
Perbeszédekkel folytatódott a Szeviép Zrt. egykori vezérei ellen csődbűncselekmény miatt folyamatban lévő másodfokú büntetőper a Debreceni Törvényszéken. Ez azt jelenti, hogy a hét éve tartó perben hamarosan jogerős ítélet születhet. Itt, Debrecenben már a Szegedi Törvényszéken lefolytatott, botrányokkal terhelt másodfokú eljárás ismétlése zajlik, amelyből az összes szegedi ítészt, így az egész Szegedi Törvényszéket kizárták. A Szeviép-per néven ismert ügy azoknak a szegedi milliárdos nagyvállalkozóknak a csődbűncselekmény miatt indult büntetőpere, akik a vád szerint úgy csődöltették be építőipari cégüket, a Szeviép Zrt-t, hogy előtte saját érdekeltségű cégeikbe kölcsönök formájában minden pénzt kipumpáltak. A Szeviép Zrt. a baloldali kormányok idején több mint harminc milliárd forint értében nyert el közbeszerzéseket. Több száz alvállalkozót mindeközben nem fizettek ki, akik közül sokan tönkrementek, mindenüket elveszítették. A védők perbeszédükben azzal érveltek, hogy a Szeviép volt vezetőinek csak rossz gazdálkodást lehet felróni, ami nem büntetőjogi kategória, legfeljebb erkölcsileg lehet aggályos. “Lehet mondani, hogy a vádlottak könnyelműek voltak, de ennek megítélése erkölcsi kérdés. Szándékosság nem állhat fenn, gondatlanságból elkövetett alakzata pedig a csődbűncselekménynek nincs” – fogalmazott az egyik védő.
Az M43-beruházást végző szegedi építőipari vállalat csődje és annak folyományaként indult büntetőeljárás több mint tíz éve tartja lázban a közvéleményt. A PestiSrácok.hu az elmúlt években tényfeltáró riportok sorával mutatta be (amelyeket ITT olvashat), hogy a baloldali kormányok kegyelt cégének tulajdonosai, az Ujhelyihez és Botka László baloldali szegedi polgármesterhez ezer szállal kötődő vállalkozók kvázi a semmiből jöttek. Néhány év alatt mesés vagyonra tettek szert – dőzsöltek luxusutakon, a mai napig sok tízmilliós luxusautókkal járnak –, miközben építőipari cégük, amelyet a baloldali kormányok és önkormányzatok több mint 30 milliárd forinttal tömtek ki az évek során, úgy ment csődbe, hogy emberek százait sodorta a tönk szélére. Szemmel látható, hogy a Szeviép csődje a tulajdonosok életét nem rengette meg igazán. Pikáns, hogy még a büntetőeljárás alatt is szinte évente cserélgetik több tízmilliós luxusautóikat. Hol full extrás, elektromos Porsche Panamerával, hol a legújabb luxus Mercedes városi terepjárókkal gördültek be a tárgyalás előtt a bírósághoz közeli parkolóba.
Ahogy arra a mai tárgyaláson a vádat képviselő ügyész is rámutatott: több szempontból is rendkívüli ez a büntetőeljárás. Nemcsak azért, mert rendkívül összetett és bonyolult, hanem azért is, mert már négy bírósági fokozatot is megjárt. A Szegedi Járásbíróság első fokon még három vádlottat – azóta az első fokú vádlott elhunyt – több évi letöltendő börtönbüntetésre ítélte. Másodfokon a Szegedi Törvényszék érthetetlen módon ellentétes ítéletet hozott, és az összes vádlottat felmentette valamennyi vádpontban. A büntetőper végül a rendszerváltás óta a legnagyobb bírósági botrányhoz vezetett; több bírát szolgálati bíróság elé is állítottak. Harmadfokon a Pécsi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a botrányos, másodfokú felmentő ítéletet és rámutatott, hogy az ítélet teljesen megalapozatlan volt. Összeférhetetlenségek okán végül a Kúria jelölte ki a megismételt eljárás lefolytatására a Debreceni Törvényszéket.
Csütörtökön a büntetőper tárgyalásán először a védők mondták el perbeszédüket; a vádlottak felmentését kérték bűncselekmény, vagy bizonyítottság hiányában.
