A Sukoró-per vádlottjai megdöbbentek a szolnoki bíróság mai döntésén, Tátrai Miklós a PestiSrácok.hu-nak elképesztőnek, abszurdnak és meseszerűnek nevezte az ítéletet. A törvényszék hűtlen kezelés kísérlete miatt első fokon négy év letöltendő börtönbüntetésre ítélte szerdán Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő volt vezérigazgatóját. Császy Zsolt egykori értékesítési igazgató három év hat hónap börtönt kapott bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés kísérletéért. Az ítélet ellen az ügyészség és a vádlottak is fellebbeztek, így az nem jogerős.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A Sukoró-ügy lényege, hogy még 2008. július 30-án Joav Blum izraeli-magyar üzletember csereszerződést kötött az állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel (MNV). Blum egy befektetőcsoportot képviselt, amely King’s City névvel kaszinóvárost akart építeni a Velencei-tó partjára, Sukoró területén. A megállapodás szerint az állam tulajdonában lévő sukorói telkeket cserélték volna el Joav Blum ingatlanjaival. Ha az üzlet megvalósul, akkor kár érte volna a magyar államot. Emiatt Tátrai Miklóst, az MNV Zrt. egykori vezérigazgatóját, Császy Zsoltot, az MNV volt értékesítési igazgatóját, Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkárát és F. Zsolt értékbecslőt a Központi Nyomozó Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének kísérletével vádolta. Császy Zsoltot és F. Zsoltot mint bűnsegédet hozták összefüggésbe a cselekménnyel. V. Bálint ügyvéd, ötödrendű vádlott ellen kétrendbeli közokirat-hamisítás bűntette volt a vád. A másod- és harmadrendű vádlottat magánokirathamisítással is vádolták.
Kárt okozhattak volna a magyar államnak
Sólyomváriné Csendes Mária bíró az ítélet indoklásában kiemelte, az elsőrendű vádlott, Tátrai Miklós a megbízott munkájával ellentétben a telekcsere erőltetésével a befektető és Joav Blum érdekét az állami érdekek elé helyezte. A tanácsvezető elmondta, a befektetőkkel történt megállapodás után az állam tulajdonában lévő sukorói ingatlanegyüttest úgy cserélték volna el Joav Blum albertirsai és pilisi ingatlanjaival, hogy a volt vezérigazgató tudta, a szerződésben az állami tulajdonú telkek összértékét valótlanul 1 milliárd 84 millió forintban jelöltek meg. Blum telkeihez pedig, szintén valótlanul, 787 millió forintot írtak. A bírónő szerint mindezekhez Császy Zsolt segítséget nyújtott, azaz bűnsegédként vett részt a cselekményben. A két vádlott az ítélet szerint annak ellenére ragaszkodott a magyar állam számára káros cseréhez, hogy egy vezetői értekezleten az MNV volt jogi igazgatója, illetve Benedek Fülöp volt vidékfejlesztési államtitkár is ellenezte azt.
Letöltendő börtönre ítélték Tátrait és Császyt
Mindezekért első fokon négy év börtönre ítélte különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés kísérlete miatt Tátrai Miklóst, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő volt vezérigazgatóját szerdai elsőfokú ítéletében a Szolnoki Törvényszék. Császy Zsolt egykori értékesítési igazgató három év hat hónap börtönt kapott bűnsegédként elkövetett hűtlen kezelés kísérletéért. Emellett mindkettőjüket négy évre a közügyek gyakorlásától is eltiltották. A bíróság kétrendbeli közokirat-hamisítás bűntette miatt bűnösnek mondta ki az ötödrendű vádlottat, V. Bálint ügyvédet is, akire hatszázezer forint pénzbüntetést szabott ki. A törvényszék ugyanakkor felmentette Markó Andreát, a Pénzügyminisztérium volt szakállamtitkárát és F. Zsolt értékbecslőt is. Az első-, a másod- és az ötödrendű vádlott a felmentésért fellebbezett. Az ügyész az ítélet ötödrendű vádlottra vonatkozó részét tudomásul vette, a többi vádlott esetében súlyosbításért, illetve bűnösség megállapításáért fellebbezett, így a per a Szegedi Ítélőtáblán folytatódik másodfokon. A vádhatóság képviselője a tárgyalás végén azt is indítványozta, hogy az első- és a másodrendű vádlottat a másodfokú tárgyalásig helyezzék előzetes letartóztatásba, de a bíróság az erre vonatkozó ügyészi indítványt elutasította.
Megdöbbentek a vádlottak
Tátrai Miklós az ítélet után úgy nyilatkozott, hogy továbbra is koncepciósnak tartja az eljárást, szerinte „előbb volt meg a politikai megrendelés és utána kerestek az ügyhöz kuncsaftokat”. Különösnek találta azt is, hogy a befektetőket a bíróság meg sem hallgatta, továbbá azt, hogy minden bizonyítási indítványukat lesöpörte a törvényszék. A volt MNV-vezér a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, elképesztőnek és abszurdnak tartja az ítéletet, kiemelve, hogy szerinte a bírói indoklás egy része a vádirat felolvasásából állt, a másik része pedig egyszerűen “mese”. Hasonló véleményt fogalmazott meg portálunknak Császy Zsolt, a vagyonkezelő egykori értékesítési igazgatója is, aki ugyancsak abszurdnak nevezte az elsőfokú ítéletet. Hozzátette, bízik benne, hogy a másodfokú bíróság más következtetésre jut és kiderül az ártatlanságuk. Tátrai Miklós ügyvédje, Dezső Antal sem erre a döntésre számított. A védő portálunknak hangsúlyozta, hogy ami az ítéletben elhangzott, az teljesen ellentétes az iratok tartalmával és a rendelkezésre álló bizonyítékokkal, éppen ezért többek között megalapozatlanság miatt fellebbezést nyújtanak be.
A volt miniszterelnököt is meggyanúsították
A bűnügyben Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök felelőssége is felvetődött. Az ügyészek érdeklődését a nyomozás során ugyanis felkeltették annak a találkozónak a részletei, amelyet 2008. május 21-én tartottak a Parlament Nándorfehérvári termében. A Gyurcsány-kormány tagjai itt találkoztak a befektetői csoport képviselőivel, akik itt közölték, hogy telekcserével szeretnének hozzájutni a beruházás megvalósításához szükséges földterülethez. Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök ellen 2009. október 6-án tett feljelentést Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, majd a legfőbb ügyész 2011 áprilisában kérte ki a DK jelenlegi elnökének mentelmi jogát, amit az Országgyűlés néhány hónappal később fel is függesztett. Gyurcsányt végül nem a Schiffer által kifogásolt jogszabálysértések, hanem a telekcserével összefüggésben, hivatali visszaélés bűntette miatt 2011. október 3-án gyanúsítottként hallgatták ki a Központi Nyomozó Főügyészségen. De vádlott nem lett a bukott miniszterelnökből, mert az ügyészség 2012 júliusában megszüntette ellene az eljárást azzal a magyarázattal, hogy „nem lehetett egyértelműen bizonyítani a volt miniszterelnök szerepét a telekcseréről hozott döntésben”, így Gyurcsány megúszta a felelősségre vonást.
Tátrai szerint a Sukoró-üggyel akarták kiiktatni Gyurcsányt
Gyurcsány szerepével kapcsolatban néhány éve egy interjúban a PestiSrácok.hu is faggatta Tátrai Miklóst, aki tagadta, hogy a volt miniszterelnök közvetlenül utasította őt a telekcsere végrehajtására. A DK vezetőjére azért vetült egyébként a gyanú árnyéka, mert a nyomozás során előkerült egy email, amit az egykori MNV-vezér írt Bajnai Gordon akkori főtanácsadójának, Winkler Gyulának. A levélváltás során Tátrai hivatkozik egy parlamenti emlékeztetőre, „amivel a miniszterelnök rendelte el a csereügyletet”. Ami ennél is érdekesebb, hogy Tátrai korábban a blogján, illetve az interjúban is utalt arra, hogy Gyurcsány belső ellenzéke ezt az eljárást kiváló lehetőségnek látta Gyurcsány „kiiktatására”, azaz a Sukoró-ügy volt MSZP-s nagykutyáknak az érdekét szolgálta.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS