Az amerikai filmipar nem egyszer keveredett már botrányba történelmi eseményeket bemutató produkciók miatt, így már nem is meglepő, hogy ismét azzal került az egyik legnagyobb tartalomgyártó, a Netflix a hírekbe, hogy kicsit – és persze gonosz és ostoba módon – átírta Lengyelország történelmét. A The Devil Next Door című, a lengyeleket rossz színben feltüntető új sorozat ellen már Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő is felszólalt, a stúdió viszont kiállt az alkotók mellett, de ígéretet tett a sorozatban található félinformációk (részleges) javítására.
A lengyel állam üzemeltetett több második világháborús náci koncentrációs tábort, legalábbis ezt sugalmazza a Netflix új sorozata, a The Devil Next Door. A dokumentumfilm John Demjanjuk történetét meséli el, aki nyugdíjas ukrán autószerelőként él Ohio külvárosában egészen addig, míg a holokauszt túlélőinek egy csoportja egy fénykép alapján nem azonosítja őt egy náci haláltábor egykori őreként, Rettegett Ivánként. Ez egyébként nem egyedi eset: nácik tömegei éltek hosszú és boldog életet az USA-ban a II. világháború után. A sorozatban a mai Lengyelország területén létrehozott egykori haláltáborokat térképeken is bemutatják. Ezek a térképek azonban a mai határokat jelölik, a haláltáborok építésének idején viszont nem létezett független Lengyelország, míg a sorozatban bemutatott térkép ezt a benyomást kelti. Ez pedig olyan hatást kelt, mintha a lengyelek építtették volna a koncentrációs táborokat. A Netflix tehát láthatóan nem vette a fáradtságot a legalapvetőbb adatgyűjtéshez sem, inkább egyszerűen átírták a lengyel történelmet. És egyáltalán nem érdekelte őket a lengyelek érzékenysége természetesen.
.@Netflix, stay true to historical facts!
During the time which the “The Devil Next Door” series describes, Poland’s territory was occupied, and it was Nazi Germany who was responsible for the camps. The map shown in the series does not reflect the actual borders at that time. pic.twitter.com/W5i8C9THo3
— Ministry of Foreign Affairs ?? (@PolandMFA) November 10, 2019
Az ügy egészen Mateusz Morawiecki lengyel kormányfőig jutott, aki levelet írt a Netflixnek, kihangsúlyozva, hogy a sorozatban bemutattt térkép félrevezető, hiszen nincs semmiféle magyarázat arra, hogy a táborokat a németek üzemeltették.
Mivel az én országom akkoriban nem létezett független államként, és ezeken a helyszíneken több millió lengyelt is megöltek, a The Devil Next Door filmnek ez a része egyenesen a történelem átírása
– írja a kormányfő, aki levelében azt is leírta: úgy véli, a hiba nem szándékos, és kérte, hogy javítsák ki, hogy a nézők számára is egyértelmű legyen a valóság.
A Netflix válasza korántsem megnyugtató: bocsánatkérés helyett annyit mondtak, hogy “kiállnak a film készítői mellett”, de azt is hozzátették, hogy a félreértések elkerülése érdekében magyarázó szövegeket adnak a sorozat néhány térképéhez. Mindenesetre amennyire az amerikai filmstúdiók az elmúlt években érzékenyek lettek például a diverzitásra, a kirekesztés-ellenességre, annyira elvesztették valóságérzetüket és más nemzetek érzékenysége iránti megértésüket, hogy úgy tűnik, mára már akár egy ennyire sértő, nyílt történelemhamisítást is készek elbagatellizálni. Egy kormányfő panasza pedig, úgy tűnik, már a bocsánatkérés szintjét sem üti meg a mindenki más faji nemi és vallási lelkivilágára igen érzékeny Netflixnél. Az ilyen ügyek megmutatják, hogy a multinacionális vállalatokat mennyire nem érdekli semmi, ha ahhoz közvetlenül nem fűződik üzleti érdekük.
Forrás: Origó, V4NA; Fotó: Netflix
Facebook
Twitter
YouTube
RSS