A védők szerint a Szeviép-vezérek könnyelműek voltak, sőt, nem csődbe vitték a céget, hanem menteni próbálták a pénz kipumpálásával
A védők hosszasan ecsetelték azt, miért kellene későbbre datálni a cég fizetésképtelenségét. Ennek azért van jelentősége, mert a vád szerint fizetésképtelenséggel fenyegető, majd fizetésképtelen helyzetben helyezett ki tetemes kölcsönöket a cég. A másodrendű vádlott védője még egy folyamatábrát is készített, hogy azzal bizonyítsa: csak egy-két kölcsön tehető arra az időszakra, amikor megindult a csődeljárás a Szeviéppel szemben. Az egyik ügyvéd előásta a csődtörvény módosítását is, amelyet a Malév megmentése érdekében fogadott el akkor a parlament. A módosítás kimondja, hogy ha egy cég a tartozását, annak kamatait és az eljárási költségeket maradéktalanul megfizeti a felszámolást kezdeményező hitelezőjének, akkor a hitelező hozzájárulása nélkül mentesül a cég a felszámolástól. A védő álláspontja szerint ez olyan súlyú jogszabály-módosítás, amelynek visszaható a hatálya. Mivel a felszámolását kezdeményező kft-t a Szeviép kifizette, fel sem kellett volna számolni a Szeviépet – érvelt a védőügyvéd.
A védelem álláspontja szerint a Szeviép vezetői meg akarták menteni a céget; egyfajta cashflow-rendszerben ezekkel a kölcsönökkel segítették a cégek beruházásait és ezek nélkül a kölcsönök nélkül ment volna a zrt. Még azt is bedobták, hogy ha a kölcsönökkel érintett cégeket magába olvasztotta volna a Szeviép, akkor a kölcsönök csupán könyvelési tételek lettek volna. Levezették, hogy a Szeviép csődjét nem is az okozta, hogy fizetésképtelen állapotban százmilliókat kölcsönözgetett, hanem az, hogy a 2008-as gazdasági válság során a Bajnai-kormány leállította a kifizetéseket, így az M43-as autópálya kiviteli munkadíját nem kapták meg, de a román állam is tartozott ekkor a cégnek. A védelem szerint a Szeviép vezetői bízhattak abban, hogy ezt a pénzt megkapják, és a hitelezők kifizetése helyett a kölcsönök kihelyezése csak rossz gazdálkodás, ami nem büntetőjogi kategória, csak erkölcsileg megítélhető kérdés.
Konkrét bizonyítékokkal, adatokkal, iratokkal, számokkal cáfol a vád
A vádat képviselő ügyész a legapróbb részletekre kiterjedően cáfolta a védők által elmondottakat. Először is világossá tette, hogy a jogszabály szerint, ha valaki a fizetési határidő lejárta után 15 nappal nem teljesít, az fizetésképtelen, ezért a fizetésképtelenség beállásának napja nem lehet vita tárgya. A 2018-as jogszabály-módosítás visszaható hatása abszurd, de nem is releváns, mert a Szeviép ellen nem az az egy cég kezdeményezett felszámolást, amelyet aztán sebtében kifizettek, hanem több hitelező is. 2008. december 31-ig, amikor már egyértelműen fizetésképtelenséggel fenyegetett helyzetben volt, a Szeviép már 1,2 milliárd forintot meghaladó értékben helyezett ki kölcsönöket. A felszámolás elindításakor ez a kintlévő kölcsönösszeg már az 1,4 milliárd forintot is meghaladta. Ugyanekkor a Szeviép összes tartozása a hitelezői felé meghaladta az 5,2 milliárd forintot.
