A Magyar Nemzeti Médiaszövetség elítéli, hogy a Deutsche Welle német közszolgálati televízió újabb, ezúttal minden szakmai és etikai határon túllépő propagandafilmet készített Magyarországról. Megítélésük szerint a Fokus Europa című műsor a legsötétebb idők filmhíradóit megszégyenítően manipulatív; a megrendezett jelenetek legfeljebb szappanoperába valók, de egy televíziós magazinműsorba semmiképpen.
A Magyar Nemzeti Médiaszövetség arra hívja fel a figyelmet, hogy a német köztelevízió Magyarországgal kapcsolatos híradásai nem felelnek meg a legalapvetőbb szakmai minimumnak sem.
Csak remélni tudjuk, hogy a német köztévé vezetője által a magyar választások előtt egy évvel beígért magyar nyelvű anyagok betartják majd az alapvető szakmai és műfaji követelményeket, és nem köszönnek vissza letűnt, sötét korszakok elborzasztó propagandafilmjei
– fogalmaztak közleményükben. Azt írták, a Deutsche Welle szerkesztőinek – saját bevallásuk szerint – a magyar média sokszínűségének javítása a céljuk. A közlemény számos példával illusztrálja, hogy e nemes célkitűzésnek pont az ellenkezője valósul meg.
Mennyiben jelenti a magyar média sokszínűségének javítását az, hogy német kollégáink minden kritika és keresztkérdés nélkül a magukévá teszik azt a teljesen önkényes megállapítást, hogy a Várnegyed újjáépítésével a magyar kormány éppen az 1944-es állapotok visszaállítását célozza?
– vetik fel a kérdést a közleményben.
Az ellenzék megállapításait ellenőrzés nélkül átveszik
Felmerül a kérdés, hogy miféle sokszínűséget javít az, hogy a V. Naszályi Márta kerületi polgármester, s nem mellesleg ellenzéki, PM-es politikus által előadott rémlátomást a német kollégáinknak eszük ágában sincsen véleményeztetni a Nemzeti Hauszmann Program bármelyik illetékesével. Innentől fogva számukra az a szakmai evidencia, hogy a magyar kormány az 1944-es állapotokat akarja visszaállítani. Talán nemcsak építészetileg, hanem politikailag is – sejtetik ezzel szakmailag felfoghatatlanul egysíkúan a német televíziósok. Tudomást sem véve arról az evidens tényről, hogy a magyar kormány már csak a Magyar Alaptörvény szövege szerint sem törekedhetne ennek a rossz emlékű korszaknak a rehabilitálására.
Hazánk 1944. március tizenkilencedikén elveszített állami önrendelkezésének visszaálltát 1990. május másodikától, az első szabadon választott népképviselet megalakulásától számítjuk
– idézik az Alaptörvényt, amelyet V. Naszályi Márta talán nem szível, de amelynek szellemét a Deutsche Welle munkatársainak is illő lenne ismernie.
Beépített emberek
Aztán felmerül a kérdés, hogy miért a magyar média sokszínűségének javítása az, hogy egy jól láthatóan megrendezett jelenetben V. Naszályi Márta véletlenül épp egy olyan járókelővel, s egyszersmind budai polgárral találkozik össze, aki nem más, mint Wágner Tamás, az MTI korábbi társadalompolitikai rovatának szerkesztője, aki ilyen módon nem egyszerűen egy elfogulatlan járókelő, hanem a média beépített embere. Akiről viszont ezt a tényt a műsor készítői gondosan elhallgatják. A Magyar Nemzeti Médiaszövetség helyénvalónak tartja ugyan a média sokszínűségét, viszont a médiaszakma alapvető normáinak betartását nemcsak saját tagjaitól várja el, hanem ugyanezt a szakmai elkötelezettséget a Deutsche Welle szerkesztőinek is a figyelmébe ajánlja – zárul a közlemény.
Forrás: OS; Fotó: YouTube-képernyőfelvétel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS