Pesti Srácok

Fessük át a Titanicot, attól majd biztosan nem süllyed el! | Ukrajna filozófiája röviden

null

Senkinek sem kell bemutatnom a szomszédos Ukrajnát, vannak azonban olyan apróságok, amiket a hírekből nem tudhatunk meg. Ilyen például Ukrajna, de inkább az ukrán politikai elit két fő bevételi forrása. Az egyik az olcsó gabona, a másik pedig a pénzmosás intézményesített rendszere. Ukrajnában pontosan az a fajta kapitalizmus működik, amivel a kommunisták riogatnak. Gyakorlatilag minden eladó és minden megvásárolható. Az elképzeléseidnek csak a pénztárcád szabhat határt. Félő, hogy az ukránok legújabb vívmánya is ezt a rendszert hivatott korszerűsíteni.

Képzeljük el, hogy háború dúl az országban. Az ellenség tör előre, a nép menekül, az ország pedig romokban. Jelenleg Ukrajna pont így néz ki. Mi ilyenkor a legfontosabb teendő? Hát persze, hogy az e-hrivnya bevezetése (jelentsen ez bármit is)! Az Ukrán Nemzeti Bank közlemény szerint jelenleg vizsgálják az e-hrivnya kibocsátásának lehetőségét, amelynek célja a fizetési rendszer korszerűsítése, az ország gazdasági biztonságának növelése és a digitalizáció további elősegítése. Emellett az új fizetőeszköz hozzájárulhat a pénzügyi stabilitás fenntartásához és a pénzügyi szolgáltatásokhoz való szélesebb hozzáférés biztosításához.

Fontos tudni, hogy jelenleg az ukrán hrivnya Ukrajnán kívül körülbelül annyit ér, mint a Monopoly-pénz egy vegasi kaszinóban. Ezen az e-hrivnya sem fog segíteni, de azért képzeljük el azt a képet, amint megpróbálunk e-hrivnyával vásárolni egy ukrán piactéren.

Fiktív ukrán piactér 2025-ben
PestiSracok facebook image

Olekszij Saban, a NBU alelnöke hangsúlyozta, hogy az e-hrivnya számos fizetési műveletre lesz alkalmas, beleértve a személyek közötti átutalásokat, áruk és szolgáltatások vásárlását, állami befizetéseket, jótékonysági adományokat, valamint a fizetések és szociális juttatások folyósítását. Seban azt is kiemelte, hogy a készpénz nem fog eltűnni az e-hrivnya bevezetésével, mivel a jelenlegi háborús helyzetben elengedhetetlen a gyors és akadálymentes hozzáférés a pénzeszközökhöz.

Hogy jön ide a pénzmosás?

Ez egy teljesen jogos kérdés, a választ pedig az USA-ban érdemes keresni, helyesebben Sam Bankman-Fried iratai között, akit valószínűleg évtizedeket tölt majd börtönben az Ukrajnát is érintő kripto-botrány miatt. Bankman-Fried nem csupán egy egyszerű milliárdos. Soros György után ő volt a Demokrata Párt második legnagyobb támogatója. Érdemes megnézni a témában Jeszenszky Zsolt alábbi videóját.

A történet viszonylag egyszerű. Van nekünk egy FTX nevű szárnyaló kriptotőzsdénk, ami hogy-hogy nem csődbe ment, de az alapítója - és annak egész családja - olyan szorosan köthető a demokratákhoz, hogy az avatatlan szem már-már sziámi ikreknek nézi őket. Majd van nekünk egy Ukrajnánk, ahol a köztisztviselők hirtelen kriptomilliomossá váltak, és ahová demokraták házi kripto-spekulánssa kisteherautókkal hordta be a kriptovalutát.

A sajtóhírekből és a vádiratokból arra lehet következtetni, hogy Bankman-Fried-en keresztül jóval több pénzt játszottak át az ukránoknak, mint amiről hivatalosan beszámoltak, ott megforgatták, tisztára mosták azt, majd visszajuttatták a demokraták kezébe. Persze nem állíthatjuk, hogy az e-hrivnya bevezetésével is egy jellegű vezércselnek szeretnének megágyazni, de Ukrajna múltját tekintve, ez egyáltalán nem elképzelhetetlen. Egy biztos: ez az intézkedés a haldokló Ukrajna helyzetén gyakorlatilag semmit sem fog javítani, de lehet majd vele pózolni a tech-portálok címlapjain.