Óriási baj lehet Dr. Senyei György Barna OBH-elnökjelölt személyével, ugyanis az Országgyűlés pénteki igazságügyi bizottsági ülésén Varga-Damm Andrea úgy nyilatkozott személyéről, hogy “borsódzik a háta az örömtől” amiért őt jelölték. De az is lehet, hogy csak Handó Tünde leváltása miatt volt ilyen jó hangulatú a jobbikos politikus. Bárhogy is legyen, Senyeinek nagy tervei vannak a jövőre nézve, amelyek pártállástól függetlenül egyaránt üdvözlendőnek tűnnek.
Pénteken délelőtt hallgatta meg az Országgyűlés igazságügyi bizottsága Dr. Senyei György Barnát, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) új elnökjelöltjét, aki az erősen megosztó Handó Tündét váltja a poszton. Erre a megosztottságra fűzte fel expozéját az elnökjelölt, aki elsődleges céljának az Országos Bírói Tanács (OBT) és az OBH közti szembenállás feloldását nevezte meg. Senyei elmondta: több, mint aktuális a téma, hiszen már a médiába és a közbeszédbe is begyűrűzött a hír a két testület közti ellentétről, ami viszont rendkívül negatív képet fest a bírói társadalomról, és így az igazságszolgáltatásról általában. Ennek feloldását az OBT és az OBH közti párbeszéd megindításában és a médianyilvánosság korlátozásában látja. Utóbbiról szólva az elnökjelölt kifejtette: nem tartja üdvösnek, hogy a média többet tudósít a bíróságok tevékenységéből, mint “amennyi az olvasót érdekli”, vagyis a sajtó olyan belső konfliktusokat is felszínre hoz, amelyeket – véleménye szerint – nem feltétlenül kellene a nyilvánosság elé tárni. Hozzátette: a sajtónak csak a fontosabb ítéletekről kellene tájékoztatnia. Álláspontja szerint a legüdvösebb az lenne, ha az OBT és az OBH tisztségviselőit csak szakmai berkekben ismernék, azok nem lennének médiaszereplők.
Szintén kiemelt kérdéskörnek fogja tekintetni Senyei a bírók képzését és utánpótlását, külön kiemelve az instruktorbíró hivatalának helyreállítását, illetve a bírói pontrendszer megreformálását. Utóbbit kifejtve elmondta: különösen a régóta gyakorló bírók esetében irrelevánsak az iskolai eredmények, annál sokkal fontosabb az ítélkezési tapasztalat, jelenleg azonban a bírói pontrendszerben fajsúlyos szerepet kapnak az értékelésnél a bírák iskolai eredményei. Mint az elnökjelölt elmondta, a jelenlegi rendszerben évekkel előre lehet tudni, hogy melyik bírót ki vált annak nyugdíjazásánál, azonban ez nem feltétlenül aktuális szakmai eredményességen múlik.
Az apparátus és szervezetbeli változásokat firtató kérdésre Senyei elmondta: először szeretné tesztelni a jelenlegi állományt és rendszert, és csak utána tud nyilatkozni. Azt azonban megígérte, hogy nem lesznek önkényes személyzeti változtatások, vagyis nem kezdődik tisztogatás az OBH-ban. Bár nem az ő hatáskörébe tartozik, azonban az elnökjelölt expozéjában megjegyezte: az OBT létszámát helyre kívánja állítani.
Az ellenzék sem tud belekötni
Az ellenzék ezen a bizottsági ülésen (sem) képviseltette magát teljes létszámban, azonban megjelent a Jobbik frakciója és a DK képviseletében Sebián-Petrovszki László, aki viszont nem teljesen értette, milyen rendezvényre is vett jegyet. A politikus ugyanis az ülés témájától teljesen eltérő kérdésekkel bombázta Senyeit, amelyet még jobbikos szövetségesei is megmosolyogtak, majd az ülést vezető Vejkey Imre magyarázta el neki, hogy mik is a szabályai egy bizottsági ülésnek.
Meglepő módon az elnökjelöltet támogatta felszólalásában Varga-Damm Andrea, aki monológját azzal kezdte, hogy borsódzik a háta az örömtől, amiért Senyeit hallgathatják meg az ülésen. A képviselőnő ezt azzal magyarázta, hogy “arról álmodott”, amit Senyei jövőképében felvázolt, vagyis békéről az OBH és az OBT között, de az új pályázati és utánpótlási koncepcióját is támogatta az elnökjelöltnek.
A bizottság szavazásán 10 igen, 1 tartózkodó és 0 nem szavazattal hozott határozatot arról, hogy támogatják Dr. Senyei György Barna jelölését. Egyedül a DK-s Sebián-Petrovszki László tartózkodott.
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS