Pesti Srácok

Legkevesebb heten meghaltak egy jeruzsálemi zsinagógánál történt fegyveres merényletben

Legkevesebb heten meghaltak egy jeruzsálemi zsinagógánál történt fegyveres merényletben

Legkevesebb heten meghaltak egy jeruzsálemi zsinagógánál végrehajtott fegyveres terrorakcióban, többen megsebesültek, a merénylőt lelőtték – jelentette a 12-es kereskedelmi televízió Izraelben péntek este.

A merénylő autóval érkezett Jeruzsálem Neve Jakov nevű lakónegyedébe, ahol járművét leállította, majd egy zsinagóga kapujánál lövöldözni kezdett az onnan távozó, korábban a szombatot fogadó imádkozókra. Öt áldozatot a kiérkező mentősök a helyszínen halottnak nyilvánítottak, két ember pedig kórházba szállítása után vesztette életét. A mentőszolgálat életveszélyesen súlyos sebesültekről is beszámolt. A merénylőt a helyszínen lelőtték, az izraeli rendőrség esetleges további terroristákat keresve átvizsgálja a környéket. A csatorna értesülése szerint a terrorista a Hamászhoz tartozó Fadi Ajas. A terrorista megpróbált autójával elmenekülni, de a közeli rendőrőrsről a lövések zajára odasiető rendőr egy önkéntes segítségével a zsinagógától mintegy egy kilométerre megállította. Rövid tűzharc bontakozott ki, amelyben a rendfenntartók lelőtték. Ajas izraeli állampolgár, a kelet-jeruzsálemi Soafat nevű menekülttábor lakója. Itamár Bengvír, a rendőrség munkájáért felelős nemzetbiztonsági miniszter a helyszínre érkezett, Benjámín Netanjáhú miniszterelnök helyzetértékelő biztonsági megbeszélést hívott össze.

A Gázai övezetet irányító iszlamista Hamász terrorszervezet szóvivője bejelentette, hogy a jeruzsálemi merénylet válasz volt az izraeli hadsereg Dzsenínben, Ciszjordánia északi részében végrehajtott, kilenc palesztin halálával végződő csütörtöki razziájára.

Fotó: Olivier Fitouss
PestiSracok facebook image

írja Erich Schorr biztonságvédelmi szakértő, aki a tragédiával kapcsolatban azt is kifejti, hogy 2011. augusztus 18-án történt legutóbb az a támadás, amelyben negyven ember vesztette életét egy úgynevezett többlépcsős terrorcselekmény során.

Háttér: menekültválság, növekvő feszültség

Lapértesülések szerint Izrael több rakétatámadást indított Palesztina ellen, ami a 2022-ben megkötött békemegállapodás végét jelentheti. Az ENSZ szakértői elítélték pénteken a dzseníni menekülttábor elleni izraeli támadásokat, amelyek kilenc palesztin halálát okozták, és felszólították a nemzetközi közösséget, hogy "késlekedés nélkül" reagáljon az erőszak megszüntetésére.

Fotó: Mahmud Hams/AFP

– tették hozzá.

Forrás: MTI/PS; Fotó: Twitter

Ajánljuk még