Van annak egy diszkrét bája, amikor a DK padsoraiból kommunistáznak és a korábbi rendszert értékelik – mondta Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára a parlamentben napirend előtt a DK-s Gréczy Zsoltnak, aki felhozta Varga Judit igazságügyi miniszter édesapjának ügynökmúltját. “Az különböztet meg minket, ki mit tesz” – jelentette ki az államtitkár. Szerinte a baloldallal az a legnagyobb baj, hogy mindig szembefordul a nemzeti érdekkel. Téma volt az Országházban napirend előtt Kocsis-Cake Olivio is, aki Orbán Balázs államtitkár szerint a Párbeszéd-frakció legmagyarabb tagja. Bangóné Borbély Ildikó az egészségügybe követelt azonnali beavatkozást. Az MSZP politikusát Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára tette helyre, és közölte vele, hogy ha ennyire aggódik az egészségügy helyzetéért, akkor talán győzze meg a budapesti ellenzéket, hogy a fővárosi közgyűlésben ne szavazzanak a legnagyobb egészségügyi fejlesztés ellen.
Gréczy Zsolt, a DK politikusa az ügynökmúlt kérdést feszegette. Szerinte a közéleti szereplőket saját teljesítményük alapján kell értékelni. Sérelmezte, hogy Varga Judit igazságügyi miniszter egy filmdíj kapcsán elkezdett foglalkozni Dobrev Klára felmenőivel. Pedig Dobrev Klára éppúgy nem tehet róla, ki volt a nagyapja (Apró Antal kommunista politikus), mint ahogy Varga Judit sem tehet arról, hogy III/II-es hadnagy volt az édesapja – tette hozzá. Gréczy szerint az a baj, hogy a Fidesz kommunistázik és úgy, hogy ebben hiteltelen. Az lenne a tisztességes megoldás, ha minden közéleti szereplőt saját emberi, erkölcsi, politikai teljesítménye alapján értékelnének. Varga Judit a Fidesz áldozata, ugyanis az ügynökakták nyilvánossága segíthetne a múlt feldolgozásában, de a kormány ebben nem érdekelt – mondta.
Válaszában Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára megjegyezte, hogy van annak egy diszkrét bája, amikor a DK padsoraiból kommunistáznak és a korábbi rendszert értékelik. Emlékeztetett arra, hogy édesapja ügynökmúltját maga a miniszter hozta nyilvánosságra. Az különböztet meg minket, ki mit tesz – jelentette ki, majd felidézte, hogy 2006 őszén “Gyurcsány Ferenc és pribékjei” lovasrohamot vezényeltek a békésen megemlékező tömegre, emberek szemét lövették ki, megvertek egy országgyűlési képviselőt. Ekkor a baloldal csöndben volt, Varga Judit és férje viszont az áldozatok mellett állt ki, jogi segítséget nyújtottak – tette hozzá. Az államtitkár szerint az a baj, hogy a baloldal mindig szembefordul a nemzeti érdekkel, mindegy, hogy Moszkvát vagy Brüsszelt kell szolgálni.
A Párbeszéd szerint itt lenne a megbékélés ideje – mondta ezt Mellár Tamás annak kapcsán, hogy Bayer Zsolt újságíró, publicista egy televíziós műsorban kétségbe vonta Kocsis-Cake Oliviónak, a Párbeszéd országgyűlési képviselőjének magyarságát. Majd Mellár is felzárkózott párttársához, és Trianon kapcsán megbékélésről kezdett beszélni. Szerinte Kocsis-Cake Olivio csak közös megemlékezésre hívta a szomszédos országokat Trianon századik évfordulóján. Mellár abban egyetért, hogy a trianoni szerződés egy igazságtalan békeszerződés volt, mert elszakított hárommillió magyart az anyaországtól, és ez ellen tiltakozni is kell, de száz évvel a döntés után nem acsarkodhatunk még mindig a szomszédos országok, a mostani generációk ellen, akik nem tehetők felelőssé nagyapáik, dédapáik tetteikért. Itt lenne a megbékélés ideje – mondta a Párbeszéd képviselője.
A napirend előtti felszólalásra Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára reflektált, aki Kocsisról azt mondta: ő a legmagyarabb képviselő az egész Párbeszéd-frakcióban. Problémaként azt említette, hogy a Párbeszéd egyik szövetségese, a Momentum Erdélyben és Felvidéken nem egy magyar pártot, hanem egy román és egy szlovák pártot támogatott a választáson. Ezzel egy olyan Rubicont léptek át, amit korábban csak a DK – közölte. Hangsúlyozta: a politikai felelősséget a Párbeszéd is viseli, mert a Momentummal szövetségben indult a választáson.
Bangóné Borbély Ildikó az egészségügy helyzetén sopánkodott, miszerint már akkora a munkaerőhiány, hogy a kórházi osztályok egy részét nem tudják használni az intézmények. Idézte azokat a véleményeket, amelyek szerint strukturális probléma is van az ellátásban. Szólt a kórházi fertőzések problémájáról, az intézmények tartozásainak növekedéséről és a finanszírozás növelését szorgalmazta. Mikor ismerik el, hogy azonnali beavatkozás kell az egészségügy területén? – tette fel a kérdést.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára arra emlékeztetett, hogy az OECD adatai szerint 2003 és 2010 között a fejlett országok közül egyedül Magyarországon csökkent reálértéken az egészségügy GDP-arányos forrása, a kormány akkor érzékelhető forrásokat vont ki a szektorból – mutatott rá. Ezzel szemben az OECD szerint 2010 óta a hetedik legnagyobb arányban növelte az egészségügyi ráfordításait az ország – hangsúlyozta. Önök bezártak négy kórházat, tizenhatezer kórházi ágyat számoltak fel és hatezer egészségügyi dolgozót bocsátottak el – sorolta. Kijelentette: az európai léptéknek megfelelő az orvosok aránya. Az ápolókét valóban növelni kellene – ismerte el, hozzátéve: ezért emelik a bérüket. Ha ennyire aggódik az egészségügy helyzetéért, győzze meg a budapesti ellenzéket, hogy a fővárosi közgyűlésben ne szavazzanak a szuperkórház ellen – tanácsolta a képviselőnek Rétvári Bence.
Vezető kép: MTI; Fotó: Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS