
Ha minden jól megy és az EU betartja a szavát, akkor már január elsején emelik a pedagógusok bérét 21 százalékkal, de a Pedagógus Kar elnöke reméli, hogy lesz majd még további emelés is. Horváth Péter ugyanakkor elmondta, hogy a jutalmazási rendszer kialakítása is megfontolandó, de úgy tudja, hogy vannak erre vonatkozó tervek a köznevelési minisztérium előtt. Azt, hogy a pedagógus kollégák mennyire elégedettek az eddig elért eredménnyel, azt még nem tudja, ahogyan azt sem, hogy lesznek-e még sztrájkok, hiszen ezek megszervezése nem az ő, hanem a szakszervezetek hatásköre. Továbbá beszélt arról is, hogy az elbocsátott tanárok tudták, hogy a munka megtagadása következményekkel jár, de a bíróság fogja majd kimondani, hogy a retorzió mértéke igazságos volt-e.
Mint ahogyan azt a kormány már számos alkalommal elmondta, mindenki egyetért abban, hogy a pedagógusok bérét emelni kell, tervben is volt, hogy a jövő évben ez megvalósul, az emelés mértéke viszont attól függött, hogy megjönnek-e a baloldal által akadályozott EU-s kifizetések. A Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy
amint van uniós pénz, lesz tanárbéremelés, ha január 1-től hozzáférünk a kohéziós pénzekhez, akkor január 1-től.
Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke erre a jó hírre reagálva elmondta, hogy azt gondolja hogy ez minimálisan szükséges lenne ahhoz, hogy normális mederben folytatódjanak a tárgyalások. Ugyanakkor hozzátette azt is, hogy vissza kellene térni 2023-ban arra a szintre, amit a kormány még 2013-ban kialakított. A bérek az elnök elmondása szerint ugyanis 30 százalékos elmaradásban vannak, ezért örülnének, ha még nagyobb emelés lenne, persze a lehetőségekhez mérten. Továbbá a jutalmi rendszer kialakítását is szorgalmazzák, és Horváth úgy tudja, hogy a minisztériumban már van erre vonatkozó terv.
A pedagógus kollégákkal azonban még nem volt ideje beszélni arról, hogy mit gondolnak a fejleményekről és folytatják-e a sztrájkot, viszont hozzátette azt is, hogy a demonstráció szervezése, lebonyolítása a szakszervezetek dolga, az ő nevükben viszont nem tud nyilatkozni. Kiemelte azonban:
Azt gondolom, hogy alapvetően a pedagógusok döntő többségét a bér és a munkaidő rendezése meggyőzné a jó szándékról, és végre visszatérhetne mindenki abba a munkaformába, ami az egész rendszer érdeke.
A pedagógusokra rátelepedett baloldali politikusokról és szervezetekről pedig úgy vélekedett, hogy csak remélni tudja, hogy nem gyengítették a pedagógusok kiállásait, viszont úgy gondolja, hogy óhatatlanul előfordul, hogy ilyen és ehhez hasonló tiltakozáshoz mások is csatlakoznak.
A polgári engedetlenkedő tanárok tudták, hogy milyen retorzióra számíthatnak
Azzal kapcsolatban, hogy több tanárt is elbocsátottak különböző intézményekből amiatt, mert megtagadták a munkát, a Pedagógus Kar elnöke úgy fogalmazott, hogy
Míg a munkavállalók úgy gondolják, ez a tiltakozás végső formája tud lenni, addig a munkáltató bizonyos értelemben lépéskényszerbe kerül: a munkamegtagadásnak következménye kell hogy legyen. Egyébként a polgári engedetlenséget folytató kollégák alapvetően tisztában is vannak azzal, hogy ez a fajta munkabeszüntetés jogkövetkezményekkel jár. Persze azon, hogy mi az arányos büntetés, lehet vitatkozni.
Majd áttért arra, hogy a következő lépés a munkabérek rendezése után az kellene, hogy legyen, hogy a heti 22-26 kötelező óraszám helyett fix 22 óra mindenféleképpen tisztább viszonyokat teremtene, nem lennének akkora különbségek a pedagógusok között az elvégzett munka mennyiségét illetően. Továbbá el kellene gondolkodni azon is, hogy hosszú távon mi az oktatás feladata, nagyobb szabadságot kellene adni az intézményeknek, és a NAT egyes részeit is újra kellene gondolni. Horváth Péter egyébként bízik benne, hogy a köznevelésért felelős társa ki fogja kérni a véleményüket, és meghallgatják a szakmai javaslataikat.
Forrás: Mandiner, fotó: Karc FM
idegen tollakból
2022-12-15 at 15:36
Ezt még egyszer olvassák el a tüncikézők:
Gyurcsányék két év alatt (2007-2008)TÖBB MINT 14 000 TANÁRT TETT UTCÁRA, ÉS LEGALÁBB 100 ISKOLÁT ZÁRT BE.További 748 iskolát úgy szüntettek meg, hogy azokat beolvasztották más intézményekbe, ezzel 1000 településen szűnt meg a helyi iskola.ÖSSZESEN 283 ÓVODÁT ZÁRTAK BE, 1191 ÓVÓNŐT RÚGTAK KI.Ezzel egy időben csökkentették a diákok utazási kedvezményét 17,7 százalékkal, és 28 vasúti mellékvonalat zártak be 942 kilométer hosszan.NEM MELLESLEG FIZETŐS LETT AZ ÓVODAI ÉS A BÖLCSŐDEI ÉTKEZTETÉS.A Gyurcsány-kormány bevezette az egyetemi tandíjat, amit 2008-as népszavazás törölt el.
IRDATLAN SOKK
2022-12-15 at 15:32
Túl sokat kapnak a pedagőgösök a kőmmunista viszonyokhoz képest. Viszont magas lóra ültették őket és megengedik nekik a fiatalság agymosását. Erre kellene tényleg egy minisztérium, hogy követelje tőlük az eredményeket és zavarja vissza a nem- megfelelőeket a Rákosi idők nyomorába.
idegen tollakból
2022-12-15 at 12:31
Tessék elmenni borbélyhoz, megmosakodni és fehér inget venni. EZ itt Európa és nem SZ.U.
varga eszter
2022-12-15 at 10:45
Vízöntő2022-12-14 at
Senki nem vitatja gondolom, hogy a tanítók legyenek jobban megfizetve, de talán nem kellene fordítva ülniük azon a bizonyos állaton.
Tényleg azt gondolják, hogy kizárólag a munkavállaló szabja meg a feltételeket a munkaadónak?
Hát nagyon nem. Gyakorlatból tudom, multinál dolgozom.
Amúgy hol volt ez a társaság anno amikor is:
Gyurcsányék két év alatt (2007-2008)TÖBB MINT 14 000 TANÁRT TETT UTCÁRA, ÉS LEGALÁBB 100 ISKOLÁT ZÁRT BE.További 748 iskolát úgy szüntettek meg, hogy azokat beolvasztották más intézményekbe, ezzel 1000 településen szűnt meg a helyi iskola.ÖSSZESEN 283 ÓVODÁT ZÁRTAK BE, 1191 ÓVÓNŐT RÚGTAK KI.Ezzel egy időben csökkentették a diákok utazási kedvezményét 17,7 százalékkal, és 28 vasúti mellékvonalat zártak be 942 kilométer hosszan.NEM MELLESLEG FIZETŐS LETT AZ ÓVODAI ÉS A BÖLCSŐDEI ÉTKEZTETÉS.A Gyurcsány-kormány bevezette az egyetemi tandíjat, amit 2008-as népszavazás törölt el.
dr. Kolompár Genitália
2022-12-15 at 10:24
Előre bocsátom, nagyon sajnálom azokat a tisztességes pedagógusokat, akiket a “népharag” most egy kosárba söpör a “megélhetési pedagógusokkal”
Sajnos nem minden alapot nélkülöz az a felháborodéás ami a követelőzésük okán jött létre. Az a tény, hos sokan vannak, nem jelenthet számukra semmilyen kiváltságot. Ha munkaidő rendezésről van szó akkor és azt a következők szerint tudom elképzelni.
1. Negyvenórás munkahét. Ahogy máshol is működik.
2. A teljes munkavégzést az iskolában kell elvégezni. Nincs hivatkozéás arra, hogy otthon mennyit kellett dolgoznom, mert dolgozatot javítottam..
3. A dolgozatot is az iskolában kell kijavítani. Megtiltani, hogy a tanár a dolgozatot aznórán javítsa- ahelyett, hogy tanítana, vagy a sokat hivatkozott “felkészülését” végezné.
4. Csak a munka törvénykönyvében, más dolgozóknak is megállapított mértékű szabadság idejére járna fizetett szabadság. A szünidők ezt meghaladó része után nem. Ha a szünidő alatt igazoltan munkát végez az iskolában – pl. pótvizsgára felkészítés, felzárkóztatás, saját szakmai felkészültségének a fejlesztése…stb.- akkor arra az időre is járbna fitzetés. Illetve táboroztatás idejére is.
Van még kérdés??
Hazaszeretet
2022-12-15 at 07:06
Egy szó,mint száz: A tanárok szégyelljék magukat!!!!/ez nem vonatkozik az IGAZI tanárokra!/ A társadalomban nagyon sok ember dolgozik becsületesen jóval kevesebb fizetésért és szigorúan letöltendő munkaidőben,mint a pedagógusok. Mi lenne,ha holnaptól nem dolgoznának a pékek,az eladók,a víz-gázszerelők és még lehetne sorolni???????A pedagógusok kiabálnának leghangosabban!!Pedig a fenti szakmákban még hétvégén is dolgozni kell,hogy a pedagógus be tudjon vásárolni.Nagyon sokat tettek a pedagógusok,hogy csak megvetéssel gondoljunk rájuk/tisztelet a kivételnek/
Kata58
2022-12-15 at 06:51
Tanároknak az lenne a feladata, hogy tanítsanak!
sorry
2022-12-14 at 19:50
Mi lesz a minőségi oktatással? Fog menni nekik? …és ha nem?
Greg
2022-12-14 at 19:07
Ezeknek a szarkeverő álpedagógusoknak soha semmi nem volt és nem lesz elég! Az egész eddigi cirkusz kiagyalóit, megszervezőit, lebonyolítóit örökre el kell távolítani az oktatásból, mert az ilyeneknek eddig sem volt ott semmi keresnivaló Most legalább nyilvánvaló lett, kiktől kell végre örökre megszabadulni!
George58
2022-12-14 at 18:37
Ha jól értem Napi 4-5 oktatási óra számot követelnek sokkal magasabb bérért! A felső oktatásban gyakran sokkal magasabb óraszámban oktatnak, akár napi 8-10 órát, sokkal kevesebb bérért.
TS
2022-12-14 at 18:15
El kellett volna venni a tanárok 13. havi fizetését! Ehelyett…áhh!