Sima, egyszerű kijelentő mondat, magyar nyelven, alannyal és állítmánnyal. Mit állítunk? Hazudnak. Ki hazudik? A Függetlenobjektív Sajtó (a FOS). De hol van itt bármiféle újdonság? Valóban nincs. De most épp rólunk hazudnak. Mindjárt kitérünk rá, de nézzük először ezt a 18 fokot…
Elsőre borzongatónak, vagyis inkább vacogtatónak tűnik. Ennyire lehet majd télen felfűteni nálunk a közintézményeket. Németországban pedig 19 fokra. Lesz, aki fázni fog, és lesz, aki szerint frissebbek, egészségesebbek leszünk. Nyugodtan fogadhatunk nagy tétekben: ha fordítva lenne, akkor szakmányban gyártanak függetlenobjektívék a cikkeket, hogy a 19 semmit sem ér, nem takarítunk meg vele semmit, látszatintézkedés, ki sem lépünk a komfortzónánkból… de bezzeg a németek! Ők bátrak és bölcsek! Megszólaltatnának mindenféle sosem hallott, nevenincs „energetikai szakértőket”, akik egyként harsognák, hogy ezen az egy fokon fordul minden, ezen múlik, hogy van-e értelme a korlátozásnak, vagy nincs.
Aztán milyen is ez a 18 fok? Hűvös, nem vitás. De ne feledjük: ez a közintézményekre vonatkozik, nem a lakásunkra. Otthon feljebb is tolhatjuk – mondjuk, drága lesz. De valóban fázunk, ha nincs 22 fok a lakásban? Nem lehet, hogy kicsit azért elkényelmesedtünk? Hogy a civilizáció, és pláne az urbanizáció elszoktatott minket az évszakok természetes váltakozásához, illetve ennek tűréséhez, elfogadásához? Télen is ugyanabban a komfortos melegben szeretünk lenni, lehetőleg egy szál pólóban és bugyiban a lakásban. Nyáron pedig a légkondit nyomjuk ezerrel, hogy ugyanabban a komfortos hűvösben legyünk, öltönyben vagy sikermellényben az irodában. Pedig a macska (meg kb. minden állat) is télen vastagabb bundát növeszt, nyárra meg elhullatja. Nekünk a ruhánk képes ezt a hatást elérni. Szóval tényleg lehet egy kicsit melegebben öltözni télen, akkor is, amikor beltéren tartózkodunk. Történetesen nálam a lakásban eddig is 19 fok volt, és mégis egy szál pólóban éreztem jól magam – mert én jobban tűröm a hideget, és kevésbé a meleget. Jogos a két pont: a csajok valóban mindig fáztak nálam. Változik, hogy kinek mekkora a komfortzónája.
A 18 fokra fűtött középületek, irodák tehát szokatlanok, elsőre biztos, hogy kellemetlenek lesznek, és meg kell tanulnunk egy kicsivel jobban alkalmazkodni a természet folyamataihoz, nem pedig technikai vívmányok segítségével azonnal legyőzni, semlegesíteni őket. Ez mindenképp újszerű lesz az iparosodott világban, a tudomány mindenhatóságában hívő modern ember számára. Akár magyar, akár német.
Na, és akkor hogyan hazudik a FOS? Úgy, hogy most azt szajkózza (és persze nem csak a balos sajtó, de a megmondóembereik és a követőik is papagájként veszik át), hogy hahaha, hogy röhögtünk mi, a kormányoldali médiában a németeken, hogy csak 19 fokra lehet majd náluk fűteni, hehehe, hihihi, aztán most meg beszívtuk, mert nálunk csak 18-ra. Nem. Mi nem a 19 fokon röhögtünk. Hanem azokon a propagandafilmeken, amiket a lakosságnak készítettek arról, hogyan lehet felfűteni a szobát egy virágcseréppel. Meg hogy szellőztessék a ruháikat mosás helyett. Ezek ugyanis nem a közintézményekben alkalmazandó 19 fokos plafonról szólnak, Hanem a lakossági energiafogyasztásról. Arról, hogy akár az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem lesz fűtés. Meg hatalmas áramszünetek adódhatnak. Az ostoba energiapolitika, az atomerőművek bezárása, az árnyékos helyeken is a napelemek, a szélcsendes helyeken is a szélkerekek erőltetése miatt már az ukrán háború előtt is rezgett a léc a német energiahálózatban. Az öngyilkos szankciókkal a vészhelyzet csak még inkább fokozódik. De ők persze nyomják tovább. Egészen Leningrádig, ahogy szokták. Na, mi ezen röhögtünk – bár valóban nem olyan vicces, ha az elmebajunkkal minket is magukkal rántanak.
Ami pedig a legszánalmasabb, amikor valaki egy mémet komolyan vesz, és moralizálni kezd rajta. Nemrég propaganda-konferenciát rendeztek Brüsszelben, Von der Leyenestől és Timmermasonstól a gázzal való takarékoskodásról. (Amivel önmagában persze semmi baj nem lenne, ha nem lenne átpolitizálva, és nem a saját hülyeségük miatt lenne rá szükség.) Fejük fölött, mögöttük a falon egy „Spórolj a gázzal a biztonságos télért” felirat volt látható. Na, erre fogtam magam, és elővettem egy régi-régi amerikai lökhárító-matricás poént, és megpopósoppoltam a képet, meg persze odaírtam magyarul is. (Mellékelve az eredeti és a mém.) És ezen a Telex képes volt nyavalyogni.
Pedig ugyebár ők állítják mindig magukról, hogy a humor baloldali műfaj. De függetlenobjektívéknek humorérzékük sincs, sosem volt. Ahogy a valóság sem érdekelte őket soha, csakis a saját narratívájuk és propagandájuk. Ki van adva: gúnyolni, oroszbarátnak, putyinistának kell nevezniük azokat, akiket viszont érdekel a valóság. És persze folyamatosan gyártani kell a híveiknek a saját, alternatív valóságukat. Tegnap óta például az ukrán ellentámadás sikerére bontanak pezsgőt; szerdára már bizonyára Moszkvát is beveszik az ukránok. Tekintsünk most el attól, hogy vajon mennyire lesz tartós a siker, mik a katonai realitások, stb. Igazából csak azt kérdezném a nagytudású szakértőktől, hogy most, hogy az ukránok visszafoglaltak néhány ezer négyzetkilométert, most akkor ettől az oroszok majd feladják minden törekvésüket? Hamarabb vége lesz a háborúnak? Olcsóbb lett a gáz?
Fotók: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS