
Két év múlva, 2024 végén érkezhet az első kötelező érvényű nemzetközi jogszabály a műanyagszennyezés ellen – derült ki az ENSZ-tagországok uruguayi tanácskozásának eredményéből.
160 ország mintegy kétezer fős delegációja vett részt az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) keretein belül létrejött Kormányközi Tárgyaló Bizottság (INC) öt üléssorozatának első fordulóján pénteken, ahol célul tűzték ki, hogy két év múlva kötelező szabályozás léphessen életbe a műanyagszennyezés ellen. A tagországok egyetértettek abban is, hogy minél hamarabb véget kell vetni a műanyagszennyezésnek, abban azonban megoszlott a véleményük, hogy az ezt lehetővé tevő intézkedések globálisak és kötelezőek legyenek, avagy önkéntes alapúak és a tagországok által szabályozottak.
Egy 40 országból álló koalíció – amelynek EU-s tagállamok mellett Svájc, Uruguay és Ghána is tagja – az előbbi mellett érvelnek, kiegészítve az intézkedéseket a műanyag-előállítás visszaszorításával. Úgy vélik, “közös nemzetközi keretmunka nélkül nem leszünk képesek elérni a céljainkat”. Az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia azonban ellenkező álláspontot képvisel. Az amerikai külügyminisztérium közölte: országuk elkötelezett amellett, hogy kormányokkal és más érdekeltekkel közösen dolgozzon az INC által kitűzött célok eléréséért, azonban egy olyan struktúrát tart ideálisnak, amelyben, akárcsak a párizsi klímaegyezményben, a tagországok más-más mennyiségű szennyezéscsökkentési célok eléréséért dolgoznak.
António Guterres ENSZ-főtitkár az esemény kapcsán Twitteren úgy nyilatkozott: a műanyag nem más, mint álruhába bújt fosszilis tüzelőanyag, amely “súlyos fenyegetést mér az emberi jogokra, az éghajlatra és a biológiai sokféleségre”. A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet szerint, hathatós megállapodás hiányában a műanyagtermelés megduplázódhat a következő 10–15 évben, 2050-ig pedig akár meg is háromszorozódhat.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
kbandi1
2022-12-04 at 09:26
A jogészek majd előírják, hogy ne szórjuk a műanyag szemetet a tengerbe, mert nagyon sok tengerpartunk van. Sőt még a Szaharában élőket is figyelmeztetik.
dr. Kolompár Genitália
2022-12-03 at 18:42
Avadászok által ellövöldözött ólomsöréteket, amik szintén az élővizeinkbe és a mezőgazdasági területeken(!) a talajba kerül(kerültek), azok mennyiségét is tonnákben kell évente mérni. Igaz már sok helyenbetiltották az ólomsörétet, de nem mindenütt.
dr. Kolompár Genitália
2022-12-03 at 18:38
A műanyag szennyezésnek van két káros következménye. Az egyik a z élővizekbe kerülő műanyag terméket által okozott szennyezés, amitb el lehet ugyan távolítani, de baromi sokba kerül. A másik az olyan szennyezés, amit belélegzünk, valamint lenyelünk. Az élővilágra – így az emberekre is – ez az igazán veszélyes. Ugyanis millió tonna kőolajszármazék válik porrá és lebeg a levegőben amit beléálegzünk, vagy az ételeinkre kerülve lenyelünk. Ilyen az autóutak aszfaltjának és az autógumok kopásából eredő finom por, de a fékbetétek kopásából is rákkeltő anyag kerül a levegőbe. Persze erről kuss van, hiszen a petpalackot esszük meg és lélegezzük be nemigaz? A műanyag szívószálat már betiltották, mert találtak egy heroinozó teknősbékát szívószállal az orrában.
De még egy példa arra, hogy sosem azt tiltják és üldözik, ami valós probléma, hanem az okostojás civil szervezetek által “megtalált” dolgokat.
Manapság Európában – a briteket kivéve – a sokmillió horgász tonnaszámra dobálja az ólmot a vizeinkbe, ami a lassú erózió következtében oldódik, és az ivóvizünkbe is bekerül. Ahogy a halak húsába is. Ma a “konyhai” horgászat ellenében dúl a “sporthorgász” őrület. Millió tonna számra gyártanak az őrületet kitaláló gyártók olyan szintetikus anyagokból álló etetőanyagokat és csalikat, amiket a halak megesznek, majd pedig mi a halakat.. De hírdetik, hogy együk a halat, mert egészséges.. Egyébiránt a halgazdaságoknak nevezett tenyérni kocsonyában tenyésztett halakat is olyan pelletekkel etetik, amiknek csak egy része természetes táplálék. A többi szintetikus vegyület.
Orientál
2022-12-03 at 17:25
Coca Cola legnagyobb műanyag szennyezését okozza földünknek.
Rebak
2022-12-03 at 15:25
Ez őrület! Mekkora feneket kerítenek ennek a műanyag szennyezésnek! Könyörgöm: úgy nőttem fel, hogy nem volt zacskó sem reklám szatyor a műanyag flakonokról nem is beszélve. És még is mindent el tudtak csomagolni, haza tudtuk vinni. Senkinek nem is hiányzott. Most tényleg azt hiszik,hogy ilyen olyan konferenciákkal megoldják a környezet szennyezést? Mi lenne ha tényleg tennének is érte? Majd jól betiltják…amit egyszer jól ránk erőltettek (a profit érdekében, mert ugye a csomagolás is meg kell ám fizetni). Nuku visszaváltható üveg stb.
MSNPontCom
2022-12-03 at 15:04
…első lépése az kellene lennie az ENSZ-nek hogy megakadályozza az intézményesitetten óceánba öntött szemetét lerakását…..és még akkor hol van Indiának a rendszabályozása…és …..
Ungarn über alles !
2022-12-03 at 13:16
mit se mondikáljak: nekem ez az ENSZ “kötelező érvényű nemzetközi jogszabály a műanyagszennyezés ellen” kezdetű süket duma megcsurrantotta a hugyomat !
mégpedig az ihatóra tisztított csapvizek helyett az államilag ösztönzött PET-palackos maffia üzérkedése miatt ! …hogy a másod és harmadik világbeli állapotokról ne is szóljunk
Cuki
2022-12-03 at 12:30
egon samu 2022-12-03 at 11:58
amúgy tényleg…ezután a performansz után mi lett ezzel a kompozicióval?
A Nagy Testvér figyel téged
2022-12-03 at 12:28
egon samu
2022-12-03 at 11:58
Az egy bálna????? Első ránézésre, egy elemes vibrátornak néztem, de azon csodálkoztam, hogy miért van rajta az a szakadt coton! Nem tudtam eldönteni azt sem, hogy a farmeres, vagy a rövidgatyós csaj használja e! ?
egon samu
2022-12-03 at 11:58
Lefogadom, hogy ez a müanyag bálna a nyilvános fellépése után szintén a müanyag hulladékhegyet fogja növelni…
oks
2022-12-03 at 11:51
a coca cola eközben tovább szarja a műanyagot és senki nem meri szankcionálni őket