Fehér karácsonyban bízik az anyatermészet, mi azonban zöld novemberről adunk számot. Megújult a Kis-Balatoni Fekete István Emlékház és átvágták a nemzetiszín szalagot a bükkszentkereszti Geopark Panzió átadásán. Rácz András államtitkár az eseményen elmondta: a nemzeti kormány aktív zöldpolitikája új értékeket teremtett. Az alábbiakban Vass Krisztián a Demokratában megjelent cikkéből emelünk ki néhány részletet.
A Kis-Balaton a magyar természetvédelem bölcsője. Itt állt munkába 1922-ben Gulyás József természetőr és a neves tudós, Wargha Kálmán. Munkájuk eredményeként menekült meg a kihalástól a hazai nagykócsag-állomány. Ezért van nagy jelentősége, hogy a kormányzat folyamatosan fejleszti a térség turisztikai infrastruktúráját. Ennek keretében megújult a fenékpusztai Diás-szigeten a Fekete István Emlékház, amely 2019 őszétől nemcsak új tárlattal, de a Turi Török Tibor szobrászművész által adományozott Futó Elemér-domborművel is gazdagodott.
Puskás Zoltán, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság vezetője avatóbeszédében Futó Elemér Berekjárás című könyvéből idézett:
Ember, ha ide ülsz, (…) Rájössz arra, hogy ebben a csodában mit természetnek hívnak, neked is csak annyi jogod van, mint a közelben rikoltó fekete harkálynak vagy az avarban makk után kutatgató mókusnak. Eszedbe jut, hogy csak egy kicsit kell a világunkon alakítani ahhoz, hogy néhány helyen újra békében egymás élhessünk a környezetünkben élő Isten teremtményeivel.
A fejlesztések azonban nem állnak meg itt, hiszen a Tüskevár írójának szentelt létesítmény 2020 tavaszán nyitja meg kapuit. Interaktív kiállítás, természetfilmek vetítésére alkalmas moziterem, étterem, ajándékbolt, tanösvények és játszótér biztosítja majd a szabadidő tartalmas és hasznos eltöltését.
A nemzeti kormány eredményességét bizonyítja Rácz András közlése: a Balaton térségében 2015 óta a külhoni és magyar turisták száma 14 százalékkal emelkedett, így évente eléri a 2 millió főt.
A Geopark Panzió várja a vendégeket
Az ország túlsó szeglétében is hatékonyan dolgoznak a szaktárca és a nemzeti parkok munkatársai. Esztendőről esztendőre egyre több kirándulót vonz a hegyvidék. A pozitív nacionalizmus alfája: saját tradícióink és környezetünk megismerése. Ebben segít a Bükk vonulatainak ölelésében fekvő új Geopark Panzió, amely a trianoni ország második legmagasabban fekvő önálló településén honol.
Miközben Európában új Bábel épül, és ösztönzött népvándorlással gyengítik a nemzeti közösségeket, itt, a Bükkben más szelek fújnak. Erről a szellemről adtak hírt a most átadott nemzeti parki szálláshelyen tartott rendezvény résztvevői. Rónai Kálmánné, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság irányítója a helyi tradíciók fontosságáról beszélt, összhangban kollégájával, Nagy Júliával, aki a régió értékeinek megismertetésére irányuló ökoturisztikai, hagyományőrző, minőségi terméket előállító helyiek összefogását szorgalmazta. A tárca részéről Kissné Dóczy Emília a nemzeti parki védjeggyel ellátott minőségi termékekről szólt. A cél, hogy lehetőleg mindenki a szülőföldjén találja meg a számítását.
A magyar ember itthon érezze magát otthon
Ez az Orbán-kabinet filozófiája: a gyökértelen nemzetköziségbe ájult földrészen népi alternatívát kínál. Így 2010 óta jelentős szemléletváltás történt a természeti értékek bemutatásában: a korábbinál számottevően nagyobb figyelmet fordítanak rá az állami szervezetek. Az utóbbi nyolc évben jelentős mértékben nőtt a nemzeti park igazgatóságok ökoturisztikai létesítményeinek a száma: a bemutatóhelyeken a regisztrált látogatószám 2010 óta több, mint 25 százalékkal nőtt. A Bükki Nemzeti Park esetében a 2010-ben mért csaknem 96 ezer regisztrált érdeklődő száma mára megközelíti az évi 200 ezer főt. Mindez arra nevel, hogy a magyar emberek itthon otthon érezzék magukat.
Aki ugyanis ismeri, az szereti a hazáját. Aki a Kis-Balatontól a Bükkig barangol, az feláll a lelátón, ha felcsendül az Ismerős Arcok dala: a Nélküled. Mert nagy erőt rejt a táj, és örömre lel benne az, aki alázattal tiszteli szűkebb pátriáját: ez az út vezet a zöld Magyarország felé.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS