Tizennégy és fél év után, a 2006. október 23-i, a Kossuth téren hajnalban jogellenesen feloszlatott tüntetők utolsó csoportjának tagjai egy kormányhatározat révén megkapják az őket megillető jóvátételt, kártérítést – jelentette be Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Egyesület ügyvezetője, Gőbl Györggyel, a Közhatalom Jogsértettjei Egyesület elnökével tartott közös pénteki sajtótájékoztatóján. Attól a negyven embertől pedig, akik szintén elszenvedték a 2006-os rendőrterrort, de nem találják őket, arra kérték, hogy e-mailben vegyék fel a jogvédő szervezettel a kapcsolatot.
Gaudi-Nagy Tamás a sajtótájékoztatón felidézte a 2006-os események kronológiai sorrendjét. és embervadászatnak nevezte azt a rendőri túlkapássorozatot, ami ezt az időszakot jellemezte. A jogász úgy fogalmazott:
A rendőrök válogatás nélkül, kegyetlenül megkínoztak, megvertek embereket, és az ötvenes éveket idéző koncepciós perek sorozatát indították el a hatóságok.
Gaudi-Nagy emlékeztetett: összesen ezerhat rendőr hajtotta végre a parancsot. Gyurcsány Ferencnek az volt az utasítása Bene László akkori országos rendőrfőkapitány felé, hogy minden eszközt vessen be a tüntetők kiszorítására a Kossuth térről. Gaudi-Nagy Tamás kiemelte: ezzel a kiszorítottak gyülekezési jogát megsértették.
Kiváló nemzeti jogvédőként a 2016-ban elhunyt Grespik László korábban elérte egy hosszú perben, hogy az akkori Legfelsőbb Bíróság kimondja: a Kossuth téri oszlatás jogellenes volt, hiszen a tüntetés nem veszítette el a békés jellegét, amire hivatkozva bevetették a rendőröket. Később Grespik százhetvenhárom ember képviseletében nyerte meg a pert, majd következett a jóvátételi eljárás, végül több eljárásban nem vagyoni kártérítésként kétszázezer forintot és a kamatokat ítélte meg a bíróság az érintetteknek
– emlékeztetett Gaudi, aki átvette az ügyet. Százhetvenháromból százhúsz jogsértettet fel tudtak kutatni 2018-ig, és az Igazságügyi Minisztériummal nyolcszázhatvankét euró nem vagyoni kártérítésről szóló megállapodást kötöttek, amit a strasbourgi bíróság jóváhagyott. Ezt egy nehezebb időszak követte, mivel ötvenhárom embert nem sikerült felkutatni, majd tizenhárom érintettet megtaláltak, de negyven embert még mindig keresnek. Gaudi-Nagy Tamás ezért azt kérte, hogy ezek az emberek jelentkezzenek, hiszen a kormányrendelet biztosítja számukra a jóvátételt.
A strasbourgi bíróság megszüntette az eljárást
Gaudi-Nagy Tamás beszélt arról is, hogy a Soros György befolyása alatt álló balliberális strasbourgi emberi jogi bíróság önkényes döntésére került sor, mert a tizenhárom jogsértett esetében kérték, hogy az ügyet vegyék visszajegyzésbe, mivel megszüntették az eljárást. A jogvédő szervezet hiába kérte kétszer is a visszajegyzést, a strasbourgi bíróság erre nem volt hajlandó.
A balliberális hatalom jobboldali, konzervatív, patrióta jogsértettjei felé nem kívánt törvényesen jogszerűen eljárni a strasbourgi bíróság, megfosztotta őket attól, hogy az ügyet továbbvigyék
– fűzte hozzá. A tárgyalások kezdetben Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszternél, majd Varga Juditnál folytatódtak, végül idén tavasszal ezek sikerrel végződtek, és ez az ötvenhárom ember is megkapta a kártérítést a kormánynak köszönhetően, amely nem várt tovább a strasbourgi döntésre.
Gőbl György, a Közhatalom Jogsértettjei Egyesület elnöke – akit szintén megkergettek a rendőrök 2006-ban – arról beszélt, hogy negyven károsult még nincs meg, ezért az érintetteket arra kérik, hogy a [email protected] e-mail-címen jelentkezzenek.
A legtöbb rendőr saját könnygázuk, füstgránátjaik és lövéseik miatt sérült meg
A DK miniszterelnök-jelöltje, Dobrev Klára szerint sokkal több rendőr sérült meg a tüntetésen, mint civil. Gaudi-Nagy Tamás ezt hazugságnak nevezte és elmondta, hogy kutatásai során – amit a mentőszolgálat is alá tud támasztani – legalább kétszáz civil súlyosan megsérült; a rendőrök tekintetében ez a szám negyvenhét. Gyurcsány Ferenc pedig azt állítja, hogy több rendőr ellen indult eljárás, mint civil ellen, de ez sem igaz. A jogvédő emlékeztetett továbbá a balliberális megmondóember, Vásárhelyi Mária véleményére, amit a kártérítés kapcsán írt. Mint Vásárhelyi fogalmazott:
Milyen államhatalom az, amely most, óriási erőfeszítések árán először ötvenhárom békés büféfosztogatót, rendőrverőt, utcakő dobálót és kuka gyújtogatót a politikai agenda fenntartása érdekében kártérítésben részesít a rendőri erőszak áldozataként, és közben porig alázza azt a háromszázkilencvenkilenc rendőrt, akik megsérültek a 2006-os sajnálatos események idején.
Gőbl György hozzáfűzte, hogy a rendőrök többsége az általuk használt könnygáztól sérült meg, vagy hallásuk károsodott, mert a kollégáik mellettük lőtték ki a gumilövedékeket, így ezeket a sérüléseket tulajdonképpen saját maguknak köszönhetik.
Fotó: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS