A Duke Human Vaccine Institue kutatói fejlesztették ki azt az újfajta vakcinát, ami az állatkísérleti szakaszban is jó eredményeket adott, több koronavírus-variáns ellen is védetté váltak a beoltott alanyok. A Pécsi Tudományegyetem virológusa, Kemenesi Gábor Facebook-oldalán írt a nemrég megjelent publikációról, ami a koronavírusok végső legyőzésének lehetőségével kecsegtet – számolt be az indirekt.hu.
A portálon azt írják: a Nature folyóiratban jelent meg a tudományos cikk, amely egy teljesen újfajta vakcinatechnológiával foglalkozik. A cikk szerint a koronavírus legyőzésének témájával a tudomány már a járvány előtt is foglalkozott, így új irányt hozhatnak a vírus elleni harcban az évtizedek alatt összegyűjtött tudományos eredmények. Az újfajta vakcinát a Duke Human Vaccine Institute kutatói fejlesztették ki, ami az állatkísérletes fázisban jó eredményeket mutatott: a beoltott alanyokat egyszerre több SARS-CoV-2 variáns, a 2002-es SARS-CoV-1 és egyéb, közeli rokon koronavírusok ellen is megvédte. Kemenesi Gábor szerint a technológiát pán-koronavírus vakcinatechnológiának nevezik.
A SARS koronavírus-járványt követően, egy, a fertőzésből felgyógyult páciens vérében olyan speciális antitesteket találtak a tudósok, amelyek nem csupán a SARS vírust voltak képesek megkötni (neutralizálni), hanem más, rokon koronavírusokat is. Ez a megfigyelés vezetett el a jelenlegi fejlesztéshez és mutatta meg, hogy a pán-koronavírus vakcinafejlesztéseknek lehet létjogosultsága
– írta posztjához a kutató, aki arra is kitért, hogy nagyon összetett a vírus tüskefehérjéje. A sejtekhez való tényleges kötődésben ennek csupán egy része játszik szerepet, az úgynevezett receptorkötő-domén (RBD). A beteg véréből kimutatott, védelmet ígérő antitestek rámutattak a receptorkötő-domén gyenge pontjára. Van egy pont a fehérjén belül, ahol hatékony neutralizáló – semlegesítő, a testi sejtekhez való kötődést megakadályozó – hatást fejtenek ki a termelődött antitestek. Az antitestek nem csak a SARS-CoV-2 ellen, hanem más rokon koronavírusok ellen is képesek védelmet nyújtani. Az is kiderült, hogy a kutatók a receptorkötő domént kötötték több példányba egy nanorészecske felszínére, a megfelelő szerkezetben. Ezáltal a beoltott állatok a SARS-CoV-2 fertőzés ellen százszázalékos védelmet nyertek, illetve a brit, dél-afrikai és brazíliai variáns és más, közeli rokon koronavírusok (SARS-szerű bétakoronavírusok) ellen is. A virológus szerint a mostani a harmadik koronavírus-járvány az elmúlt húsz évben. A legfőbb megállapítás szerinte, hogy a pán-koronavírus vakcinák segítségével tartósan, széleskörűen is képesek lehetünk kivédeni a koronavírusok jelentette fenyegetést.
Forrás: indirekt.hu, Fotó: MTI/Rosta Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS