Távoznia kell a közéletből Simon Gábor szocialista országgyűlési képviselőnek, mert nem tüntette fel a vagyonbevallásában, hogy mintegy negyedmilliárd forintot tart egy osztrák pénzintézet számláján. A hvg.hu információ szerint erről egy összbaloldali válságstáb döntött. Ferencz Gábor, az MSZP sajtófőnöke kérdésünkre sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta az információt, és kijelentette, az ügyben még a mai nap kiadnak egy közleményt. Az MSZP-s honatya ismerősei szerint Simon Gábor volt felesége szivárogtathatta ki az osztrák megtakarítások adatait a Magyar Nemzetnek. A PestiSrácok.hu Simon korábbi megbízási szerződéseinek is utánanézett, és megtudtuk, 1999. március 1-től 2003. szeptember 30-ig összesen 9 millió 250 ezer forintos megbízási díjat fizetett ki Simonnak a XVIII. kerületi önkormányzat. Simon Gábor ellen vagyonvizsgálati eljárás indul.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Minden posztjáról le kell mondania és a lehető leghamarabb vissza kell vonulnia a közéletből Simon Gábornak, az MSZP országgyűlési képviselőjének – értesült a hvg.hu. A portál szerint ezt közölte a párt elnökhelyettesének Mesterházy Attila. Arról, hogy Simon szűrét kiteszik, az ellenzéki pártok válságstábja döntött, de az MSZP mondta ki a végső szót. A hvg.hu-t informáló forrás úgy fogalmazott: „a kampányra való tekintettel minimalizálni kell a kárt”.
A volt feleség énekelt?
Simon Gábor a főváros XVIII. kerületében szállt volna harcba az egyéni képviselőjelölti mandátumért. Lemondatása után Kunhalmi Ágnes, az MSZP elnökségének tagja indulhat helyette. Az MSZP-s honatya ismerősei szerint Simon Gábor volt felesége szivárogtathatta ki a vagyonbevallásban elhallgatott osztrák megtakarítások adatait a Magyar Nemzetnek. Simon Gábor néhány éve lépett ki a házasságból, új kapcsolatából gyermeke is született, aki már egyéves. A hvg.hu-nak a képviselő több politikustársa is arról beszélt: a válás nem volt szép, és csak arra tudnak gondolni, hogy a haragos volt élettárs szivárogtatta ki a megtakarítási számlák adatait.
Simon osztrák számlán parkoltatja negyedmilliárdját
A Magyar Nemzet a mai számában hozta nyilvánosságra, hogy Mesterházy Attila szocialista pártelnök helyettese, Simon Gábor évek óta hatalmas, több száz millió forintos vagyont parkoltat egy osztrák pénzintézet számláján. Az MSZP-s honatya a csaknem kétszázötvenmillió forintos összeget nem tüntette fel egyetlen vagyonnyilatkozatában sem. A politikus, aki korábban a szocialisták országos választmányát vezette, 2008 januárjában döntött úgy, hogy Ausztriában számozott értékpapírszámlát nyit. 2008. január 28-án és 2009. április 10-én ezekre a számlákra 575 000 eurót és 162 954 dollárt helyezett el. Simon Gábor az összegeket később határozott idejű bankbetétekbe, majd értékpapírokba fektette. A betétszámla egyenlege 2013. október 16-án 770 000 eurót – hétfői árfolyamon 240 millió 240 ezer forintot – mutatott. A szocialista országgyűlési képviselő az osztrák pénzintézetnek úgy nyilatkozott, hogy a vagyon többek között egy cég, valamint egy budapesti ingatlan eladásából származott. A szóban forgó időszakban azonban Simon Gábor tulajdonában nem volt olyan értékű ingatlan, valamint gazdasági társaság, amely magyarázatot adhatott volna a mesés összeg eredetére.
Még az álomfizetés sem magyarázat
A politikusnak a kérdéses időszakban három helyről származott rendszeres jövedelme. 2008-ban mint országgyűlési képviselő 5 829 120, mint önkormányzati képviselő 2 538 677 forint jövedelemben részesült. Ezenkívül a törvényben meghatározott feltételek szerinti államtitkári juttatást kapott. Simon ekkor megtakarításként jelezte, hogy az UniCredit Banknál két, napi árfolyamfüggő értékpapírszámlán tartott, házastársával közös megtakarítása 7 000 000, valamint 3 500 000 forint. Ezenkívül az OTP-nél vezetett betétszámláján 4 000 000 forint megtakarítás volt. Az állandó lakcímeként nyilvántartott budapesti ingatlan 2008-ban teljes mértékben Simon tulajdona volt, ezenkívül házastársával, Simon Annával fele-fele arányban közösen birtokoltak egy 1252 négyzetméter területű soproni zártkerti ingatlant. Simon Anna 2008-ban 4 400 000 forint autófinanszírozási hitellel rendelkezett. A Simon Communication Bt.-nek 2008-ban a beltagja, míg házastársa a kültagja volt. A társaság egyébként 2009. július 1-jén végelszámolással megszűnt, folyószámlája akkor 161 240 forint túlfizetést mutatott. Simon Gábor 2003-ban 9 497 375, 2004-ben 6 256 800, 2005-ben 7 708 677, 2006-ban 7 615 266, 2007-ben 11 102 556 forint adóköteles jövedelemben részesült.
A valótlan vagyonnyilatkozat okirat-hamisítás
A politikus vagyonnyilatkozataiban a külföldi betétszámlán elhelyezett megtakarítás nem szerepel. Az összeget jövedelemként sem vallotta be, így a jogszabályok által előírt adót sem fizette meg. Az MSZP elnökhelyettese okirat-hamisítást követett el azzal, hogy valótlan tartalmú vagyonnyilatkozatokat nyújtott be az Országgyűléshez, de bűncselekmények elkövetésének gyanúját veti fel az is, hogy a megszerzett vagyona után nem fizetett adót.
Simon drágán mérte a tanácsait
A PestiSrácok.hu Simon korábbi megbízási szerződéseinek is utánanézett, és megtudtuk, 1999. március 1-től 2003. szeptember 30-ig összesen 9 millió 250 ezer forintos megbízási díjat fizetett ki Simonnak a XVIII. kerületi önkormányzat. A portálunk által bekért dokumentumok szerint Simon Gáborral 1999. március elsején kötöttek megbízási szerződést határozatlan időtartamra. Simon megbízási díja ekkor havi 150 ezer forint volt. A szerződés szerint Simonnak megbízott külső szakértőként kellet segítenie a polgármester és a polgármesteri hivatal munkáját, javaslatokkal kellett támogatnia az önkormányzat döntéshozóit stratégiai kérdésekben, közre kellett működnie az önkormányzati projektekben, segítenie kellett a társadalmi kapcsolatok kialakítását és a polgármester kérésére részt kellett vennie szakmai egyeztetéseken, tárgyalásokon. A megbízási szerződés 2002. december elsején veszítette hatályát, így a felek új megbízási kontraktust kötöttek, határozatlan időre. Simon Gábor megbízási díja – az új szerződés szerint – havi 250 ezer forint volt. A kontraktusban már az uniós csatlakozási feladatok is szerepeltek, így az önkormányzati projektek továbbfejlesztése, az önkormányzat által beadott pályázatok előkészítése, kidolgozása is.
1999. március 1. és 2003. szeptember 30. között Simon Gábor összesen 9 millió 250 ezer forintot vett fel az önkormányzattól. Simon Gábort a megbízási szerződései és az ausztriai megtakarításai miatt is többször kerestük, de elérni nem tudtuk.
Az Együtt-PM is ki akarta ütni a ringből
Simon Gábor ügyeivel már többször is foglalkozott a PestiSrácok.hu. A baloldali összeborulás előtt például az Együtt-PM a bűnsegédként megvalósított csalás és magánokirat-hamisítás gyanújába keveredő üggyel akarta kiütni a ringből Simon Gábort. Mint ismert, Polt Péter legfőbb ügyész egy öt évvel ezelőtti minisztériumi teljesítésigazolás aláírása miatt kérte a 2008 és 2010 között munkaügyi államtitkárként dolgozó Simon Gábor mentelmi jogának felfüggesztését. Simon Gábor még államtitkárként kötött megbízási szerződéseket egy pszichológussal egyebek mellett vezetői készségek fejlesztésére és rendszeres tanácsadásra. A díjazás 2008-ban és 2009-ben napi ötvenezer, 2010-ben hatvanezer forint volt áfa nélkül. Az ügyészség szerint a teljesítésigazolásokban öt olyan napot is feltüntettek, amikor Simon Gábor nem tartózkodott Magyarországon. A vádhatóság gyanúja alapján a politikus a teljesítésigazolások aláírásával bűnsegédként nyújtott segítséget a pszichológusnak a csalás elkövetéséhez. Simon Gábor szerint nem kellő körültekintéssel járt el az ügyészség, és meg sem hallgatta őt.
Vagyonvizsgálati eljárás indul Simon ellen
A Magyar Nemzet főszerkesztőjének, Liszkay Gábornak a kezdeményezésére vagyonvizsgálati eljárás indul Simon Gábor szocialista képviselő ügyében – közölte a távirati iroda érdeklődésére Rubovszky György, az Országgyűlés mentelmi bizottságának kereszténydemokrata elnöke. Rubovszky elmondta, ma reggel hat órakor először e-mail-ben, majd délelőtt tíz órakor papír alapon is megérkezett az eljárásra vonatkozó kezdeményezés. Az általa fellelhető két címre elküldte a megkeresést Simon Gábornak, hogy a törvény szerinti öt napon belül nyilatkozzon, elismeri-e a hibát a vagyonnyilatkozatában, vagy kijavítja a dokumentumot. A levelet a mentelmi bizottság elnöke az Országgyűlés futárszolgálatával próbálta meg kézbesíttetni, ám nem járt sikerrel: az MSZP kerületi irodáján megtagadták az átvételt, a képviselő lakcímén pedig nem vette át senki. A kézbesítést szerdán újra megkísérli a futásszolgálat – jelezte Rubovszky György, aki arra kérte a munkatársait, hogy a megkeresést expressz ajánlva még ma adják fel postai úton.
A bizottsági elnök jövő keddre hívja össze a mentelmi bizottságot az ügyben, amely az akkori helyzet alapján hozza meg határozatát. Rubovszky György azt mondta, sürget az idő, és azt szeretné elkerülni, hogy emiatt rendkívüli országgyűlési ülést kelljen összehívni. Hozzátette: ezt az ügyet nem tudja nem lezárni, itt összeférhetetlenségről van szó. Az Országgyűlés házszabálya alapján, ha a képviselő a kifogásolt adatokat kijavítja, az elnök nem rendeli el a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás megindítását, amelyről tájékoztatja a házelnököt és a kezdeményezőt. Ha a képviselő a felhívásnak nem tesz eleget, illetve a kezdeményezésben foglaltakat vitatja, a mentelmi bizottság elnöke elrendeli a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárás megindítását.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS