Pesti Srácok

Áder János: Mádl Ferenc magáénak tudhatta az ország nagyrabecsülését

null

Mádl Ferenc magáénak tudhatta az ország nagyrabecsülését – emelte ki Áder János köztársasági elnök a Mádl Ferenc néhai államfő halálának tizedik évfordulója alkalmából rendezett koszorúzási ünnepségen a Fiumei úti sírkertben, a volt köztársasági elnök sírjánál szombaton.

Áder János, hangsúlyozta, hogy Mádl Ferenc sosem vágyott a látványos sikerekkel elérhető halhatatlanságra. Nem az örökkévalóságnak, hanem az örökkévalónak dolgozott.

– mondta az államfő. A Nemzeti Örökség Intézete által szervezett rendezvényen Áder János azt hangsúlyozta: Mádl Ferenc úgy tudta szolgálni a közjót, mint a reformkor, vagy a kiegyezést követő időszak legnagyobbjai.

PestiSracok facebook image

– fogalmazott az államfő.

A látszatnál fontosabb az igazság

Áder János kiemelte: Mádl Ferenc tudta, mi a fontos, mi a lényeges, hol a hangsúly, minek kell a középpontba kerülnie.

– fogalmazott.

– folytatta Áder János, hozzátéve:

Művelt polgár, megbecsült tanár, szilárd jellem volt

Az államfő szerint Mádl Ferenc alkalmas és alkalmatlan időben is ugyanaz maradt, aki mindig is volt: művelt polgár, megbecsült tanár, szilárd jellem.

– fejtette ki, megjegyezve: az egyetemi tudósi munkára hivatkozva könnyebb lett volna a köz szolgálatát elhárítania, mint elfogadni, vállalni azt. Áder János kiemelte: Mádl Ferencnek a tudományos pálya minden sikert, minden személyes jót megadott, amit alkotó ember csak kívánhat magának.

– jelentette ki az államfő. Áder János felidézte: Mádl Ferenc mindig büszkén mesélt arról, hogy mit kapott a családjától, és csak nagyon szerényen szólt arról, amit önmaga tett hozzá.

– jelentette ki az államfő, hozzátéve: hivatástudatot, emberszeretetet, jóakaratot Mádl Ferenc is maga gyűjtött hozzá.

A tudományban világpolgár, magyarként európai volt

– méltatta Mádl Ferencet az államfő. Áder János emlékeztetett, hogy 21 évvel ezelőtt, amikor Mádl Ferenc köztársasági elnök lett, beiktatási beszédében olyan, látszólag egyszerű dolgokat kívánt a magyaroknak, mint mosoly, nagyobb és jobb kenyér, könnyű álom.

– fogalmazott Áder János, kifejtve:

Sütő András író szavait idézve Áder János azt mondta: a történelem, bármennyire is a tömegek műve, – mégis – egy-egy kiemelkedő személyiség karján sétál be az emlékezet házába.

– jelentette ki az államfő, hozzáfűzve:

A Fiumei úti sírkertben tartott koszorúzási ünnepségen mások mellett részt vett Herczegh Anita, Áder János felesége és Mádl Dalma, Mádl Ferenc özvegye, továbbá Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Varga Zs. András, a Kúria elnöke, Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, Boross Péter volt miniszterelnök, Varga Judit igazságügyi miniszter, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke, Vízkelety Mariann miniszterelnöki biztos, a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke és Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézete megbízott főigazgatója. Az emlékezőket Vékás Lajos, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának egyetemi tanára köszöntette. Az ünnepség után a Nemzeti Emlékezet Múzeumában szűkkörű rendezvényen megnyitották „A megjelenés és a gondolkodás eleganciája” című Mádl Ferenc-emlékkiállítást. A tárlatot – az érvényben lévő járványügyi szabályok betartásával – augusztus 20-ig lehet megtekinteni.

Mádl Ferenc 1931-ben született. A Széchenyi-díjas jogász, akadémikus, 2000 és 2005 között Magyarország rendszerváltás utáni második államfője volt. Mádl Ferenc 2011. május 29-én hunyt el Budapesten.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Bruzák Noémi