Közismert, hogy egy szélsőjobboldali portál teregette ki azt a szövegrészletet, amely Karikó Katalin állambiztonsági érintettségét taglalja. A világhírű tudós lejáratására alkalmas sorok Bálint László pár évvel ezelőtt megjelent kötetéből származnak. Utóbbiban azt a hálózati nyilvántartást idézik, amelyben valóban szerepelt Karikó Katalin. Portálunkban megjelent egy cikk a szerzőről, aki a rendszerváltás előtt a kémelhárítás területén dolgozott, de az utóbbi évtizedekben már kutatóként, az állambiztonsági ügyek szakértőjeként vált ismertté. Bálint László válaszlevelét változtatás nélkül közöljük.
BÁLINT LÁSZLÓ
Nyolcvan év felett, főleg, ha az ember nem zárkózik be remeteként, elég sok célzottan ráöntött, vagy csak érintőlegesen, de nem véletlenül ráfröccsenő mocskot kénytelen elviselni. A legutóbbi szennyes lét a PestiSrácok.hu hasábjairól zúdította rám Sebes Gábor. Írásának címe egyben megjelöli annak tárgyát is: „Aki bemocskolta Karikó nevét”. Sebes szerint én lennék ez az aljas bemocskoló. Előre bocsájtom, hogy Sebes Gábort nem ismerem, miként ő sem engem. Személyesen soha nem találkoztunk, remélem nem is fogunk, vele perben sem és haragban sem voltam, nem is vagyok és bízom abban, hogy nem is leszek.
Az említett cikkben a szerző meglehetősen terjedelmes írást szentelt a lehetetlenné tételemnek, lejáratásomnak. Tette ezt érezhetően hol indulatból, hol gyűlöletből, máskor nem kellően tájékozottan, sőt van ahol kifejezetten valótlanságot, hazugságot állítva. Eltekintek attól, hogy sérelmesnek tartsam azt, hogy bemutatásom során megfeledkezett a származásomról, az 1956-os forradalmi eseményekben vállalat fényképpel dokumentált szerepemről és a mostanra már gyakran megvetett angyalföldi melós múltamról. Az már meglehetősen szembeötlő, az 1990 előtti állambiztonsági szerepem is csak annyiban érdekelte, hogy mit csinálhattam elhárító tisztként a kémelhárítás izraeli vonalán. Ez érdekelte, de nagyon, miközben amit az izraeli kémelhárítási vonalról közreadott, a teljes tájékozatlanságát árulta el. Némely érzelmi megvillanása után átvezeti mondandóját a napjainkban ismét előtérbe került izraeli-arab konfliktusra, az arab terrorizmus kérdéskörére. De ezzel kapcsolatban hol jövök én a képbe? Mert több mint harminc évvel ezelőtt a MOSZAD-dal hadakoztam a konspiratív fontokon? Akkor még nekem semmi közöm nem volt az arab terroristákhoz. Később lett! De ez a később már 1990 után volt a nemzetbiztonsági időkben. (S akkor történt – de ezt csak csendben jegyzem meg – , hogy elévülhetetlen és többszörösen elismert-jutalmazott érdemeket szereztem a budapesti Zsidó Múzeum tolvajainak a felderítése ügyében. Ha engedték volna az elkövetőkön túl a felbújtókat is megtalálom. De nem engedték!) Végül egy kérdés: Mi köze van az arab terrorizmusnak a mostani Karikó-ügyhöz?
Külön érdekessége a történetnek, hogy a lejáratásomra törekvő szerző Ungváry Krisztián jeles történészt is igyekezett maga mellé állítani, akinek a megvetése irányomban már-már felülmúlhatatlan. Az általam, a történtek ellenére nagyra becsült történész és híres „ügynökvadász” képtelen nekem megbocsájtani azt, hogy több úgynevezett ügynökügyben vele ellentétes álláspontot képviseltem és a bíróságok eddig minden esetben nekem adtak igazat. Végtelenül sajnálom! (Ismét csak csendben jegyzem meg, hogy akiknek az ügyét tisztázni segítettem, Csurka István kivételével szinte mind FIDESZ-es, vagy FIDESZ-közeli potentátok voltak. Csurka és a FIDESZ akkor még ádáz ellenségnek számítottak. Ma már nem.)
Természetesen az engem támadó szerző fontosnak tartja annak vizsgálatát, hogy „mi a jelenlegi politikai kötődésem?”, valamint azt is, hogy „mikor lettem hívő katolikus?” Előre bocsájtom, hogy ennek megismeréséhez el kellett volna olvasni az Évtizedeim a titkosszolgálatnál című könyvemet, melynek címlapját a cikke beharangozójában volt oly kedves felhasználni és választ kapott volna a feltett kérdésekre. Most azért annyit közreadok, hogy én nem szoktam bérmálkozni. Engem a legsötétebb rákosista diktatúra idején bérmált meg Hamvas Endre püspök. Jelenleg ünnepnapokon és vasárnapokon, ha van alkalmam hétköznapokon is, a szentáldozásban Jézus urunk áldott testét szoktam magamhoz venni a szentáldozásban. Én így vagyok keresztény. Mások másként.
Igaza van Sebes Gábornak, talán ebben az egyben igazat állít, hogy „nem vagyok a mostani kormány barátja”. Ez igaz, de kettőn áll ám a vásár, mert a mostani kormány sem tart igényt a barátságomra. Sőt, amiről Sebes Gábor elfelejtett szót ejteni, hogy az 1990 utáni kormányok közül egy sem volt, amelyik igényt tartott volna a barátságomra. Így aztán én sem az övékére. Így lettem vénségemre minden tekintetben pártonkívüli. A harcias szerző erről persze hallgat. Még az egykori MIÉP-nek sem voltam tagja, pedig egy ideig az alkalmazásukban álltam. Az irányomba meglehetősen szűklátókörű szerző aligha fogja nekem elhinni, hogy az utóbbi évtizedek felhozatalában egyetlen alakuló politikai párt, vagy mozgalom sem nyerte el a tetszésemet. Erre bizonyára majd mondják sokan, hogy biztosan bennem van a hiba. Lehet? Évtizedekkel ezelőtt volt az, amikor én utoljára a szavazó urnához járultam. Legutoljára a FIDESZ-re adtam a voksom és talán már azt sem kellett volna. Attól kezdve én soha senkire nem szavaztam és így lassan-lassan a legnagyobb létszámú csoportba, a semlegesek közé van szerencsém tartozni. A tartózkodók csendes, kiábrándult, becsapott és kiábrándult csoportjához. Az utóbbi évtizedekben engem már semmi más nem érdekel, mint az igazság. Ezt a luxust az én előre haladt koromban már talán megengedhetem magamnak.
Sebes Gábor szerint én egy „szovjet módszerekkel kiképzett manipulátor” vagyok, aki kapcsolatban áll a szélsőséges Kurucinfóval. Már látom, hogy az ellenérdekelt szerző egyre jobban lovalja bele magát a kicsinálásomba. Olyasmit állít kész tényként, amit persze nem tud, csak sejt vagy gondol, még inkább szeretné, ha így lenne. De nincs így! Sebes Gábor állítása nem felel meg a valóságnak. Az igaz, hogy korábban két tanulmányom megjelent ezen a kétes hírű portálon. De hogyan? Úgy, hogy egy ismerősöm először megkért egy, majd még egy tanulmány írására. Mindkettő titkosszolgálati témát érintett, amelyhez egy kissé talán értek. Legnagyobb meglepetésemre a Kurucinfón jelentek meg, amelyre a figyelmemet valakik felhívták, én ugyanis nem szoktam olvasni sem ezt, sem más szélsőségesbe hajló portálokat, újságokat. Nekem tehát közvetlen kapcsolatom nem volt és nem is lesz a Kurucinfóval. Amiket említettem, azok is évekkel ezelőtt történtek. Majd következett napjainkban a folytatás. Egy évekkel ezelőtt megjelent könyvemre hivatkozva megjelent a Kurucinfón egy cikk Karikó Katalinnal kapcsolatban. Így azt a kialakult helyzetet, amibe kerültem, a Kurucinfónak köszönhetem. Magam biztosan nem tettem volna közre a korábbi megállapításimat, mert vannak olyan háttérismereteim, amelyek szerint ez a történet nem tartozik a nagy nyilvánosságra. Aki tehát azt állítja, hogy nekem közvetlen kapcsolatom van a Kurucinfóval, a bizony téved, vagy inkább súlyosan hazudik.
Következzék egy olyan mondat, amely Sebes Gábor hazugságainak a csúcspontja. A leírtak szerint Bálint „felhívta régi barátait és elmondta nekik, mi áll a 2017-es könyvében, mivel feketíthetik be Karikót, és mivel vethetnek árnyat a kutató szívélyes viszonyára Orbán Viktorral.”
Sebes Gábor! Ön ezt az állítását aligha tudná bizonyítani. Azért nem, mert az Ön állítása nem igaz, közönséges kitaláció, hazugság. Semmilyen személyes vagy más okom sincs arra, hogy Karikó Katalint befeketítsem. Az meg végképpen távol állt tőlem, hogy Orbán Viktorra bármiféle árnyék vetüljön Ilyen alapon, azokra mindre árnyék vetül, akik szóba áll egy volt állambiztonsági hálózati személlyel? Aligha!
Álljon itt a színtiszta igazság: Évekkel ezelőtt végrehajtottam a saját átvilágításomat, amikor megírtam és megjelent az Évtizedeim a titkosszolgálatoknál című könyvem. A harmadik kiadás már a boltokban van. Szakértő kritikusok szerint a legnagyobb értéke, hogy rengeteg név és konkrétum szerepel benne. Két év múlva kitartó kutatómunka után megírtam és megjelent a Kommunista párt öklei című könyvem a szegedi és Csongrád megyei államvédelmi és állambiztonsági állományról, kb. 400 tisztről. Köztük van szó a Karikó Katalint beszervező Salgó Lászlóról is. Majd megjelent egy újabb könyvem Különös vágású emberek címmel a szegedi és Csongrád megyei vezető kommunista káderekről. Ebben az államvédelmi és állambiztonsági munkát helyben felügyelő megyei, járási és városi pártbizottságok funkcionáriusairól van szó, megemlítve az idősebb Salgó László (1914-1988), a beszervező tiszt apja is. Utoljára maradtak a szegedi és Csongrád megyei államvédelmi és állambiztonsági beszervezett hálózati személyek, azonosítva kb. 800 fő. Ez képezi most a vita tárgyát. Ebbe a kötetbe került bele Karikó Katalin neve és későbbi saját bevallása szerint nem is véletlenül. Amit tehát a könyvben közre adtam minden tekintetben fedi a valóságot.
Amikor ez az utóbbi könyv íródott, a kezembe került dokumentumokon kívül azt sem tudtam, hogy ki az a Karikó Katalin. A kötet címe a Hálózati nyilvántartás szereplői. Karikó Katalin szerepelt a hálózati nyilvántartásban, ezt ő maga is és mások is elismerték. Ezért került be a kötetbe. Ennyi a történet. Ha az igazságosság jegyében járunk el, miért kellett volna neki kimaradni, míg másoknak bekerülni?
Arról én már nem tehetek, hogy ha bárki megveszi a boltban a könyvemet és abból kiragad, idéz részeket írásban vagy szóban. Az már nem az én felelősségem. Vagy mégis? Sebes Gábor szerint mégis én vagyok, „aki bemocskolta Karikó nevét”. Az adatok megjelenése után több újságíró keresett és a véleményem kérte. Elzárkóztam, mert a történtekhez nem volt hozzáfűzni valóm, a mostani közzétételben való részvételemet az igazságnak megfelelően cáfoltam, de azt, amit a korábbi kötetemben leírtam, azt változatlanul fenntartottam.
Úgy jártam, mint az egykori küldönc, vagy futár, aki a csatamezőről lihegve fut fel a királyhoz a várába és közli a rossz hírt: a csata elveszett, sok vitéz elesett, közeleg az ellenség, hogy átvegye a győztesnek járó hatalmat. Erre a király nem a hadvezéreit hibáztatja, vagy önmagát, mert a hadseregét nem fejlesztette kellőképpen, hanem lekaszaboltatja a hírhozó küldönc fejét.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS