Az Élet és Irodalomnak adott interjújában a Magyarország ellen jelentést készítő baloldali EP-képviselő, Gwendoline Delbos-Corfield azért támadja Ursula von der Lyent, az Európai Bizottság elnökét, mert nem fogalmaz egyértelműen hazánkkal kapcsolatban. Ez szerinte azért van, mert a német-magyar diplomáciai kapcsolatok erősek és Magyarország a németek autóipari szerelőcsarnoka. Emiatt pedig nem lenne szerencsés, ha megromlana a viszony a két ország között. Delbos-Corfield a beszélgetés során kijelentette: a probléma maga Ursula von der Leyen. Rémisztő a gondolat, hogy az EP-ben van olyan nézőpont, ahonnan a Bizottság elnökasszonya magyarbarátnak látszik.
Az interjúban szóba került, hogy a hazánkkal kapcsolatos európai parlamenti vita során miért nem volt jelen senki a magyar kormány részéről – és az Európai Tanács sem vett azon részt –, de Delbos-Corfield szerint ez nem is kötelező. Az ő felszólalásakor még ott volt egy cseh miniszter, de aztán távozott. Hozzátette, hogy a Tanácsnál pattog a labda, de az Európai Bizottságnak is határozottnak kell lennie. Kiemelte továbbá, hogy a Bizottság tagjai a saját portfóliuk mögé bújnak, nem az egész Bizottság nevében beszélnek, aminek az oka Delbos-Corfield szerint az, hogy az elnök Ursula von der Leyen. Mint fogalmazott:
Beszédeiben nem egyértelmű Magyarországgal kapcsolatban, csupán általánosságban említi a jogállamiságot, olyasmiket mond, amiket feltehetőleg Magyarországnak címez, de soha nem ejti ki a száján az ország nevét. Néha az a benyomásunk, hogy maga blokkolja a testület döntéseit.
Elmondja, hogy tisztában van vele, hogy a probléma hátterében Németország áll, hiszen Magyarország a német autóipar szerelőcsarnoka. A Magyarországon aktív cégek nagyon cinikusak; azt mondják, nekik nincs semmi bajuk ezzel, számukra az a jó, ha olajozottan mennek a dolgok. Tudjuk, hogy a magyar–német diplomáciai kapcsolatok sem segítenek ezen, Ursula von der Leyen átvette Angela Merkel reálpolitikáját, és azt a Merkel-éra után is folytatja.
Forrás: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS