Pesti Srácok

Máris kiadta a kilövési engedélyt a brüsszeli elit Ursulára?

Máris kiadta a kilövési engedélyt a brüsszeli elit Ursulára?
Fotó: José Manuel Vidal

Nyilván üzenetértéke is van, ha a brüsszeli propagandaportál Politico arról közöl cikket, hogy egy felmérés szerint tízből hat európai úgy látja, távoznie kellene az Európai Bizottság elnökének. A kutatás kifejezetten a megalázóan előnytelen, USA-val kötött kereskedelmi megállapodás társadalmi visszhangjaira kérdezett rá, belebegtetve Ursula von der Leyen lemondás ának kérdését. Mint a Politico kiemeli, az európaiak háromnegyede úgy gondolja, a Bizottság elnöke nem védte meg az Unió érdekeiket, és emiatt a felük „megalázottnak” érzi magát.

Az egy nappal Ursula von der Leyen kvázi tíz hónapot felölelő első helyzetértékelő beszéde előtt megszellőztetett felmérés alapján, a megkérdezettek 39 százaléka „határozottan támogatta” Ursula von der Leyen lemondását, míg 21 százaléka „meglehetősen”, és mindössze 8 százalékuk ellenezte azt. A felmérés szerint a válaszadók 52 százaléka mondta azt, hogy „megalázottnak” érzi magát a kereskedelmi megállapodás miatt, különösen a franciák (65 százalék) és a spanyolok (56 százalék).

ursula von der leyen lemondás
Az európaiak többsége szerint indokolt lenne Ursula von der Leyen lemondása; fotó: Guillaume Horcajuelo

Mint fent utaltunk is rá, a megkérdezettek csupán 19 százaléka érzékelte úgy, hogy Ursula von der Leyen képes volt megvédeni Európa érdekeit Donald Trump fenyegetéseivel szemben. További 77 százalék szerint a kereskedelmi megállapodás elsősorban az amerikai gazdaságnak kedvez, és 42 százalék szerint az európai vállalatokat fogja a leginkább sújtani.

Az Eurobazooka felmérést a Cluster17 végezte augusztus vége és szeptember eleje között öt nagyobb tagállamban – Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban, Németországban és Lengyelországban –, amelyek összesen az EU lakosságának több mint 60 százalékát képviselik. A közvélemény-kutatásban országonként körülbelül 1000 embert kérdeztek meg.

Megvan az újabb politikai bunkósbot, de nem érdek Ursula von der Leyen lemondása

A kávét kikérve és kényelmesen hátradőlve érdekes megfigyelnünk milyen erőteljes nyomás alá helyezik egyik meghatározó beszéde előtt Ursula von der Leyent. Ebben látványosan élen jár a Politico, amely bár a brüsszeli technokraták házilapja, oldalain előszeretettel üzengetnek az Európai Bizottság elnökének a progresszív erők, ha épp valamiért zsarolják. A korábbi eseteket most nem felidézve csak a napokban érkezett újabb fenyegetés a baloldal részéről a Politico-n keresztül, és éppen a kereskedelmi megállapodás miatt. Az említett üzenetben a legnagyobb baloldali frakció, az S&D fenyegette meg ursula von der Leyent, hogy nem lesznek partnerek a keresdekelmi megállpodás betartásához szükséges változtatások elfogadásában. Úgy tűnik, a Pfizer-botrány mellett a kereskedelmi megállapodás lesz a másik politikai bunkósbot, amellyel Ursula császárnői kobakját kényeztetik majd. A brüsszeli baloldal természetesen nem érdekelt Ursula von der Leyen megbuktatásában, hiszen önállóan nem tudnának a posztjára alkalmas jelöltet állítani. Az Európai Bizottság sakkbantartása sokkal kényelmesebb és előnyösebb a számukra, hiszen így egyrészt programjaikat is át tudják erőltetni az Európai Bizottságn, másrészt az elcsitításuk érdekében Ursula pozíciókkal és egyéb támogatásokkal halomzza el őket.

A botrányos költségvetési tervre valamiért nem haraptak rá az Európaiak

Külön érdekesség, hogy nem ez az első, a közelmúltban megjelent olyan felmérések közül, amelyek rákérdeztek Ursula von der Leyen vitatható döntéseire. Az EuroBarométer például több kérdést is szentelt az unió következő költségvetési tervezetének, amely bármennyi botrányos elemet tartalmaz – újabb több ezer brüsszeli bürokrata felvétele, a gazdáknak járó támogatások megcsonkítása, Ukrajna felpénzelése - mégsem érte el kellően az uniós polgárok ingerküszöbét, legalábbis nem annyira, mint a kereskedelmi megállapodás.

Mindenesetre, ez az új felmérés okozhat egy álmatlan északát Ursula von der Leyennek, akit a Politico éppen nagy beszéde előtt szúrt hátba a kellemetlen felmérés bemutatásával.

 

Ajánljuk még

Valóban a Jobbik volt kommunikációs vezetője Magyar Péter legfontosabb háttérembere? - a párt elnökhelyettesét kérdeztük (Videó)

‎PS Riport 2024 szeptember 25.
Mint ismert, nemrég a Mi Hazánk elnöke az Inforádióban arról beszélt, hogy a Tisza Párt nem egy one man show, profi stáb áll mögötte. Továbbá azt állította, hogy Magyar Pétert az egykor a Jobbik Magyarországért Mozgalmat is támogató háttérember, Radnai László segíti, akinek fia, Radnai Márk a Tisza Párt alelnöke április óta. Azt is elmondta, hogy szerinte az ismert vállalkozónak „korábban volt már egy projektje, Vona Gábor, most pedig Magyar Péter az”. Lapunk a Jobbik jelenlegi elnökhelyettesét kérdezte többek között arról, hogy az ismert üzletember, aki korábban a párt kommunikációjáért volt felelős, juttatott-e forrásokat a Jobbik kasszájába. Brenner Koloman elmondta, hogy személyesen ismeri Radnai Lászlót, aki korábban kommunikációs vezetői feladatot látott el a pártban. Az országgyűlési képviselő hozzátette: nem foglalkoztatja őket, hogy milyen emberek állnak a Tisza Párt mögött, a Jobbik újjáépítésével vannak elfoglalva. Részletek a videóban.

Egy politikus fiaként nekem kétszer annyit kell teljesítenem, mint az átlagnak – Portrébeszélgetés Hoppál Hunorral (VIDEÓ!)

‎PS Riport 2023 február 25.
Beleszületett a politikába, hiszen édesapja a Fidesz országgyűlési képviselője, kultúráért felelős kormánybiztos, ennek ellenére őt a média most sokkal jobban izgatja, mint egy esetleges politikai karrier. Bár sokan azt gondolhatják, hogy éppen a családi háttér miatt számára az akadályok könnyebben átugorhatóak, éppen ellenkezőleg: mindig többet kellett teljesítenie másoknál. Ahogyan a politika iránti érdeklődését, úgy a zene iránti szeretetét is a családból hozza, ha teheti, zongora mellett kapcsol ki. Pécsett született, de tanulmányait már Budapesten végzi, és most úgy látja, hogy a jövőre vonatkozó elképzeléseit itt tudja majd megvalósítani a későbbiekben. A PS Portrék e heti műsorában Hoppál Hunorral, a Grund című műsorunk műsorvezetőjével beszélgettünk.

Mi kérdezünk: Húst enni egy szigorú böjti napon? – Beszélgetés Fábry Kornél atyával hamvazószerdán (PS-Videó!)

‎PS Riport 2023 február 22.
Ma van hamvazószerda, amely a kereszténységben a nagyböjt kezdőnapja, a húsvétvasárnaptól visszaszámolt negyvenedik hétköznap. Megkezdődik a visszafogottság, a személyes lemondások időszaka, a lelki és testi megtisztulás lehetősége, és a templomokban ma tartják az úgynevezett hamvazkodást. Ennek alkalmával meghívtam stúdiónkba Fábry Kornél atyát, hogy jobban megismerjük e nap fontosságát és a nagyböjt lényegét. Megtudtuk azt is, hogy ma is lehet húst enni, de nem mindegy, milyen állattól származik.