Még magánszemélyeknek is kölcsönözgettek, úgy működtek, mint valami hitelintézet
A kölcsönöket megjelölt célok nélkül nyújtották. Semmilyen okirat nem került elő arról, hogy a várható megtérülésről elemzést készítettek volna. Az ügyészség tételesen bizonyította, hogy a Szeviép ráadásul nemcsak saját érdekeltségű cégeinek kölcsönzött, hanem gazdasági tevékenységével nem összefüggésben, és még magánszemélyeknek is. Egyfajta pénzintézetként működött. A kölcsönszerződésekben még kamatot is megjelöltek. A kölcsönök nagy részét olyan szervezeteknek nyújtotta, amelyek esetében esély sem volt a megtérülésre. Még a visszafizetési határidők lejárta is következmények nélkül maradt. A Szeviép 2004 kezdetétől összesen 40 cégnek és magánszemélynek nyújtott kölcsönöket, a legintenzívebben 2007-től. A kölcsönök együttes összege a cég alaptőkéjét jelentős mértékben meghaladta. Mindez a vád szerint egyértelműsíti, hogy a vagyonvesztés előre látható volt.
És az ügyész bedobja a bombát: a vádlottaknak számtalan további, jó prosperáló cégük volt, a fontos érdekeltségeket a csődeljárás előtt kivásárolták a Szeviép Zrt-ből
A vádat képviselő ügyész perbeszédében olyan ügyleteket is említett, amikor a Szeviép saját érdekeltségébe tartozó cége adósságállományát vásárolta meg ugyan ezen időszakban. Az M43-as autópálya munkái kifizetésének elmaradása a Szeviép fizetésképtelenné válásában nem játszott szerepet – összegez a vád.
Az ügyész rámutatott, hogy a vádlottaknak további számtalan cége, vállalkozása van, amelyek érdekes módon a válság után is jól prosperáltak, vagyis a cégvezetők rendelkeztek azzal a gazdasági tudással, ami a Szeviépet is megmenthette volna. Ráadásul ezek a cégek valamennyien részesültek a Szeviép által nyújtott kölcsönökből. Továbbá külön érdekesség, hogy a Szeviép Zrt-hez tartozó céges érdekeltséget nem sokkal a csődeljárás megkezdése előtt kivezettek a Szeviépből. Kvázi a Szeviép tulajdonosai pontosan tisztában voltak a Szeviép kilátástalan helyzetével, de nem hitelezőik, hanem kizárólag saját érdekeiket helyezték előtérbe – érvelt a vádhatóság képviselője.
Mivel a vádbeszéd számtalan új elemet tartalmazott, a vádlottaknak és védőiknek időre van szüksége… A tárgyalás február 6-án folytatódik, amikor a vádlottak az utolsó szó jogán szólhatnak, majd viszontválaszok következnek.
Addig olvasgassanak, van mit
– mondta a bíró, utalva a vádhatóság által írásban kiosztott, számtalan újdonságot tartalmazó perbeszédre. A tanácsvezető az ítélethirdetés napját is kitűzte február 20-ra. Eredetileg egy másik napot javasolt, de a másodrendű vádlott közölte, hogy akkor éppen a másik büntetőügyében lesz tárgyalás…
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
szegedidüh
2023-01-27 at 11:14
A fél szegedi elitet félre lehetne állítani, neoprénruhás “Királyával” együtt. Nem 2024-ben, nem ennek a pernek a végén, hanem MOST.
Mindannyiunk, szegedieké, jobboldaliak felelőssége hogy ez nem történik meg.
Jobb hely lenne Szeged és ezáltal az ország is.
A neoprénes röhög a szőrös markába. A Leleplezőről kiderült, hogy kattyos. Vagy a neoprénes beépített embere. Vagy még ki tudja, mi…
A legsúlyosabb balhét, a jéghegy csúcsát budapesti, dunántúli újságírók boncolgatják.
Legmélyebb tisztelet ezért Angélának.
De hol vannak a szegediek???
Yoggi
2023-01-27 at 06:20
“Szándékosság nem állhat fenn, gondatlanságból elkövetett alakzata pedig a csődbűncselekménynek nincs”
Ezzel mondjuk illene valamit kezdeni, mert finoman szólva visszaélésekre ad lehetőséget.
“Az ügyész rámutatott, hogy a vádlottaknak további számtalan cége, vállalkozása van, amelyek érdekes módon a válság után is jól prosperáltak, vagyis a cégvezetők rendelkeztek azzal a gazdasági tudással, ami a Szeviépet is megmenthette volna.”
Ez meg nagyjából a kulcsmondat lehet. Innentől minden más csak kapálózás a védelem részéről.
Schenkhyalfonz
2023-01-26 at 21:05
Az ügyvéd dolga a védelem, nem a vád képviselete. Már nem A tanú idejét írjuk. Minden általuk előadott ennek fényében értékelendő.
Egyszer az egyszeri ügyvédtől megkérdezte egy amúgy kiváló és általa korábbról, közelről ismert vádképviselőnő, hogy miképpen tud képviselni olyanokat, akikről tudja, bűnösök. A válasz egyszerű, pénzért, előfordul, hogy nem is kevésért.
Egyébként meg az ügyvéd erkölcsét javítja a perköltség.
ERZSI
2023-01-26 at 19:46
Nyilvánossá tenni a bírokat ügyvédeket és havonta 10 perc a médiában, fő műsor időben, az ATV bemutathatja a klienseinek ezt az arcát!
angelblind652
2023-01-26 at 18:59
Ez az ügy legalább olyan szövevényes, mint a BrüsszelGate. Soha nem lesz vége, és a végén majd az alperesek nyernek, legalábbis időt, mert a pénzt már megnyerték. Fuj botsáska, fúj hernyóhelyi.
apro_marosan_petergabor
2023-01-26 at 18:19
Azért álljon itt ezeknek akitűnő embereknek a neve:
“Oltványi Józsefet és Pistrui Lászlót öt év, Baranyi Sándort hat év szabadságvesztésre ítélte el a Szegedi Járásbíróság első fokon.” (2018 november) / Origo
Pistrui ritka nagy gazember, életviteléhez hozzátartozik mások munkájának ki nem fizetése, ezt nem csak a SZEVIEP-ben tette így.
A “kitűnő”, erkölcsi érzékkel nem, csak pénz utáni olthatatlan vággyal rendelkező védő ügyvédek is megérdemelnék a nyilvánosságot, valaki inzertálhatná ide őket, gyanítom fejenként néhány családi háznyi zsetont felkaptak “áldásos tevékenységükért.
Amit nem értek, miközben nem fizettek(s miattuk rengetegen mentek tönkre)), hogyan lehetséges, hogy szuper jólétben élnek? Remélem az ítélet vagyonelkobzást is fog tartalmazni.
Poroszlai Róbert
2023-01-26 at 18:16
DEHOGYNEM!
Rózsa Zoltán
2023-01-26 at 17:02
Tudják az a végtelenül bosszantó, hogy a Szeviép főnökei – háttérben Botkával és Újhelyivel akik az igazi hiénák a történetben – csak úgy mint Czeglédi Csaba vagy például az éhségmenetelő Simon Gábor – külföldre menekített közpénz milliárdjaival esetleg mint Bajnai a libatenyésztők megkárosítása után – végül röhögnek a markukba, leginkább rajtunk.
Czeglédi diákjait kártalanította a kormány – a mi pénzünkből.
A Szeviép alvállalkozók tönkrementek.
Bajnai libatenyésztő gazdái csődbe mentek – néhány felakasztotta magát mert nem bírta elviselni.
Simon károsultjai sosem kapták vissza az elcsalt összegeket – a mi adónkat.
És a végtelenül elszomorító amikor olvasok egy mélyinterjút Varga Judittal valahol az interneten aki bájosan mosolyog a kamerába, nagyokat gurít az EU és Brüsszel hadviseléséről de ezekről egy hang sem esik.
Szó sincs arról, hogy miként lehetne akár egy picit is a társadalom igazságérzetét illeszteni a jogszolgáltatáshoz és ezeket a tolvajokat végre megkopasztani és rács mögé tenni. Erről egy hang se….
Botrány!
Orientál
2023-01-26 at 16:54
Balliberális zöld szokás szerint akkor az ügyvéd elvtársak is kaphattak annak idején kiszivattyúzott másfél milliárdból? Mert a másfél milliárd balliberális szokás szerint ellett lopva.
Ungarn über alles !
2023-01-26 at 16:47
hát ha a zügyvéd “úr” szerint az jogilag nem értékelhető, hogy eltüntették a bűntett alapját képező vagyont – akkor mi az ?