Pesti Srácok

Továbbra sincs csatlakozási céldátum a nyugat-balkáni országok számára

Továbbra sincs csatlakozási céldátum a nyugat-balkáni országok számára

A nyugat-balkáni térség az európai családhoz tartozik, közösek az értékek, és a sorsok is. Erről beszélt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság (EB) elnöke a szlovéniai Brdóban megtartott EU–nyugat-balkáni csúcstalálkozón. Ennek ellenére sem fogadták el a balkáni államok 2030-as csatlakozási céldátumát – hangzott el a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában.

– mondta Guszton András újvidéki politikai elemző. Von der Leyen elmondta: a Nyugat-Balkán országainak helye az EU-n belül van, és fontos, hogy a régióban tudják, az EU figyel rájuk – hangoztatta, majd hozzátette: az EB harminc milliárd eurós gazdasági és befektetési terve nagyon fontos a térség gazdasági felzárkóztatásának szempontjából. Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke a csúcstalálkozó során megköszönte az Európai Uniónak mindazt a támogatást, amit a hat nyugat-balkáni országnak – köztük Szerbiának – nyújtott, a jövőt illetően pedig csak annyit mondott:

PestiSracok facebook image

Az elemező tájékoztatott: Angela Merkel, leköszönő kancellár a csúcstalálkozón úgy fogalmazott, hogy amikor a hat ország teljesíti a csatlakozási feltételeket, akkor potenciálisan fel lehet őket venni az unióba. A szakértő leszögezte: egyik oldal sincs kellően felkészülve a bővülésre. Az Európai Unió egyelőre nem döntött, sem saját reformjairól, sem arról, hogy merre fog haladni, ugyanakkor a hat csatlakozni kívánó ország is nagyon különböző fázisban ugyan, de igencsak messze vannak a csatlakozástól. Albánia, Észak-Macedónia, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó és Montenegró a hat ország, amely csatlakozni szeretne a tömbhöz, az EU-tagállamok nézetei azonban eltérnek a kérdésben.

A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!

Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/EPA/AFP/John Thys

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!