedig nagymellénnyel kijelenti, hogy újra indul majd a főpolgármesteri székért, mert (szerinte) nincs senki, aki érdemi kihívója lehetne. Mert ő a legjobb választás.

Különben is, ki foglalkozik már a metróklímával, mikor Budapesten is kopogtat a klímakatasztrófa?

Nincs is nála jobb jelölt, mikor mindenről Orbán, a kormány, a Fidesz meg a sajtó tehet. És most már Gyurcsány is. Mindenki hibás, csak a főpolgármester nem. Legalábbis a Karácsony-féle univerzumban.

Csak Budapestet sajnálom…

Vezető kép: Hatlaczki Balázs

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.