Pesti Srácok

Tilos kimondani J. K. Rowling nevét a világában játszódó játékban

Tilos kimondani J. K. Rowling nevét a világában játszódó játékban

Van annak egy diszkrét bája, ha az embert kitiltják a saját házából. Vagy a saját maga által teremtett világból. Történt ugyanis, hogy J. K. Rowling, a Harry Potter-univerzum alkotója elkövette azt a főbenjáró bűnt, hogy kijelentette: csak a biológiai nők menstruálhatnak. Ez a fejlett világban rettenetes gyűlöletbeszédnek számít, és a szólás- és véleményszabadság legnagyobb dicsőségére azonnal el is törölték; a Harry Potter-filmek megjelenésének évfordulója alkalmából készült dokumentumfilmbe már nem hívták meg, most pedig a moderátorok letiltanak mindenkit a könyvek alapján készült Hogwarts Legacy című játék Reddit-fórumán, aki kimondja a nevét. Szép és haladó eljárás; megint megmutatták mindenkinek, mennyivel különbek az átlagos, keleti diktatúráknál.

Hosszas blogbejegyzésben taglalják a Hogwarts Legacy hivatalos Reddit-fórumán a moderátorok, hogy miért tilos további három évig J. K. Rowlingot emlegetni, róla vitatkozni a játék helyett. Mint írják, az utóbbi napokban eljátszadoztak a gondolattal, hogy feloldják az eddig is érvényes tiltást, ki is próbálták, megnézték, mi történik, és nem tetszett nekik, amit láttak:

Amint a Gamestar Hungary hozzáteszi, a moderátorok azért meghagynak egy threadet, amely kifejezetten arról szól, etikus és érdemes-e bojkottálni a játékot; remélik, hogy itt is "jóhiszemben" folyik majd a 10-én megjelenő Hogwarts Legacyról szóló diskurzus.

PestiSracok facebook image

Azért gondoljunk csak bele, hogy ha a cancel culture eljutott arra a pontra, hogy egy alkotót kitilthatnak a saját művéből, akkor hol állunk meg? Esetleg valaki egy kaliforniai főiskolán felfedez egy neki nem tetsző mondatot a Szilmarilokban, és ezentúl Tolkien persona non grata lesz a Gyűrűk ura következő Netflix-adaptációjában? George Lucast is tilos lesz összekapcsolni a Csillagok háborújával, ha George Lucas véletlenül olyat mond, hogy a Kashyyyk bolygón csak két nem létezik és csak a fiú vukiknak van kukijuk?

Azért visszatérve a moderátorok indoklására, az is meglehetősen érdekes, hogy a Rowling eltörlésén felháborodókat egyből szélsőségesnek titulálták. Egyszerű tehát a képlet: ha nem értesz velünk egyet, akkor fasiszta vagy. Az sem elég, ha nyíltan liberális vagy, ha támogatod a legtöbb "haladó eszmét" (ahogyan az írónő is tette, hiszen a könyvei megjelenése után pár évvel hirtelen eszébe jutott, hogy az egyik szereplő meleg), ha csak egy apró ponton is túlzásnak érzed a narratívánkat, akkor minden alkotásod a miénk, semmi közöd hozzá, és valaki megemlíti a nevedet a saját alkotásod kapcsán, akkor azt is eltöröljük, nemszemély lesz, ahogyan te is az vagy. Orwell és Huxley pedig keserűen sóhajt egyet a túlvilágon.

Forrás: Gamestar Hungary; Fotó: MTI/EPA/Neil Hall

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.