Pesti Srácok

Előrelépés a közös múlt feltárásában - Felvidéki értékmentő misszió Gombaszögön (VIDEÓ)

Előrelépés a közös múlt feltárásában - Felvidéki értékmentő misszió Gombaszögön (VIDEÓ)

"Van a szlovák társadalomban egyfajta paradigmaváltás, és azokban az ügyekben, amelyek korábban mérgezték a közös múltunkat, most már lehet előrelépni" - nyilatkozta a Nullahategy.hu-nak Orosz Örs, geográfus, tudományos kutató, akit a Gombaszögi Nyári Tábor értékmentő missziójáról kérdeztünk. Videónkban többek között szó esik a fiatal egyetemisták segítségével feltárt gombaszögi pálos monostorról, az elpusztított kassai katonaszobor egy darabjának felfedezéséről, kopjafákról, határkövekről, pusztulásról és épülésről.

061.hu

Korábbi videónkban a felvidéki Gombaszögi Nyári Tábor mindennapjaiba nyerhettünk betekintést Bokor Réka szervező, énekesnőnek köszönhetően. Újabb videónkban Orosz Örs tudományos kutatót, a tábor főszervezőjét kérdeztük arról, mivel telnek a munkás hétköznapok, és milyen értékmentő szerepet tölt be a tábor helyszíne a szórakoztatáson felül. Mint megtudtuk, a tábor területén található pálos monostor romjai alól - amelyet a gombaszögi önkéntesek segítségével tártak fel -, olyan különlegességek is előkerültek, mint egy, az 1490-es években készült cserépkályha, szentek képe mellett magyar címeres díszítéssel. De megtudtuk azt is, hogyan lett a szécsénykovácsi malom lendkerekéből tábori kerekasztal, ahol nemrégiben a szlovák államfő is helyet foglalt, illetve hogy mi köze Gombaszöghöz az európai jaguárnak.

PestiSracok facebook image

A videót készítette: Tihanyi Rita, Susánszky Mátyás

Forrás/videó: nullahategy.hu; fotó: Gombaszög/facebook.com

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!