Már csak néhány nap és 2018-at írunk. Ilyenkor valamennyien számot vetünk a lassan mögöttünk hagyott évről. Így teszünk most mi is az MSZP és a DK kapcsán. Idézzük fel együtt, hogyan savazta egymást a két párt 2017-ben a nagy összeborulás előtt.
Karácsonyhoz – nem Gergelyhez, hanem az ünnephez – közeledve úgy tűnik, a Szentlélek a ballib képviselőket is megszállta: a Magyar Szocialista Párt és a Demokratikus Koalíció elnöke ugyanis az ünnep előtt néhány nappal közölte, pártjaiknak sikerült megállapodniuk a választási együttműködésről. A bejelentés aligha ért váratlanul bárkit is. Az egész éves – látszat- civódás ellenére ugyanis több olyan jel is volt, amely erre a forgatókönyvre utalt: például Lendvai Ildikó, az MSZP programtanácsának elnöke már januárban az összefogást sürgette. Burány Sándor frakcióvezető-helyettes márciusban kerek-perec megmondta, hogy egyeztetni fognak a DK-val. Nem sokkal később a pártelnök, Molnár Gyula beszélt arról a TV2-ben, hogy „a háttérben komoly szerepet szánna Gyurcsány Ferencnek”. A helyzet július végén vált egyértelművé, amikor az MSZP kizárta soraiból Móricz Esztert, a párt XV. kerületi önkormányzati képviselőjét. A hivatalos indoklás szerint azért, mert a képviselőnő 2016 októberében a kvótanépszavazás kapcsán a kormány mellé állt. Móricz viszont akkor azt mondta a Magyar Időknek, valójában azért kell távoznia, hogy „előkészítsék a terepet Gyurcsány Ferencnek”. Mindezek ellenére érdemes felidézni az MSZP és a DK sárdobálásait, már csak azért is, hogy lássuk, néhány politikus igen könnyen változtatja véleményét, ha önös érdeke – értsd: parlamenti mandátum – úgy kívánja.
Az, hogy melyik párt szállt bele először a másikba, talán mindegy is. Az viszont kétségtelen, hogy a legtöbbször és a legkeményebben Botka László ekézte Gyurcsány Ferencet. Szeged polgármestere – miután bejelentkezett az MSZP miniszterelnök-jelölti posztjára -, azonnal világossá tette, hogy nem kér a DK-elnökből.
„Aki a választók szemébe hazudott, az tehertétel a baloldalnak, és érdemes visszavonulót fújnia”
– üzente még február 18-án Magyarország helyzetét értékelve Botka. Válaszul Gyurcsány Ferenc azt írta saját Facebook-oldalán: „A választók eldöntik, hogy kinek van helye a demokratikus magyar közéletben.”
Nem kellett sokat várni a következő attakra: március elején állt elő a DK azzal, hogy minden egyéni választókerületben csak egy baloldali jelöltet indítson az ellenzék. Az Index megkérdezte Botka Lászlót, hogy mi a véleménye a DK javaslatáról, mire a szocialista politikus csak annyit felelt: „liberális kispárt”. Gyurcsány nem hagyta szó nélkül a dolgot és pár nappal később azt üzente Botkának:
Vegye el az én félmillió szavazómat, ha tudja, de azzal számolniuk kell, hogy ezek az emberek abban hisznek, amiben a Demokratikus Koalíció.
Két héttel később Gyurcsány Ferenc érezte úgy, hogy itt az idő brillírozni egyet. A DK-elnök az ATV Egyenes Beszéd című műsorában az alapjövedelem és a vagyonegyenlőség témakörrel kapcsolatban a következőt mondta:
Én csak az idei évben 460 millió forint adót fizettem be. Több adót fizettem be idén, mint amit Botka László egész életében keresni fog. Ha valaki ebben az országban adózik, az többek között én vagyok”
Május 4-én egy Orbán Viktorhoz köthető ügy kapcsán beszélt arról ismét Botka László, hogy Gyurcsány Ferencnek távoznia kell a közéletből. Az MSZP akkori miniszterelnök-jelöltje azt mondta:
Távoznia kell a politikából Gyurcsány Ferencnek, ha nincsenek bizonyítékai arról, hogy az oroszoknak bizalmas információik lennének az Orbánhoz köthető törvénytelen pénzmozgásokról.
Botka ugyanitt azt is mondta: a DK csak szavak szintjén akar együttműködni.
De nemcsak a pártelnökök szócsatáztak idén, hanem a párttagok is. Szanyi Tibor éppen a PestiSrácok.hu-nak gazemberezte le Gyurcsány Ferencet. Az MSZP európai parlamenti képviselője év eleji interjújában arról is beszélt, hogy esze ágában sincs összefogni a DK elnökével.
2014-ben én téptem a számat, hogy Gyurcsánnyal nem, nem, nem és nem. (…) Amikor a nyáron pártelnöknek jelentkeztem, programomba beleírtam, hogy ezekkel a bizniszpártokkal, egykori árulókkal nem kívánok összefogni.
Március közepén a Demokratikus Koalíció szóvivője vádolta kollaborálással Botka Lászlót és az MSZP-t, miután az Átlátszó.hu azt írta, hogy az MSZP 42 millió forintot kapott Matolcsy György egyik alapítványától. Gréczy Zsolt akkor azt is mondta:
Hogyan hihetnénk el, hogy olyasvalaki akarja leváltani az Orbán-rendszert, aki tízmilliókat kap tőle?
Ezt követően Nyakó István következett: az MSZP akkori sajtófőnöke egyik sajtótájékoztatóján megerősítette, hogy „Botka László nem szeretné visszahozni a 2010 előtti világot, amelynek egyik megtestesítője Gyurcsány Ferenc”, majd kitért arra, hogy egybehangzó közvélemény-kutatások szerint a DK elnöke az ország egyik legnépszerűtlenebb politikusa.
A két párt közötti torzsalkodás április végére odáig fajult, hogy a DK vállalhatatlannak és sértőnek nevezte az MSZP-t. A párt közleményében arra reagált így, hogy előzőleg Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője azt állította az ATV műsorában, hogy egyedül csak a szocialisták akarnak választást nyerni, a többi demokratikus ellenzéki párt nem. A DK akkor azt is mondta, az MSZP önzésével rombolja a 2018-as győzelem esélyeit.
Mindenki tudja, hogy együttműködés nélkül nincs esély jövőre, ezért az MSZP-nek változtatnia kell eddig magatartásán.
Pár napra rá a szocialisták vádolták hasonlóval a Demokratikus Koalíciót és vezetőjét, miután az MSZP a józsefvárosi időközi önkormányzati választáson közös jelöltet akart indítani, a DK viszont „egy nap alatt felmondta” az erről szóló megállapodást. Az MSZP szerint a DK-sok csak „színpadi beszédekben” hangoztatják az ellenzéki együttműködést, de a gyakorlatban jelenleg ennek az ellenkezőjét látni. Erre Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke úgy reagált:
Értelmetlen dolog bennünket vádolni azzal, hogy csak szóban kívánunk összefogást, amikor lassan öt hónappal ezelőtt ti akasztottátok meg Botka bejelentkezésével az addig ígéretesnek tűnő tárgyalásokat, és azóta sem kerestetek meg minket.
Molnár Gyula augusztusban még nagyon nem akart összefogni Gyurcsány Ferenccel
Az MSZP elnöke egy a Magyar Nemzetnek adott interjúban beszélt – a többi közt – arról, hogy „Gyurcsánnyal merő véletlenségből sem szabad egyezkedniük, ha valaha sikereket akarnak elérni”.
Sokan nem beszélnek róla, de valójában más sem szívesen venne részt olyan konstrukcióban, amelyben szerepel a Gyurcsány Ferenccel terhelt DK
– fogalmazott a pártelnök még augusztusban. Október közepén pedig még tovább mélyült az árok a két párt között: a Civilhetes közéleti portál állítása szerint Gréczy Zsolt október 13-án délután két szekszárdi fideszes politikussal találkozott egy borospincéhez vezető úton. Erre a szocialista párt szekszárdi szervezete egy mémet tett közzé az interneten, amin a DK szóvivője a Heimann pincében látható a két helyi fideszes vezetővel. A képre azt írták:
Vajon mi az a közös ügy, ami összehozta ezt a jeles találkát a szekszárdi Heimann pince árnyékában?
A vitába több DK-s és MSZP-s politikus is bekapcsolódott, Gréczy Zsolt pedig közölte: bepereli az MSZP szekszárdi szervezetét. Mindezek és az egész évi csatározás és sárdobálás után megtörtént a „várva várt” nagy ellenzéki összeborulás: a Magyar Szocialista Párt és a Demokratikus Koalíció megegyezett arról, hogy közös egyéni jelöltet indítanak, de közös lista nem lesz – legalább is egyelőre. A szereplők pálfordulásait látva szerintünk még semmi sincs kizárva.
Vezető kép: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS