Végrehajtási eljárást indított a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ) ellen Orosz Ferenc, a szövetség korábbi érdekvédelmi titkára – értesült a PestiSrácok.hu. A végrehajtás előzménye, hogy Orosz Ferenc jogerősen pert nyert a szövetséggel szemben, amiért a szervezet felfüggesztette tagsági jogát. A bíróság a perköltség megfizetésére kötelezte a VÉSZ-t, de Orosz Ferenc a mai napig nem jutott hozzá követeléséhez. Érdekes az is, annak ellenére, hogy a VÉSZ korábban kényesen vigyázott a pártfüggetlenségére, tagjai közül most hatan vállalták, hogy ringbe szállnak a képviselő-jelöltségért a Szili Katalin által vezetett közösség zászlaja alatt. Egyesek szerint a fejenkénti 5 és fél millió forintos központi kormánytámogatás megszerzése áll az összeborulás hátterében.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Az akasztják a hóhért tipikus eseteként is értékelhető, hogy végrehajtási eljárás indult az ellen a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (VÉSZ) ellen, amely maga is számos végrehajtást, felszámolást indított pártfogoltjai, a pénzük után futó építőipari vállalkozások érdekében. Portálunk megtudta, Orosz Ferenc, a szövetség korábbi érdekvédelmi titkára tavaly december 20-án kezdeményezett végrehajtást a VÉSZ ellen. A végrehajtás előzménye, hogy Orosz Ferenc jogerősen pert nyert a VÉSZ-szel szemben, amiért a szövetség, és annak vezetője, Éliás Ádám felfüggesztette tagsági jogát. A bíróság a perköltség megfizetésére kötelezte a VÉSZ-t, de Orosz Ferenc a mai napig nem jutott hozzá követeléséhez.
Az ügyben Éliás Ádámot is felhívtuk, aki a PestiSrácok.hu-nak kijelentette, nem értesült még a végrehajtásról. „2012 januárjában függesztettem fel Orosz Ferenc tagsági jogait, és fegyelmi eljárást indítottam ellene. Orosz pert indított. A bíróság megállapította, nem volt jogszerű a tagsági jog felfüggesztése, és a perköltség megtérítéséről is határozott” – ismertette Éliás Ádám. (Orosz Ferenc a tagsági jogok visszaállítása érdekében indított polgári pert jogerősen 2013 áprilisában nyerte meg a Fővárosi Törvényszéken – a szerk.)
A PestiSrácok.hu Orosz Ferencet is megkereste, aki úgy véli, „ma már általánosan elfogadott feltételezés a közvéleményben, hogy a Vállalkozások Érdekvédelmi Szervezete az elnök, Éliás Ádám egyszemélyes megélhetési szervezete”. „Én nem a VÉSZ-t és annak tevékenységét bírálom, mert annak céljaival és egyes eszközeivel teljesen egyetértek. Éliás Ádám tevékenységét, harácsoló és saját tagjait lenyúló magatartását bírálom” – jelentette ki Orosz Ferenc.
Éliás Ádám és Orosz Ferenc között korántsem a mostani az első asszó. Mint ahogy azt a PestiSrácok.hu megírta, a VÉSZ-t háromszázezer forint ellenében lehetett elhallgattatni. Portálunk adta közre azokat a leleplező és magukért beszélő hangfelvételeket, amelyek Éliás Ádámról készültek.A felvételek arról árulkodtak, hogy Éliás Ádám nem az átvert vállalkozók teljes kártalanításán fáradozott, hanem a saját szakállára dolgozott. Oknyomozó cikkünkből kiderült, Éliás Ádám némi készpénz fejében garantált bizonyos előnyöket, akciókat a járandósága után futó, és a VÉSZ segítségét kérő vállalkozónak. Éliás a szóban forgó vállalkozót ki nem fizető megrendelőnek is ígéretet tett, hogy ellene nem indul majd akció, persze ennek szintén ára volt. Az intézményesített lenyúlást és a vezetőt a szövetség és Éliás Ádám tevékenységéből kiábrándult Orosz Ferenc és korábbi VÉSZ tagok buktatták le. Ennek ismeretében az is érdekes, hogy a nem éppen az üzleti morálról, a tiszta érdekvédelemről elhíresült Vállalkozások Érdekvédelmi Szervezete karolta fel Horváth András volt adóellenőrt, és állt ki a NAV vizsgálóbizottság felállítása mellett. Éliás Ádám és a tömörülés úgy érzi, hogy a két nagy párt el akarja tussolni a Horvát András által kirobbantott korrupciós ügyet.
Katival a nagy zsetonért, avagy hogyan fial a polbiznisz?
Egy másik, VÉSZ-szel kapcsolatos érdekességre is felfigyeltünk. Annak ellenére ugyanis, hogy a VÉSZ korábban kényesen vigyázott a pártfüggetlenségére, tagjai közül most hatan vállalták, hogy ringbe szállnak a képviselőjelöltségért a Szili Katalin által vezetett közösség zászlaja alatt. A Szili Katalin egykori házelnök, jelenleg független országgyűlési képviselő vezette párt, a Szociális Unió honlapján megjelent VÉSZ közleményben az áll, hogy a szövetség „üdvözli a Szili Katalin által vezetett, Közösség a Társadalmi Igazságosságért (KaTI) nevű összefogás megjelenését a magyar politikai színtéren.” A VÉSZ elnöksége tavaly szeptember óta folytatott tárgyalásokat a KaTI vezetőivel. „A KaTI felajánlotta: VÉSZ-tagokat indít a 2014. évi országgyűlési képviselőválasztásokon. Segíteni fogjuk a KaTI-t, hogy a következő ciklus parlamentjének baloldalán a hiteles személyiségeik foglalhassanak helyet. A VÉSZ tagjai közül idáig hat barátunk vállalta, hogy magánemberként, a KaTI jelölésével, ringbe száll a képviselő-jelöltségért” – olvasható a Szociális Unió honlapján megjelent VÉSZ-közleményben.
Egyesek szerint a pénz lehet a mozgatórugója a VÉSZ és a baloldali közösség összeborulásának. Mielőtt ismertetnénk Orosz Ferenc és Éliás Ádám ezzel kapcsolatos véleményét, érdemes felidézni a Political Capital és a Transparency International Magyarország azon következtetéseit, amelyre a választási kampány finanszírozásáról szóló, tavaly júniusban megszavazott törvény górcső alá vétele után jutott. A két szervezet szerint a korábbinál jóval könnyebben teljesíthetők a képviselőjelölt-állítás feltételei, hiszen 27 egyéni jelölt elindításával, azaz 13500 aláírás összegyűjtésével már országos lista állítható. Ráadásul amíg az egyéni jelölteknek egymillió forintos, tételes elszámolásra kötelezett támogatás jár, addig a pártlista-támogatásról elegendő számlákat szerezni. Egy országos listát állító, 27 egyéni jelöltet összeverbuváló párt fejenként 5 és fél millió forintos központi támogatásra jogosult. Huszonhét jelölt tehát egy politikai ambíciókkal sem rendelkező párt konyhájára is hozhat 149,25 millió forintot. A Political Capital és a Transparency International Magyarország szerint semmit nem kockáztatnak a pártok, mert amíg az egyéni képviselőjelölteknek vissza kell fizetniük az állami kampánytámogatást, ha a voksok két százalékát nem szerzik meg, addig a pártok több százmillió forintos támogatása akkor sem vész el, ha egyetlen listás szavazatot sem szereznek.
A 444.hu korábban megírta, hivatalosan jelenleg 132 párt van Magyarországon, márpedig ezek egy részéről teljesen nyilvánvaló, hogy kamu. A főügyészség már régóta meg akarja szüntetni a parlamenten kívüli pártok egyharmadát.
Adódott tehát a kérdés, hogy a VÉSZ miért változtatott a pártoktól való távolságtartás eddigi gyakorlatán. Éliás Ádám kérdésünkre kijelentette, ennek több oka van. „A KaTI valóban össztársadalmi érdekekért száll síkra, nem pártklikkeket és csoportérdekeket képvisel, hanem a civil társadalom képviselőit, problémáit és javaslatait akarja bejuttatni a Parlamentbe. A KaTI a baloldal igazi, eredeti történelmi értékeit képviseli, tiszteli a vallást, és érvényesíteni akarja a nemzeti érdekeket. A közösség a kisgazda társadalom politikai érdekképviseletét is felvállalta, amely ma teljességgel hiányzik a magyar politikai közéletből” – hangsúlyozta Éliás Ádám.
Orosz Ferenc szerint azonban kilóg a lóláb. „Ha a Szili Katalin vezette párt színeiben elindul hat VÉSZ-tag a képviselői mandátumért, akik fejenként 5 és félmillió forint központi támogatásra jogosultak, akkor az azonnal, összesen 33 millió forint támogatást jelent, amivel még elszámolni se nagyon kell. Ismét egy lenyúlási lehetőség Éliás-módra, most nem csak a tagokat, hanem az államot is lehúzzák” – állította Orosz Ferenc.
(Vezető fotónkat az MTI/Marjai János készítette tavaly decemberben Éliás Ádám és a NAV-os exellenőr Horváth András közös demonstrációján.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS