Noha az MSZP alapszabálya egyértelműen fogalmaz arról, ha valakit jogerősen elítélnek, akkor nem vállalhat szerepet a pártban, ennek ellenére ezidáig következmények nélkül maradt a szocialistáknál, hogy az első- és másodfokon elítélt Hunvald Györgyöt választották a VII. kerületi elnöknek, hogy a párt elnökségi tagja lett az a Kunhalmi Ágnes, akit közokirat-hamisításért ítéltek el jogerősen, és hogy a 2002-ben adócsalásért jogerősen is felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Czeglédy Csabát választották az MSZP szombathelyi városi elnökének. Czeglédy Csaba a PestiSrácok.hu-nak ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy 2006 júniusában törvényileg is mentesült a jogkövetkezmények alól, és tiszta erkölcsi bizonyítvánnyal bír. „Büntetlen előéletű vagyok” – mondta Czeglédy Csaba. Az MSZP egyelőre hallgat Kunhalmiról, míg Hunvald esetében arra hivatkoznak a szocialisták, hogy még nem született jogerős ítélet.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Erősen ellentmondásos, hogy noha az MSZP alapszabálya szerint nem vállalhat szerepet a pártban az, akit jogerősen elítélnek, a közelmúltban több olyan szocialista politikus is pártpozíciót kapott, akikről a bíróság már mondott ítéletet. Ismert, a minap az első- és másodfokon elítélt Hunvald Györgyöt választották az MSZP VII. kerületi elnöknek. Erzsébetváros korábbi polgármesterét 2009 februárjában tartoztatták le, majd a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős kárt okozó csalásért és más bűncselekményekért 2009 novemberben emelt vádat. Hunvaldot és társait azzal gyanúsították, hogy a kerületben ingatlan-panamákkal, fiktív szerződésekkel és lakáskiutalásokkal százmilliós károkat okoztak a városrésznek. Őrizetbe vétele után több cikk is megjelent a sajtóban a polgármester mesés vagyonáról, drága autóiról. Hunvald soha nem lépett ki az MSZP-ből, nem is zárták ki, csak felfüggesztette a tagságát. Az egyik fővárosi MSZP-s vezető szerint nagyjából fél évvel ezelőtt aktivizálódott. Az MSZP Hunvald esetében arra hivatkozik, hogy ügyében még nem született jogerős ítélet, az július elejére várható.
Tóbiás József, az MSZP megbízott frakcióvezetője az M1 Híradónak arról nyilatkozott, hogy Hunvald György csak addig lehet helyi elnök, ameddig jogerősen el nem ítélik. „Az alapszabály egyértelműen fogalmaz ebben az ügyben. Aki azt megszegi, nem tölthet be párttisztséget” – nyomatékosította Tóbiás. Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes a közszolgálati televíziónak ugyancsak megerősítette, hogy akit jogerősen elítélnek, azt nem vállalhat szerepet az MSZP-ben.
Hallgat ugyanakkor a párt Kunhalmi Ágnesről, és az ő pozíciószerzésének alapszabályba ütköző hátteréről. Kunhalmit ugyanis közokirat-hamisításért ítélték el jogerősen, mégis a párt elnökségi tagja lett. „2005 novemberében engem jogerősen pénzbüntetésre ítéltek közokirat-hamisításért, egy diákigazolványos visszaélésért” – vallotta be a hvg.hu-nak Kunhalmi. Mint ahogy azt a politikus elmondta, lejárt gimnáziumi diákigazolványára szerzett matricát, hogy olcsóbban vehessen közlekedési bérletet. Az idő tájt Kunhalmi már a Miniszterelnökségen dolgozott, bevallása szerint 83 ezer forint volt a jövedelme, és nehezen élt meg belőle.
“Büntetlen előéletű vagyok!”
Ismert az is, hogy június 17-én azt a Czeglédy Csabát választotta meg elnökének az MSZP szombathelyi szervezete, akit 2002-ben adócsalásért jogerősen is felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek. A PestiSrácok.hu felhívta Czeglédy Csabát, hogy megkérdezze, szembemegy-e az MSZP alapszabályával az elnöksége. Czeglédy Csaba a PestiSrácok.hu-nak ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy 2006 júniusában törvényileg is mentesült a jogkövetkezmények alól, és tiszta erkölcsi bizonyítvánnyal bír. „Büntetlen előéletű vagyok” – mondta Czeglédy Csaba. „A Magyar Szocialista Párt országos etikai bizottsága 2003-ban kizárt a pártból, ez ugyanakkor nem volt jogszerű intézkedés, bírósághoz fordultam, és visszaállították a párttagságomat. A kizárás egyébként Zuschlag János és Hagyó Miklós ügyintézésének volt köszönhető. 2006 júniusában mentesültem a korábbi jogerős ítélet jogkövetkezménye alól” – nyomatékosította portálunknak Czeglédy Csaba.
Korábban megírtuk, Czeglédy Csaba a munkaerő-közvetítéssel és -kölcsönzéssel foglalkozó Rébusz Iskolaszövetkezet vezetőjeként 1998-99-ben olyan számlákat szerepeltetett a nonprofit cég könyvelésében, amely mögött a bíróság ítélete szerint nem volt valós gazdasági teljesítés, ennek alapján pedig az iskolaszövetkezet jogosulatlanul vont le 4 millió 834 ezer forintnyi áfát, és csökkentette társasági adóját 3 millió 486 ezer forinttal. Az APEH Bűnügyi Igazgatósága a Rébusznál azért kezdett el nyomozni, mert felmerült, hogy az iskolaszövetkezetnél fiktív számlákat számoltak el költségként, illetve azok áfatartalmát visszaigényelték. Az adónyomozók által vizsgált időszakban az iskolaszövetkezet nevében egyedül Czeglédy volt jogosult pénzintézeti aláírásra, valamint számlák és megállapodások ellenjegyzésére.
Czeglédy Csaba a per során védekezésében arra hivatkozott, hogy az APEH-ellenőrzés által feltárt és fiktívnek talált számlák ellenértékét, amelyek összértéke meghaladta a 24 millió forintot, egy általa Németh Attilának nevezett és azóta eltűnt közvetítőnek fizette ki piackutatás és marketing-tanácsadás címén. A bírósági ítélet szerint azonban a per során egyetlen olyan bizonyíték sem volt fellelhető, amely Németh Attila személyazonosságát megállapíthatta volna, bár az iskolaszövetkezet magánnyomozót is fogadott e célra.
Czeglédy Csaba és védője a bizonyítási eljárás során arra is hivatkozott, hogy a közvetítő tevékenységének köszönhetően az iskolaszövetkezet bevétele évi húszmilliós összegről több százmillió forintra emelkedett, tehát a számlák mögött valós gazdasági teljesítmény volt. A bíróság a rendelkezésére álló bizonyítékok mérlegelése után bizonyítottnak látta a folytatólagosan elkövetett, az adóbevételt jelentősen csökkentő adócsalás bűntettét, valamint a magánokirat-hamisítás és a számviteli fegyelem megsértésének vétségét. A bíróság jelentős enyhítő körülményként értékelte, hogy az iskolaszövetkezet a vádemelés után befizette az adóhiányként megállapított összeget, súlyosbítóként vette viszont figyelembe, hogy a vádlottat az ügyészség korábban már megrovásban részesítette jogosulatlan adatkezelés és magánokirat-hamisítás miatt. A teljes cikket ITT olvashatja el.
Zsákmányszerzés megy most az MSZP-ben
Czeglédy Csabától ma azt is megkérdeztük, hogy igazak-e azon információink, hogy több baloldali politikus is azt akarja, vállaljon szerepet az MSZP országos elnökségében. Czeglédy kérdésünkre megerősítette, hogy ez beszélgetések szintjén többször is felmerült. „Többen is kértek, vállaljak szerepet az országos politikában, és legyek az MSZP elnökségi tagja, mert szükség lenne egy gondolkodó, írni-olvasni tudó fiatal politikusra a baloldalon. Én minden alkalommal visszautasítottam a felkérést, a munkám, a családom és ügyvédi elfoglaltságaim mellett nincs erre időm, és a családomat sem szeretném kitenni támadásoknak. Mindehhez azt is hozzátettem:
olyan emberekkel kellene együtt dolgoznom, akikkel képtelen lennék közösen munkálkodni. Az igaz, hogy van egy elképzelésem az MSZP jövőjéről, de most az látszik, hogy sok baloldali politikusnak a zsákmányszerzés, a pozíciók elfoglalása és megkaparintása a célja. Nagyon nem a helyes irányba mennek a dolgok az MSZP-nél”
– szögezte le Czeglédy Csaba.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS