Pesti Srácok

"Az AfD a munkanélküliek pártja" – Így nem vett tudomást a német sajtó a jobboldal előretörésétől

"Az AfD a munkanélküliek pártja" – Így nem vett tudomást a német sajtó a jobboldal előretörésétől

Hiába a liberális lapok számára sokkoló választási eredmény, a német sajtó nem vesz róla tudomást. Hol a CDU/CSU mozgásterével foglalkoznak, hol pedig az AfD-szavazók lefitymálásával. Mindezek ellenére van aggodalom a német lapoknál: az SPD is migrációellenes lett. Ugyan nincs kimondva, de mindenki tudja: Németország jobbra tolódik.

Az első hivatalos német választási eredmények után a CDU támogatottsága 28,5 százalék, míg az AfD 20,5, az SPD pedig 16,4 százalékon áll jelenleg. A Zöldek és a Linke 12 illetve 8,6 százalékon állnak. Az FDP és a frissen alakult BSW továbbra sincs bejutó helyen, bár a BSW nagyon közel áll hozzá 4,9 százalékkal.

Az eredmény ugyan sokkolta a német közvéleményt, igaz, nem olyan szinten, mint az amerikaiak esetében Donald Trump győzelme. A német liberális lapok ugyanis hiába tudják, hogy kétségtelenül jobbra tolódott országuk, inkább hallgatnak róla, olykor-olykor a húszszázalékos támogatottságú AfD kerül középpontba negatív példaként.

A Bild például meglepő módon úgy vezeti fel cikkét a választási eredmények elemzéséhez, hogy a CDU/CSU-nak SZERENCSÉRE nem kell a zöldekkel megállapodnia.

PestiSracok facebook image

– közölte a lap. Egyébként az SPD-vel való koalícióhoz már a migrációs politika sem szab gátat a két párt között. A szociáldemokrata párt ugyanis közleményében illegálisnak – és Európára nézve veszélynek – minősítette az összes belépési engedély nélküli migránst, köztük a menedékkérők elutasítását. A lap úgy tudja, uniós körök azt fontolgatják, hogy a migrációs átmenetet "kizárják" a feltáró tárgyalások és a koalíciós tárgyalások közül – és külön pontként kezelik. Kérdés, hogy ezek a formalitások elegendőek lesznek-e az SPD-vel való megállapodáshoz.

Ezzel szemben a Der Spiegel szerint az SPD-nek már nemigen lesz kedve nagykoalícióra kényszerülni, tanulva Olaf Scholzék szivárványkoalíciós szerepvállalásából.

De ez még nem minden: a lap már attól retteg, hogy Merzék az illegális migráció elutasításával egy platformra kerültek az AfD-vel, pláne Brüsszel szemében.

És ha már AfD. A német sajtót, ha nem is látványosan, de aggasztja az AfD politikai sikere.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung például a választóival igyekszik lejáratni a pártot, azt állítva: nem az értelmiség, hanem a munkások és a munkanélküliek pártja, akik pusztán frusztrációjukból szavaznak Alice Weidelékre. Vagyis ugyan sokáig tartott, de a német lapok is rájöttek arra, hogy nem elég szélsőjobboldalinak nevezni az AfD-t. Ám ebből azt a következtetést sikerült levonni, hogy már a szavazókat is becsmérelni kell.

És hogy értsük, mennyire nem foglalkoznak a német lapok a valósággal: a Der Spiegel szerint nem kell megváltozniuk a balliberális politikusoknak, elég, ha máshogy csomagolják be üzeneteiket. Azaz továbbra is lehet kritikátlanul ukránbarát politikát folytatni, beengedni a migránsokat vagy támadni a konzervatív értékrendet. De finomabban kell kommunikálni az emberekkel. Ezt sikerült leszűrnie a német lapoknak.

Egy dolgot viszont ők sem tudnak tagadni: a CDU/CSU győzelmével, az AfD húsz százalékos támogatottságával és a baloldal bukásával Németország visszafordíthatatlanul jobbra tolódott.

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.