Pesti Srácok

A négyévesek hisztijéhez hasonló az, amit a Politico ír Morawiecki kormányalakítási megbízása miatt

A négyévesek hisztijéhez hasonló az, amit a Politico ír Morawiecki kormányalakítási megbízása miatt

A Politico névre hallgató brüsszeli propaganda- és hisztilap se kiköpni, se lenyelni nem tudja, hogy Andrzej Duda lengyel államfő Orbán Viktor szövetségesének (és barátjának, tanítványának – hogy idézzük a liberális narratívát), Mateusz Morawieckinek adta meg a kormányalakítás jogát. Legújabb cikkükben ezt a méltatlankodás mellett zombikormánynak nevezik, és azt fejtegetik, vajon életképesebb lesz-e az új kormány, mint egy házilégy. Eredetiségükről sokat elmond, hogy még ez a hasonlat sem igazán önálló fejlesztés.

A választások után a lengyel elnök Mateusz Morawieckit bízta a kormányalakítással, mivel a PiS nyerte a választásokat, jogállamokban pedig a győztes párt próbálhat meg először parlamenti többséget kovácsolni, és ennek nyomán kormányt alakítni. A Politico ezt a nyugaton már szokatlannak számító fordulatot így értelmezte:

Itt azonban nem állnak meg: már jóslatokba bocsátkoznak és azt fejtegetik, vajon meddig lesz "életképes" a kormányzat. Szerintük addig, amíg egy házilégyé. Roppant eredeti a hasonlat – emlékezzünk csak a Daily Star salátatesztjére, amikor a brit miniszterelnök, Liz Truss és egy fejessaláta szavatossági idejét feszegették. Akkor a saláta nyert – most azért valószínű, hogy nem a házilégy fog. A Politico egyébként már a kezdetektől szkeptikus a kormányalakítással kapcsolatban, Duda döntését úgy kommentálták:

PestiSracok facebook image

A valóság ezzel szemben az, hogy a lengyel választáson a Jog és Igazságosság kapta a legtöbb szavazatot, ellenzéki koalíció pedig nem létezett. Illetve, amelyik létezett pártszövetség (Harmadik út) formájában, az alulmaradt Morawiecki pártjával szemben, és fel sem merült, hogy ők kaphatnák meg a kormányalakítás jogát.

– fogalmaz a pesszimista brüsszeli lap.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA-PAP/Pawel Supernak

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!